Wieś Piotrkowo, parafia Mazowsze

Wątek bez ograniczeń tematycznych
ODPOWIEDZ
bartekk112
Wieś Piotrkowo, parafia Mazowsze

Post autor: bartekk112 » wtorek 23 lut 2016, 18:31

Witam
Jedna z gałęzi mojego drzewa sięga do dawnego powiatu lipnowskiego, a dokładniej do wsi Piotrkowo , parafia Mazowsze. Na początku XX wieku ok. 1911 r. moje dwie rodziny (jeszcze wówczas nie spokrewnione ) kupiły tam gospodarstwa , z parcelacji majątku do którego należały te ziemie – może Kijaszkowo ?,Mazowsze ? nie mam zupełnie rozeznania. W A. P. Włocławek próbowałem odszukać akty notarialny tego kupna, przejrzałem kilka lat wstecz i w przód, zapisów nie znalazłem. Szukałem w księgach notariuszy miasta Lipna , bo Lipno było wówczas takim ważniejszym miastem dla Mazowsza i okolic , w którym załatwiano sprawy notarialne. Przyszło mi na myśl, że może ówczesny właściciel ziemi do którego należało Piotrkowo nie koniecznie pochodził z tamtych stron i mógł mieć „ swojego „ notariusza we Włocławku, czy innym mieście gdzie na stałe zamieszkiwał.
Tu moja prośba – może ktoś z forumowiczów posiada źródła piśmienne w których są podane wiadomości o ostatnich właścicielach Piotrkowa lub poradzi w jakich kancelariach można by było jeszcze sprawdzić
Bartek

ANNAB

Re: Wieś Piotrkowo, parafia Mazowsze

Post autor: ANNAB » środa 24 lut 2016, 19:23

Witaj,
jeśli Piotrkowo to stawiałabym chyba na Świętosław leżący nieopodal.
Ta moja "diagnoza" oparta jest na tym, że "orząc" internet wszerz, wzdłuż i na ukos :-) natknęłam się na informację o 2 - krotnej parcelacji majątku w Świętosławiu:
I parcelacja: 1928 – 1929 ( właściciel Chełmicki)
II parcelacja: 1936 – ( właściciel Chełmicki ) ,
przybyło dużo rodzin z kielecczyzny i niemieckie.
Niestety nie podam Tobie linków ponieważ nie zapisałam. Informacje te wpadły mi przypadkiem bowiem szukałam śladów rodziny Anny i Jakuba Kubik, która przed II wś. miała w Świętosławiu gospodarstwo, a na którym w czasie wojny osiedlono Niemców. Po wojnie miała to szczęście, że powróciła na swoje siedlisko.
Anna Kubik to rodzona siostra mojej Babci - Stanisławy Bejger zd. Górecka.
Tereny te nie są mi obce leżą niedaleko Działynia - mojej rodzinnej wsi.
pozdrawiam
Anna

ANNAB

Post autor: ANNAB » środa 24 lut 2016, 19:36

polecam:
ciechocin.bip.net - znajdziesz historię Świetosławia
Anna

bartekk112

Post autor: bartekk112 » czwartek 25 lut 2016, 18:58

Dziękuję za wskazówki.