Urszula

Moderator: ewaduch

ewaduch
Posty: 2055
Rejestracja: czwartek 19 mar 2009, 12:18
Lokalizacja: Toruń / Białystok

Urszula

Post autor: ewaduch » czwartek 24 kwie 2014, 07:46

URSZULA

Imię żeńskie o etymologii łacińskiej – powstało z wyrazu ursula, który jest zdrobnieniem wyrazu ursa «niedźwiedzica», a więc znaczył «niedźwiedziczka» (ursus «niedźwiedź»).

Patronką osób o tym imieniu jest św. Urszula (III w.?), bohaterka licznych legend średniowiecznych, w których występuje jako księżniczka zamordowana przez Hunów wraz z jedenastoma tysiącami towarzyszek, gdy wracała z pielgrzymki do Rzymu. Wedle bardziej wiarygodnych przekazów św. Urszula wraz z towarzyszkami zginęła w czasie prześladowań chrześcijan za czasów cesarzy Dioklecjana i Maksymiana (284–305). Św. Urszula pojawia się często w malarstwie od XIV do XVI w., m.in. w dziełach Hansa Memlinga i Vittore Carpaccia. Od jej imienia pochodzi nazwa urszulanki, używana dla nazwania żeńskich zgromadzeń zakonnych, które wywodzą się z założonego przez św. Anielę Merici w 1535 r. Towarzystwa Świętej Urszuli. Jedno z tych zgromadzeń, tzw. urszulanki szare, zostało założone przez bł. Urszulę Ledóchowską (1865–1939).

W dawnych źródłach polskich znane od XIV w. jako Urszula (łac. Ursula, 1367), Orszula (1384). Imię to przez całe wieki było rzadkie, a w XIX w. uważano je za staromodne i prowincjonalne. Popularne stało się dopiero w XX w., obecnie nosi je 216,5 tys. kobiet (ponad 63 tys. urodziło się w latach pięćdziesiątych).

Najbardziej znaną w Polsce świecką właścicielką tego imienia była Urszula (Orszula) Kochanowska (2. poł. XVI w.) – bohaterka Trenów Jana Kochanowskiego. Imię to jako drugie nosiła też pierwsza polska dramatopisarka Franciszka Urszula z Wiśniowieckich Radziwiłłowa (1705–53).

Współcześnie znane są m.in.: poetka Urszula Kozioł (ur. 1931), śpiewaczka Urszula Trawińska-Moroz (ur. 1937) oraz wokalistka jazzowa Urszula Dudziak (ur. 1943), a także pisarka amerykańska Ursula Le Guin (ur. 1929) i niemiecka aktorka filmowa pochodzenia szwajcarskiego Ursula Andress (ur. 1936).

Wśród postaci literackich jest m.in. Urszula Iquaran, bohaterka Stu lat samotności (1967) Gabriela Garcii Marqueza.

Odmiana: lp DCMs. Urszuli, B. Urszulę, N. Urszulą, W. Urszulo, lm MB. Urszule, D. Urszul

Formy pochodne: Urszulka, Ula, Ulka, Uleńka, Usia, Uśka

Odpowiedniki: ang. Ursula, Orsola, Ursola, Ursuline, białor. Ursula, franc. Ursule, hiszp. Ursula, lit. Uršulė, Uršė, łac. Ursula, niem. Ursula, Ursel, ros. Ursula, Ursulija, słow. Uršula, ukr. Ursula, wł. Orsola, Orsella, Orsolina

Imieniny: 21 X

ODPOWIEDZ