Podsumowanie roku 2013

Wątek bez ograniczeń tematycznych
ODPOWIEDZ
Szarak
Kontakt:
Podsumowanie roku 2013

Post autor: Szarak » niedziela 29 gru 2013, 10:37

Pozwoliłem sobie wczoraj wieczorem na małe genealogiczne podsumowanie mijającego roku i chciałem się tym z Wami podzielić:
- liczba moich potomków wzrosła o 1 :-D ,
- liczba poznanych przodków moich synów wynosi 155 i jest to o 76 osób więcej niż na koniec roku 2012,
- znam już 84 swoich wstępnych i 69 mojej Żony (zajmuje się poszukiwaniami po obu stronach),
- dla 15 pań spośród naszych przodkiń znam tylko imię,
- tylko dla 33 osób mam komplet kopii podstawowych dokumentów, dat i miejsc,
- udało mi się nawiązać kontakt z zapomnianą gałęzią rodzinną (potomkowie siostry mojego pradziadka),
- biblioteczka powiększyła się o znaczną ilość kopii starych zdjęć.

Pozdrawiam i życzę sukcesów poszukiwawczych w nadchodzącym roku,
Marcin

ewaduch

Post autor: ewaduch » niedziela 29 gru 2013, 10:42

Bardzo udany genealogicznie rok :)

Zwłaszcza potomków Ci zazdroszczę ;)
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

Awatar użytkownika
AniaG
CzłonkowieKPTG

Post autor: AniaG » niedziela 29 gru 2013, 11:34

Podoba mi się takie bilansowanie własnych osiągnięć genealogicznych. Nie zawsze one zależą od nas, ale i tak mogą mobilizować do dalszej pracy.
Pozdrawiam.
Anna Gabor

Poszukuję nazwisk: Brochocki i Gacki -Mazowsze,
Jurkiewicz, Leksandrowicz - Chełmża i okolice,
Cholewiński, Lewandowska Araś - Rypin i okolice.

Jankowski_Kamil

Post autor: Jankowski_Kamil » niedziela 29 gru 2013, 13:01

Marcinie! Świetna sprawa! :)

Możeby tak jeszcze zrobić pisemne sprawozdanie? :) - mówię serio :D
Wiecie jaki to cenny dokumencik dla naszych potomków, za te 100 czy 200 lat? :)

Być może ktoś znów usiądzie do genealogii i powie : Ach Ci nasi przodkowie to o wszystko zadbali :):)

Kamil.

Welka

Post autor: Welka » niedziela 29 gru 2013, 16:20

Marcinie

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem Twoje podsumowanie .

Sam myślę o takim bilansie i robię plan działań w tym kierunku.

Napisz jaki czas poświęciłeś na drzewo-wywód ?

Najwięcej problemów mam z archiwum dokumentów metrykalnych .

Wymyśliłem archiwum nazwiskami przy czym metryki ślubów założyłem przy mężach .

Ale to setki dokumentów .
To jest problem .

Pozdrawiam

Ryszard Welka
Ryszard Welka

Szarak
Kontakt:

Post autor: Szarak » niedziela 29 gru 2013, 21:27

Welka pisze:Napisz jaki czas poświęciłeś na drzewo-wywód ?

Najwięcej problemów mam z archiwum dokumentów metrykalnych .

Wymyśliłem archiwum nazwiskami przy czym metryki ślubów założyłem przy mężach .
Nad wywodem przodków pracuję od okrągłych dwóch lat, oczywiście na tyle na ile pozwala mi czas.
Archiwizowanie dokumentów przeprowadzam podobnie jak to opisałeś. Mam 4 foldery z podziałem na przodków mojego ojca, matki, teścia i teściowej. Tam znajdują się foldery konkretnych przodków z nazwiska i imienia. U kobiet wpisuję nazwisko panieńskie, a akt ślubu trzymam w folderze męża. Ostatnio przed nazwiskiem zacząłem dodawać cyfrę rzymską z nr pokolenia wstecz, co bardzo pomaga w sytuacji gdy pojawiają się te same imiona i nazwiska.

Pozdrawiam,
Marcin

Welka

Post autor: Welka » poniedziałek 30 gru 2013, 14:02

No dobrze ,że zapytałem się .
Z tą cyfrą rzymską to dobry pomysł .
Rozumiem ,że jedynka to rodzice ?

No to jak na dwa lata to wielki wyczyn .
Ja to robię 5 lat i to nie sam ale z bratem .
To masa pracy .
Co nas martwi to fakt ,że jak szacujemy nawet zebranie tych metrykalnych dostępnych danych zajmie nam następne 5 lat aby jako tako wywód zrobić .

