Gdzie szukać ???

Każdy może wpisać Kogo, czego poszukuje.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gosiak
Gdzie szukać ???

Post autor: gosiak » niedziela 28 paź 2012, 17:53

Witam.
Tym razem zwracam się z następującym problemem...mianowicie...
Z właśnie odnalezionego notatnika mojego pradziadka wyłoniła się krótka informacja iż jego syn ( brat mojego dziadka) zmarł 1927r w wojsku w Bydgoszczy.
Niestety nikt z rodziny nie wie nic więcej. Tu moje pytanie ...GDZIE ROZPOCZĄĆ POSZUKIWANIA????
Małgosia
Małgosia

jurektorun

Post autor: jurektorun » poniedziałek 29 paź 2012, 16:29

Wyciągnij z USC w Bydgoszczy akt zgonu brata Twojego dziadka. W tym akcie zgonu będzie zapewne informacja o Jego rodzicach i miejscu urodzenia. Dalej to już sprawa prosta.

Pozdrawiam

jurgen342@gmail.com
Jurek

Awatar użytkownika
gosiak

Post autor: gosiak » poniedziałek 29 paź 2012, 19:44

Hmmm...w sumie o USC nie pomyślałam. Pomroczność jasna ...haha.
Jakoś mnie tak zbiła z tropu informacja ,że zmarł w wojsku. Chciałam szukać w archiwum wojskowym. No ale w sumie najprostsze rowiązanie jest najlepsze. W tym czasie akt zgonu mógł wystawiać również szpital. Poznać by chciała przynajmniej dokładną datę śmierci. Reszta info jak rodzice..dziadkowie..pra...pra...są mi znane. Chciałabym też się wiedzieć co się wydarzyło i gdzie został pochowany wujek...to jednak chyba archiwum wojskowe

Bardzo dziekuję za "kopa" na właściwe tory
Małgosia

Awatar użytkownika
Jurek Plieth
Kontakt:

Post autor: Jurek Plieth » wtorek 30 paź 2012, 09:11

jurektorun pisze:Wyciągnij z USC w Bydgoszczy akt zgonu brata Twojego dziadka. W tym akcie zgonu będzie zapewne informacja o Jego rodzicach i miejscu urodzenia.
Pod warunkiem, że dziadek zmarł w Bydgoszczy, a nie w miejscu bliskim Bydgoszczy w którym znajdował się USC!
Osobiście "przerabiałem" taki przypadek mojego pradziadka, który zmarł tragicznie w Okoninie, ale nijak nie potrafiłem znaleźć tamże jego aktu zgonu. Dopiero po latach okazało się, że zwłoki pradziadka znaleziono tuż obok, w Radzyniu Chełm. i tamże sporządzony został akt zgonu!
Podkreślam to dla porzadku, bo taka obowiazuje zasada! Na przykład moja ciotka urodzona i zamieszkała przez całe życie w Grudziądzu, zmarła jednak w szpitalu w Świeciu i świecki,a nie grudziądzki USC sporządzał jej akt zgonu.

Awatar użytkownika
gosiak

Post autor: gosiak » wtorek 30 paź 2012, 09:36

Nie wiem jakie procedury obowiązują w wojsku. czy zgon na terenie jednostki zgłaszają do USC itd.
Mam też problrm w jakiej jednostne słuzył. Generalnie z notatki pradziadka wiadomo tylko cytuję "zmarł w wojsku 1927 w Bydgoszczy"
Nic więcej nie wiadomo :-(
Małgosia

Awatar użytkownika
Jurek Plieth
Kontakt:

Post autor: Jurek Plieth » wtorek 30 paź 2012, 10:19

gosiak pisze:Mam też problrm w jakiej jednostne słuzył. Generalnie z notatki pradziadka wiadomo tylko cytuję "zmarł w wojsku 1927 w Bydgoszczy"
Nic więcej nie wiadomo :-(
Tak, czy inaczej, musisz zacząć od listu do USC w Bydgoszczy! Sugeruję Ci od razu list tradycyjny, a nie email, gdyż w niektórych USC akceptuje się wyłącznie formę papierową; nie wiem jak jest w Bydgoszczy.

Awatar użytkownika
AniaG
CzłonkowieKPTG

Post autor: AniaG » wtorek 30 paź 2012, 11:55

Jeżeli zmarł w wojsku, to może sięgnąć do księgi zgonów w Kościele Garnizonowym w Bydgoszczy. W Toruniu jest taka księga i są zapisy zgonów, z których można się wielu rzeczy dowiedzieć.
Pozdrawiam
Anna Gabor

Poszukuję nazwisk: Brochocki i Gacki -Mazowsze,
Jurkiewicz, Leksandrowicz - Chełmża i okolice,
Cholewiński, Lewandowska Araś - Rypin i okolice.

Awatar użytkownika
gosiak

Post autor: gosiak » wtorek 30 paź 2012, 21:39

Dziękuję za podpowiedzi.
Zapytania do USC I do kościoła garnizonowego wysłane.
Teraz tylko odrobina cierpliwości i ....zobaczymy :-) Mam nadzieję,że uda mi się odnaleźć brata dziadka
Małgosia

Awatar użytkownika
gosiak

Post autor: gosiak » środa 31 paź 2012, 11:17

Kosciol garnizonowy w Bydgoszczy nie posiada akt przedwojennych :-(
Czekam jeszcze na odpowiedz z usc.
Małgosia

Awatar użytkownika
gosiak

Post autor: gosiak » wtorek 06 lis 2012, 19:45

Podsumowując moje poszukiwania brata dziadka... jak pisałam wcześniej w kościele garnizonowym w Bydgoszczy żadnych ksiąg przedwojennych nie posiadają. USC Bydgoszcz po krótkiej wymianie maili i jednym telefonie udało się znaleźć datę śmierci wujka. Niestety na tym moja radość się skończyła. Osoba zgłaszająca zgon to szpital rejonowy ( kolejny brak akt). W dokumentacji cmentrzy tych isniejacych w 1927 również albo brak ksiąg lub nazwiska. Ostatnia możliwość...wojsko. I tu niestety mimo,że milo się rozmawiało przez telefon to archiwum do 2014r. jest remoncie i nie udostepnia akt...a i procedura uzyskania dostępu też skomplikowana.
Także poznałam datę śmierci ale już dlaczego, gdzie , kto pochował mimo chęciom i pomocy ze strony urzędników niestety nie :-(

Małgosia
Małgosia

ODPOWIEDZ