Nicwałd, Stara Ruda

Każdy może wpisać Kogo, czego poszukuje.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jurek.solecki
Nicwałd, Stara Ruda

Post autor: jurek.solecki » środa 05 wrz 2012, 15:04

Witam.
Planuję wyjazd do Nicwałdu i Starej Rudy z Wnukami.
Przy okazji chcę zwiedzić cmentarze.
Moje pytanie g: gdzie były cmentarze dla tych miejscowości.

Pozdrawiam
Jurek Solecki

jurektorun

Post autor: jurektorun » środa 05 wrz 2012, 21:52

Nicwałd - cmentarz parafialny w Okoninie
Stara Ruda - cmentarz parafialny w Radzyniu Chełminskim

Jurek
Jurek

Awatar użytkownika
jurek.solecki

Post autor: jurek.solecki » środa 05 wrz 2012, 22:57

Jurku
czy Rywałd nie wchodzi w rachubę.
Jak było przed 1945r

-------------------
Jurek Solecki

jurektorun

Post autor: jurektorun » piątek 07 wrz 2012, 14:44

Podałem dane na 1928 r. Być może później zaszły . Tego nie wiem. Nicwałd należał do parafii Okonin, a Stara Ruda do parafii Radzyń i pochówki z tych miejscowości odbywały się na cmentarzach parafialnych. Co nie przeszkadza odwiedzić Rywałd.

Pozdrawiam

Jurek
Jurek

Awatar użytkownika
jurek.solecki

Post autor: jurek.solecki » piątek 07 wrz 2012, 15:13

Dzieki za informację

Jurek Solecki

Awatar użytkownika
jurek.solecki

Post autor: jurek.solecki » czwartek 04 paź 2012, 09:18

jurektorun pisze:Podałem dane na 1928 r. Być może później zaszły . Tego nie wiem. Nicwałd należał do parafii Okonin, a Stara Ruda do parafii Radzyń i pochówki z tych miejscowości odbywały się na cmentarzach parafialnych. Co nie przeszkadza odwiedzić Rywałd.

Pozdrawiam

Jurek
Witam.
Dostałem ostatnio świadectwo chrztu Alojzego Soleckiego z 1939r. wystawione przez proboszcza z Rywałdu, a urodzonego w 1899r. w Starej Rudzie (OLLENRODE).
Słownik geograficzy podaje , że dla Starej Rudy OLLENRODE parafia była w Radzyniu.
Czyli przed 1939r zaszły zmiany w podziale terytoljalnym parafi w Radzyniu i Stara Ruda znalazła się w Rywałdzie.
Moje pytanie :
na jakiej podstawie wystawiono świadectwo chrztu
czy księgi wraz ze zmianą parafi mogły być przekazane do Rywałdu
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ae3 ... 03e2a.html
Czy w AD Toruń ksiąg kościelnych szukać odnośnie Starej Rudyw paraf Radzyń czy parafi Rywałd

Pozdrawiam
Jurek Solecki

Pozdrawiam
Jurek Solecki

Awatar użytkownika
Zatoka

Post autor: Zatoka » piątek 05 paź 2012, 14:50

Jurku

Nie ufaj do końca informacjom podawanym przez publikacje niekościelne. Sam już raz się „naciąłem” na informacji ze "Słownika...". Przebadałem na ile to możliwe podane przez Ciebie informacje. Ciekawostką (!) jest to, że „Zarys statystyczno-historyczny Diecezji Chełmińskiej z 1928 r.” nie podaje przynależności m. Stara Ruda do par. Radzyn, Rywałd, Linowo Królewskie i Jabłonowo. Oceniam, że Stara Ruda należała w 1899 r. do par. Rywałd. Gdyby należała do par. Radzyn to jedynie przyłączenie par. Radzyn jako filii do par. Rywałd dawało by proboszczowi Rywałdu podstawę wystawienia aktu chrztu w 1939 r. To przyłączenie musiałoby nastąpić w latach 1928-1939 czyli po wydaniu „Zarysu…”, w którym obie parafie wymienione są i opisane oddzielnie.
Reasumując. Szukaj w par. Rywałd, a potem w kolejności Rzadzyn, Linowo Królewskie, Jabłonowo.