Ta archiwizacja mnie bardzo ciekawi gdyż zaczyna być to poważny problem .

Niedawno zaintersowałem się książkami w tym temacie.
Pan Tadeusz Izbicki przysłał mi swoją książkę " Niech nasz Krąg trwa "
Ryszard Welka

ewaduch

Post autor: ewaduch » poniedziałek 30 gru 2013, 15:38

Ostatnio zaczęłam też uzupełniać archiwum 'papierowe'. To rzeczywiście sporo pracy. Odkrywcza nie jestem, robię podobnie jak koledzy. I u mnie kobiety występują pod nazwiskiem panieńskim i o nazwiska rodowe bardzo dbam i zabiegam. Jeśli pozwolisz, Marcinie, wykorzystam pomysł z numeracją rzymską. To rozwiąże problem z powtaralnością imion i nazwisk w różnych pokoleniach. Metryki ślubu po krótkim okresie wahania, też dołączam do mężczyzn (w końcu to oni przenoszą dalej nazwisko ;)

Gratuluję rekordów! Przez dwa lata tyle nie zebrałam. Jutro pewnie też zrobię podsumowanie, ale już dziś wiem, że tak imponujące nie będzie, chociaż genealogicznie był to dla mnie dobry rok.

Zdrowia i łutu szczęścia w Nowym Roku życzę wszystkim czytającym ten wątek genealogom :)
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

Awatar użytkownika
gosiak

Post autor: gosiak » poniedziałek 30 gru 2013, 20:32

Gratuluję wszystkim i przyznaję jestem pod wrażeniem.
Ja mam przede wszystkim duży problem z dokumentacją papierową- postanowienie noworoczne -uporządkować, opisać czyli ogólnie zrobić porządek i ogarnąć
U mnie w liczbach wygląda to następująco
Liczba osób w drzewie 404 i tworzymy 114 rodzin
Liczba przodków dla mojej córki wynosi 120.
Mam 206 mężczyzn i 198 kobiet.
Najpopularniejsze imiona męskie to Józef ( 19) Jan (16) i Franciszek ( 12)
Natomiast żeńskie to - 22 -Marianna, 14 - Anna, i 12 -Katarzyna

Pozdr.
Małgosia

Awatar użytkownika
gosiak

Post autor: gosiak » poniedziałek 30 gru 2013, 22:53

Dobre wiadomości na koniec roku ( wątek odnośnie digitalizacji zasobów AP)
Przy tej okazji wszystkim życzę samych genealogicznych sukcesów oraz wszelkiej pomyślności w 2014 r
Załączniki
party-champagne_1024x768_77039.jpg
Ostatnio zmieniony poniedziałek 30 gru 2013, 23:06 przez gosiak, łącznie zmieniany 2 razy.
Małgosia

ewaduch

Post autor: ewaduch » wtorek 31 gru 2013, 05:58

W moim drzewie dominują:

imiona męskie: Jan, Stanisław (rodzina męża ), Włodzimierz, Aleksander i Mikołaj (moja rodzina);

imiona żeńskie: Anna, Katarzyna, Marianna; w mojej rodzinie jeszcze Maria.

Najoryginalniejszym (dla mnie ) imieniem jest Agrypina. Tak miała na imię moja macierzysta prababka. Imię to podobno często występowało na Kresach, ale sama się o tym jeszcze nie przekonałam ;) Z imion męskich - pewnie Ferdynand (bezpośredni przodek mego męża z I połowy XIX wieku żyjący na terenach dzisiejszego województwa podlaskiego (dawniej różnie to bywało ;)

Tobie Gosiu też życzę zdrowia i wytrwałości w odkrywaniu genealogicznych tajemnic :)
Ostatnio zmieniony wtorek 31 gru 2013, 06:38 przez ewaduch, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

ewaduch

Post autor: ewaduch » wtorek 31 gru 2013, 19:39

Bardzo a'propos tematu...

Redakcja More Maiorum przygotowała "Licznik przodków"

http://moremaiorumgen.wix.com/moremaiorum#!download

Należy kliknąć w DOWNLOAD, a potem w program Excel 2003 lub 2007.

Miłej zabawy!
Ostatnio zmieniony wtorek 31 gru 2013, 19:42 przez ewaduch, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

ANNAB

Post autor: ANNAB » środa 01 sty 2014, 20:43

Mimo upływu czasu - "receptura" jak najbardziej do wykorzystania, produkty są w naszym zasięgu, trzeba tylko chcieć ich użyć, a codzienne życie nabrałoby kolorytu.
pozdrawiam
Anna

Jankowski_Kamil

Post autor: Jankowski_Kamil » środa 01 sty 2014, 23:09

W mojej rodzinie, tak jak u was, występują przeważnie :

Imiona męskie : Stanisław , Jan, Józef , ale także Leon, Adam czy Wojciech

Imiona żeńskie : Marianna, Anna, Katarzyna i Franciszka.

