Poszukuję aktu zgonu Władysława Wysockiego

Każdy może wpisać Kogo, czego poszukuje.

ODPOWIEDZ
Jarek Wysocki
Kontakt:
Poszukuję aktu zgonu Władysława Wysockiego

Post autor: Jarek Wysocki » wtorek 23 lip 2013, 21:38

Witam,

poszukuję aktu zgonu mojego pradziadka Władysława Wysockiego ur.1881 w Komuninie.
Władysław przed śmiercią mieszkał w okolicach Szpetala Górnego.
W akcie ślubu jego syna,Apolinarego z 1937 roku nie ma wzmianki,iż Władysław nie żyje.
Wnioskuję,iż musiał umrzeć po 1937 roku.
Może ktoś z forumowiczów odwiedza parafię w Szpetalu Górnym i znajdzie chwilkę na sprawdzenie czy znajduję się w księgach akt zgonu Władysława.
Pozdrawiam
Jarosław Wysocki
www.JaroslawWysocki.pl
Poszukuję
Wysocki,Korda,Rakowski,Sztuczka,Bieda....
Siecień, Fabianki,Chełmica Duża,Szpetal Górny, Brzesko, Tymowa , Poręba Spytkowska, Okocim

jurektorun

Post autor: jurektorun » wtorek 23 lip 2013, 23:52

Panie Jarosławie

Akt zgonu Władysława Wysockiego znajduje się prawdopodobnie w USC w Fabiankach. Może Pan go wyciągnąć korespondencyjnie:

Urząd Gminy Fabianki

Fabianki 4
87-811 Fabianki
Kujawsko-Pomorskie

Telefon: (054) 251-72-10
Faks: (054) 251-72-29

Pozdrawiam

Jurek
Jurek

Jarek Wysocki
Kontakt:

Post autor: Jarek Wysocki » środa 24 lip 2013, 10:56

Witam,

niestety USC w Fabiankach nie odnalazł aktu zgonu Władysława Wysockiego.
Prawdopodobnie pradziadek został pochowany w Szpetalu Górnym,może w parafii znajduje się poszukiwany akt.
Pozdrawiam
Jarosław Wysocki
www.JaroslawWysocki.pl
Poszukuję
Siecień, Fabianki,Chełmica Duża,Szpetal Górny, Brzesko, Tymowa , Poręba Spytkowska, Okocim

Awatar użytkownika
Jurek Plieth
Kontakt:

Post autor: Jurek Plieth » środa 24 lip 2013, 21:28

Jarek Wysocki pisze:Witam,

niestety USC w Fabiankach nie odnalazł aktu zgonu Władysława Wysockiego.
Prawdopodobnie pradziadek został pochowany w Szpetalu Górnym,może w parafii znajduje się poszukiwany akt.
Nie rozumiem dlaczego rzeczonego aktu poszukujesz w archiwach parafialnych, co najczęściej związane jest z mnóstwem problemów, zamiast w USC związanym z miejscem zgonu pradziadka!

Jarek Wysocki
Kontakt:

Post autor: Jarek Wysocki » czwartek 25 lip 2013, 03:49

Witam,

niestety nie znam miejsca oraz daty śmierci pradziadka.
Pozdrawiam
Jarosław Wysocki
www.JaroslawWysocki.pl
Poszukuję

Marian Pniewski

Post autor: Marian Pniewski » czwartek 25 lip 2013, 06:18

Witam. Czemu zaraz taki jesteś zrezygnowany. Genealog chociaż amator musi być cierpliwy , uparty i dociekliwy. to, że pradziadka nie ma w Fabiankach to nie świadczy, ze przepadł na zawsze. moim zdaniem trzeba się dowiedzieć, do jakiego okręgu administracyjnego w tym przypadku USC należała miejscowość gdzie zmarł pradziadek w okresie międzywojennym. Szpetal Górny to blisko Włocławka ? Może tam w USC trzeba byłoby sprawdzić . Ja miałem przypadek, że urodzona osoba była zapisana w aktach kościelnych w Lisewie, a cywilny akt urodzenia nie znajdował się w USC Lisewo, a w USC Chełmża. Można też przedzwonić do parafii i poprosić proboszcza, aby sprawdził w księgach, to okres międzywojenny, a więc księgi są w parafii. Przy odrobinie szczęścia może ksiądz miejscowy pomoże , to są też dobrzy ludzie. Nie trzeba się od razu poddawać. Szukaj cierpliwie. Pozdrawiam Marian P.