Pozdrawiam
Janusz Wegner

Genepedia

Poszukuję wszelkich informacji o osobach noszących te nazwisko, szczególnie z zasobów pozametrykalnych.

jurektorun

Post autor: jurektorun » piątek 05 paź 2012, 18:21

Witaj
Stara Ruda
Metryka cywilna urodzenia Alojzego Soleckiego znajduje się prawdopodobnie w A.P. w Toruniu ( USC Rywałd ) lub w USC w Radzyniu Chełmińskim. Natomiast w A.D. w Toruniu są księgi metrykalne parafii Radzyń Chełmiński z lat 1880-1909 ( chrzty ). Więcej szczegółów na e-mail: jurgen342@gmail.com

Pozdrawiam

Jerzy
Jurek

jurektorun

Post autor: jurektorun » piątek 05 paź 2012, 21:45

Do 1905 r. miejscowość Stara Ruda należała na 100 % do parafii Radzyń Chełmiński. Od 01.10.1874r. także do USC Rywałd. Myślę, że po 1928 r. zaszły zmiany w granicach parafii Radzyń Chełmiński i Stara Ruda mogła się znaleźć w granicach parafii Rywałd. Nie mam na to dowodów, ale jest to wielce prawdopodobne.

jurgen342@gmail.com
Jurek

Awatar użytkownika
Zatoka

Post autor: Zatoka » piątek 05 paź 2012, 22:17

W dotychczsowych badaniach parafii Diecezji Chełmińskiej nie spotkałem się z przypadkiem prowadzenia odrębnych ksiąg metrykalnych dla poszczególnych miejscowości danej parafii. Owszem. Spotkałem się z przypadkami podziału jednej księgi na miejscowości i dopiero przy takim podziale dokonywano kolejnych wpisów. Tak więc zmiana granic parafii i przekazanie Starej Rudy do par. Rywałd w żaden sposób nie spowodowałaby przekazania ksiąg metrykalnych do tej parafii. Jedyna możliwość (przy założeniu że Stara Ruda należała do parafii Radzyń) to jak poprzednio napisałem przyłączenie Radzynia jako filii do Rywałdu. Jeżeli Jurek jest w 100 % pewien swoich danych to należy to zbadć poprzez analizę historii obu parafiii. Sam jestem ciekaw wyniku tych badań.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony piątek 05 paź 2012, 22:18 przez Zatoka, łącznie zmieniany 1 raz.
Janusz Wegner

Genepedia

Poszukuję wszelkich informacji o osobach noszących te nazwisko, szczególnie z zasobów pozametrykalnych.

Awatar użytkownika
jurek.solecki

Post autor: jurek.solecki » sobota 06 paź 2012, 01:40

Przeglądałem stronę archiwum odnośnie zasobów obu parafii.Maję tego dość sporo.
Do tej pory zajmowałem się rodziną mamy z terenu Litwy,tam jest łatwiej bo od lat zasoby
sukcesywnie umieszczane są w internecie.
Teraz przyszła pora na rodzinę ojca. Wiadomości z perwszej ręki mam bardzo nikłe.Rodzice bardzo późno pobrali się.Urodziłem się jak ojcięc skończył 50 lat i zmarł jak byłem młokosem, tok więc w domu były opowieści z wileńszczyzny.
Odnalazłem teraz córkę siostry ojca i ona nadrabia moje zaległości o rodzinie soleckich
ale jest juz dość znacznie starszą pania i co pamięta albo sobie przypomi po każdej mojej wizycie to uzupełnia moją wiedzę.
Dziękuję za naprowadzenie w poszukiwaniu dokumentów.

Jurek Solecki

Awatar użytkownika
AniaG
CzłonkowieKPTG

Post autor: AniaG » poniedziałek 08 paź 2012, 17:49

W AD jest Indeks parafii i miejscowości. Tym można się posługiwać wybierając parafię. Przeglądałam ją dzisiaj i Stara Ruda jest w parafii Rywałd w dekanacie Radzyń. Myślę, że od Rywałdu trzeba zacząć poszukiwania.

Pozdrawiam
Anna Gabor

Poszukuję nazwisk: Brochocki i Gacki -Mazowsze,
Jurkiewicz, Leksandrowicz - Chełmża i okolice,
Cholewiński, Lewandowska Araś - Rypin i okolice.

ODPOWIEDZ