Wszystkie imiona w mojej rodzinie są raczej popularne, no może za wyjątkiem brata mej prababci, narodzonego w 1887 roku , który otrzymał imię Kornel - nie spodziewałem się takowego w tym okresie :)

Kobiet o imieniu Marianna mam chyba z 30 :)

Jeśli chodzi o archiwizację,

Dokumentów w formie papierowej mam zaledwie 30 sztuk, także wszystkie są razem w jednej kopercie.

Jeśli chodzi o formę elektroniczną ( fotografie, skany) to tutaj jest już ich bardzo dużo. Drogą e-mailową otrzymuję akta z Poznania czy Gniezna, dzięki uprzejmości innych genealogów. Sam także robię zdjęcia dokumentów w archiwum, bo są one darmowe, a w przypadku kiedy jest ich tak wiele, zostawiłbym tam majątek, gdybym chciał aby wszystko było na papierze :)

Cały czas jednak mówię sobie, że kiedy się dorobię, zamówię wszystkie te dokumenty w formie papierowej, a także zdjęcia rodzinne ( około 250 sztuk) dam do wywołania.

Marzy mi się taki wielki album zdjęciowy. Najstarsze dotąd zdjęcie rodzinne jakie mam pochodzi z roku 1905.

Cały czas jednak kontaktuję się z rodziną ( niedługo zaczną mnie mieć dosyć :) ) ażeby udostępniali mi swoje pamiątki ( zdjęcia, dokumenty rodzinne), które ja zeskanuję i umieszczę w moim cyfrowym archiwum domowym :)

Piękna nazwa, a tak naprawdę jest to około 10-15 folderów z podfolderami, w których to gromadzę. Wszystko dodatkowo jest na płycie CD w razie awarii komputera. Jednak , jak to mówią " Co na papierze, to nie zginie" i do tego dążę.

Dodatkowo, od listopada zacząłem prowadzić wywiady z rodziną ( szczególnie z tymi najstarszymi), które nagrywam a potem przelewam na kartkę papieru. Wszystkie takie opisane wywiady trzymam w folderze " Mówimy o przodkach "

Ponieważ rodzina jest wielka a mi bardzo zależy na każdym dokumencie, zdjęciu czy informacji bardzo dbam o to, ażeby jak najwięcej osób mogło o mnie usłyszeć. Najgorszy sposób? Facebook lub nasza-klasa i pisanie wiadomości do osób, które noszą to same nazwisko. Tak jednak poznałem już prawie 20 osób z rodziny!

Czas także na stare dobre znajomości, które ograniczały się ostatnio tylko do pocztówek na święta. Dzięki temu rodzina ze Śląska przysłała mi piękne zdjęcia, których u nas w Inowrocławiu nikt nie posiada.

Zajmuję się także takim..szeroko rozumianym zbieractwem :D Mam w szafie zegarki, książeczki modlitewne, książki obcojęzyczne czy odznaczenia i świadectwa szkół przodków. Ba! Jest nawet aparat fotograficzny czy kamera dziadka, a koło biurka stoi jedna z maszyn po dziadku.

Wielkim zaskoczeniem były też dla mnie portrety , które moi przodkowie sobie robili. Pradziadkowie ze strony mamy mieli ich aż 6! Również znajdują się w mojej " kolekcji "

Ale się chwalę! Koniec ! :) W każdym razie opisałem wam co robię :)

Każdy z nas ma swój odrębny, bardzo unikalny sposób gromadzenia danych, pamiętajcie jednak, że wszystko co elektroniczne może zginąć.

P.S. Ostatnio także zacząłem fotografię mogił mojej rodziny :)

Kamil Jankowski

Szarak
Kontakt:

Post autor: Szarak » czwartek 02 sty 2014, 09:39

W moim wywodzie dominują imiona Jan, Józef i Franciszek oraz Marianna, Agnieszka i Franciszka.

Najbardziej oryginalne imię w całym moim drzewie to Higin (tam miał na imię brat prababci mojej Żony).
Welka pisze:Z tą cyfrą rzymską to dobry pomysł .
Rozumiem ,że jedynka to rodzice ?
Każdy może sobie to dobrać tak jak mu to bardziej odpowiada. Ja akurat zaznaczam w taki sposób że I mam przy pradziadkach, II przy prapradziadkach, III przy 3xpra itd. A przy dziadkach wpisuję literkę D. Alfabetycznie jest przed I więc wszystko mi się dobrze układa.

Pozdrawiam,
Marcin

ODPOWIEDZ