Kujawsko-Pomorskie
Towarzystwo Genealogiczne

Wspomnienia Ewy

Wspomnienie dwunaste, lata osiemdziesiąte

Ewa jest już żoną i matką. Mieszka w Toruniu. Właśnie dowiaduje się o dewastacji nagrobków na cmentarzu prawosławnym w Fastach. Sprofanowany został grób Dziadka. Otwarto trumnę. Zabrano wszystko, co miało towarzyszyć o. Włodzimierzowi na tamtym świecie. Nie oszczędzono też mogiły Babci Olgi.

Czytaj więcej...

Pogrzeb
 
Wspomnienie jedenaste, marzec 1972

Niewiele pamięta Ewa z tej smutnej uroczystości…

Najpierw czuwanie przy trumnie w ‘tajemniczym pokoiku’ na plebanii. Potem wyprowadzenie zwłok, długa panichida odprawiana przez kilku duchownych, pienia chóru, zapach woskowych świec, kadzideł, pożegnania.

Czytaj więcej...

Gdy śmierć nadchodzi...

Wspomnienie dziesiąte, marzec 1972

Ewa jest już w trzeciej klasie ogólniaka. Właśnie wybiera sobie zajęcia fakultatywne. Od zawsze chce być lekarzem, więc problemu nie ma: biol – chem. Zwłaszcza, że i profil klasy jest taki, no i łacina…

Czytaj więcej...

75 urodziny o. Włodzimierza
 
Wspomnienie dziewiąte, maj / czerwiec 1968

W Fastach znowu wiosna. W żwirowej alejce szaleją bzy. W sadzie kwiecie pokrywa drzewa i krzewy. Na rabatce – nasturcje i nagietki. Winorośl oplata ganek plebanii.

Czytaj więcej...

Przewinienie Ewy

Wspomnienie ósme, lata sześćdziesiąte

Ewa wciąż wraca na plebanię Dziadka. Często przyjeżdża tu z książkami i uczy się w zaciszu ‘chłodnego pokoiku’, gdzie wciąż pachnie jabłkami i gdzie wstawiono małe biureczko. Albo wygląda przez okno, patrzy na jesienny sad, rozmyśla…

Czytaj więcej...