Awatar użytkownika
Jurek Plieth
Kontakt:

Post autor: Jurek Plieth » czwartek 25 lip 2013, 06:44

Jarek Wysocki pisze:Witam,

niestety nie znam miejsca oraz daty śmierci pradziadka.
Datę z grubsza znasz - po roku 1937.
Co do miejsca - zasada obowiązywała (i obowiązuje) taka, że akt zgonu wystawia USC związany nie z miejscem zameldowania osoby zmarłej, ale z miejscem zgonu!
Te urzędy stanu cywilnego związane z małymi i maleńkimi miejscowościami są niezwykle przyjazne genealogom! Takie są moje doświadczenia; niejednokrotnie ustawa o ochronie danych osobowych jest tam traktowana z przymrużeniem oka, nie tak jak w miastach wojewódzkich, gdzie urzędniczka boi się własnego cienia.
Napisz kilka jednobrzmiących listów (nie e-mail!), zamieśc tamże skan swojego dowodu osobistego na potwierdzenie pokrewieństwa z poszukiwana osobą i wyślij je listami poleconymi do tych USC, które "podejrzewasz" o to, że mogą posiadać akt zgonu pradziadka. Każdy taki list kosztuje 4,55 PLN, ale wierz mi - oplaca się.
Życzę powodzenia.

Jarek Wysocki
Kontakt:

Post autor: Jarek Wysocki » czwartek 25 lip 2013, 12:02

Witam,

wcale nie jestem zrezygnowany,nie wiem skąd taki wniosek.Po prostu w swoich poszukiwaniach wykorzystuje wszystkie możliwe metody.Dlatego napisałem na tym forum,może znajduję się ktoś kto odwiedza parafię w Szpetalu Górnym.

W swojej przygodzie z genealogią doszedłem do przodków urodzonych około 1750 roku,nawiązałem kontakt z wieloma nieznanymi mi członkami rodziny z całej Polski.Od kilku miesięcy indeksuję księgi metrykalne i to wszystko poprzez internet,nie będąc ani razu w archiwum(z racji tego iż mieszkam zagranicą).Dlatego myślę,iż nie brakuje mi cierpliwości i uporu.

Podejrzewam,że akt zgonu dziadka może znajdować się w USC we Włocławku.Niestety w tym urzędzie wymagane jest aby podać wąski przedział czasu w którym nastąpił zgon.
Na stronie USC widnieje napis,iż nie prowadzą poszukiwań do celów genealogicznych.

Z USC w małych miejscowościach w moim przypadku bywało różnie.Kiedy poprosiłem o kopię aktu małżeństwa w USC w Łaniętach po kilku dniach dostałem mail z interesującą mnie kopią,natomiast USC w Fabiankach najpierw odpisał,że nie ma przepisu umożliwiającego wydawanie kopii,kiedy wysłałem do urzędu oświadczenie Trybunału Konstytucyjnego,urzędniczka odpisała mi,iż nie posiadają ksero.Wtedy napisałem do wójta oraz starosty pytanie jak do możliwe,że w XXI wieku USC w Fabiankach nie posiada skanera?Po dwóch tygodniach dostałem wiadomość od z informacją,iż w bieżącym miesiącu zostanie zakupiony skaner...
Ostatnio zmieniony czwartek 25 lip 2013, 12:23 przez Jarek Wysocki, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam
Jarosław Wysocki
www.JaroslawWysocki.pl
Poszukuję

Awatar użytkownika
Jurek Plieth
Kontakt:

Post autor: Jurek Plieth » czwartek 25 lip 2013, 12:45

Jarek Wysocki pisze:Podejrzewam,że akt zgonu dziadka może znajdować się w USC we Włocławku.Niestety w tym urzędzie wymagane jest aby podać wąski przedział czasu w którym nastąpił zgon.
Na stronie USC widnieje napis,iż nie prowadzą poszukiwań do celów genealogicznych.
Żaden USC w Polsce nie przeprowadza kwerend. Co do USC we Włocławku; zawęź na początek okres do 5 lat :mrgreen: a potem ew. napiszesz drugie podanie. Chyba nie ma innego rozwiązania. Może ktoś z Forum ma tamże jakąś wtyczkę?
Mam zbliżony problem z USC w Sopocie i też nie wiem jak to ugryźć. Jedna z ciotek mojego ś.p. ojca (moja babka stryjeczna) wyszła tamże albo w okresie międzywojennym, albo wojennym za mąż. Mam nawet jej zdjęcie z mężem o nieznanym mi nazwisku z ~1942 roku. Dalsze jej losy są mi nieznane, co niejednokrotnie nie daje mi spokojnie spać. Kontaktowałem się z USC w Sopocie i dowiedziałem się, że posiadają komplet akt ślubu z interesującego mnie okresu i gotowi są nawet na skutek moich usilnych próśb dokonać poszukiwań pod warunkiem wszakże, że podam nazwisko tego mężczyzny za którego ciotka wyszła za mąż.
I tak kółko się zamyka. Akta znajdą się w AP po uplywie 100 lat, ale obawiam się, że mogę nie dożyć tego czasu :evil:

Jarek Wysocki
Kontakt:

Post autor: Jarek Wysocki » czwartek 25 lip 2013, 13:00

Witam,

dla mnie właśnie takim zmartwieniem jest zgon pradziadka.Doszedłem tak daleko a nie wiem kiedy i gdzie zmarł pradziadek...

Bardzo dobry pomysł z zawężeniem okresu do 5 lat.Zaraz napisze do USC we Włocławku.
Pozdrawiam
Jarosław Wysocki
www.JaroslawWysocki.pl
Poszukuję

Awatar użytkownika
Jurek Plieth
Kontakt:

Post autor: Jurek Plieth » piątek 26 lip 2013, 07:59

Jarek Wysocki pisze: Bardzo dobry pomysł z zawężeniem okresu do 5 lat.Zaraz napisze do USC we Włocławku.
Daj znać proszę, jakie będą efekty poszukiwań.
No i życzę powodzenia!
Ostatnio zmieniony piątek 26 lip 2013, 08:00 przez Jurek Plieth, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bozenac
Kontakt:

Post autor: bozenac » piątek 26 lip 2013, 14:16

Witaj Jarku,

W USC tylko Ty, lub Twoi krewni, którzy mogą udowodnić bliskie pokrewieństwo z Twoim pradziadkiem
mogą zwrócić się o ksero aktu zgonu, (nie odpis) zazwyczaj zawiera więcej informacji,
ze względu na obowiązujące przepisy o danych osobowych.
Zgon mógł nastąpić w szpitalu, lub podczas pobytu u rodziny, w podróży,
jednak powinien być odnotowany w akcie urodzenia Twego pradziadka,
na marginesie tej księgi, tak nakazywały przepisy.
Pochówek mógł odbyć się w jego miejscu zamieszkania,
lub w miejscu zamieszkania jednego z jego dzieci.
Warto zrobić wywiad z najstarszymi osobami z rodziny.
Powodzenia w dotarciu do informacji i dokumentu.
Pozdrawiam. Bożena.

Jarek Wysocki
Kontakt:

Post autor: Jarek Wysocki » piątek 26 lip 2013, 15:13

Witam,

posiadam akt urodzenia pradziadka,niestety nie ma w nim nic o śmierci.
Mam kontakt prawie ze wszystkimi potomkami dzieci pradziadka,jednak nikt nic nie wie na temat zgonu.

O efektach współpracy z USC we Włocławku,napiszę w tym wątku.
Pozdrawiam
Jarosław Wysocki
www.JaroslawWysocki.pl
Poszukuję

Jarek Wysocki
Kontakt:

Post autor: Jarek Wysocki » środa 14 sie 2013, 09:02

Witam,

wczoraj dostałem odpowiedź od USC we Włocławku.Okres pierwszych pięciu lat sprawdzony,niestety aktu nie odnaleziono.
Jak widać metoda Pana Jurka okazała się skuteczna.Niedługo wyślę zapytanie o następne pięć lat.
W między czasie dowiedziałem się,że pradziadek pracował na kolei (nie jest to w 100% pewne),
wysłałem wiadomość do Archiwum PKP z pytaniem o dokumentację pradziadka.Czekam na odpowiedź.
Ostatnio zmieniony środa 14 sie 2013, 09:05 przez Jarek Wysocki, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam
Jarosław Wysocki
www.JaroslawWysocki.pl
Poszukuję

ODPOWIEDZ