Ostrowski - Czerwińsk

Forum wymiany poszukiwań nazwisk/krewnych/osób/rodów
ODPOWIEDZ
ewulab
Kontakt:
Ostrowski - Czerwińsk

Post autor: ewulab » sobota 07 lut 2015, 14:56

Poszukuję informacji o Ostrowskim Mathiasie ur. ok. 1820 roku w Czerwińsku. Niestety nie wiem gdzie szukać aktów z Czerwińska i utknęłam, może ktoś mi podpowie?
Żona Mathiasa to Anna Stefańska, ślub w Komórsku Wielkim w 1865 roku.
Ewa

ANNAB

Re: Ostrowski - Czerwińsk

Post autor: ANNAB » sobota 07 lut 2015, 16:18

Witaj,
wg "REGESTR DIECEZJÓW Franciszka Czaykowskiego CZYLI WŁAŚCICIELE ZIEMSCY W KORONIE 1783-1784"
Czerwinsk miasteczko ,
parafia Czerwinsk miasteczko, Dekanat Wyszogrodzki, Diecezja Płocka
pozdrawiam
Anna

ANNAB

Post autor: ANNAB » sobota 07 lut 2015, 16:45

Witaj, ponownie
jeszcze jedna podpowiedź: księgi metrykalne z Czerwińska znajdują się w AP Warszawa Oddział Grodzisk Mazowiecki
aby zapoznać się z zasobem należy:
1) wejdź na www.archiwa.gov.pl
2) kliknij na PRZEJDŹ DO BAZY DANYCH PRADZIAD
3) wpisz nazwę parafii Czerwińsk
w tabelce zobaczysz zakresy lat i tytuły ksiąg, potem należy wybrać zakres, który jest poszukiwany, kliknąć na ten zakres i ukaże sie informacja, gdzie księgo leżakują
pozdrawiam
Anna

ewulab
Kontakt:

Post autor: ewulab » sobota 07 lut 2015, 17:13

Bardzo pięknie dziękuję :-).
Ewa

Awatar użytkownika
Jurek Plieth
Kontakt:

Post autor: Jurek Plieth » niedziela 08 lut 2015, 10:16

ANNAB pisze:Witaj,
wg "REGESTR DIECEZJÓW Franciszka Czaykowskiego CZYLI WŁAŚCICIELE ZIEMSCY W KORONIE 1783-1784"
Czerwinsk miasteczko ,
pozdrawiam
Anna
Obawiam się, że powyższa rada może chybiona, jeśli koleżanka ewulab szuka pomocy na naszym kujawsko pomorskim forum.
Wieś Czerwińsk występuje również w parafii Pieniążkowo, jakieś 6 km na północ od tegoż Pieniążkowa własnie!
Indeksowałem kiedyś Pieniążkowo dla Pomorskiego Tow. Genealogicznego i wiem stąd, że Ostrowskich tam mnóstwo!
Ślub w/w miał miejsce w parafii Pieniążkowo - http://www.ptg.gda.pl/index.php/certifi ... n/searchM/ więc na pewno chodzi o ten Czerwińsk jak wyżej, o którym pisałem.

ewulab
Kontakt:

Post autor: ewulab » niedziela 08 lut 2015, 11:25

Jurek Plieth pisze:
ANNAB pisze:Witaj,
Czerwinsk miasteczko ,
pozdrawiam
Anna
Obawiam się, że powyższa rada może chybiona, jeśli koleżanka ewulab szuka pomocy na naszym kujawsko pomorskim forum.
Wieś Czerwińsk występuje również w parafii Pieniążkowo, jakieś 6 km na północ od tegoż Pieniążkowa własnie!
Indeksowałem kiedyś Pieniążkowo dla Pomorskiego Tow. Genealogicznego i wiem stąd, że Ostrowskich tam mnóstwo!
Ślub w/w miał miejsce w parafii Pieniążkowo - http://www.ptg.gda.pl/index.php/certifi ... n/searchM/ więc na pewno chodzi o ten Czerwińsk jak wyżej, o którym pisałem.
Przyznam, że mam zagadkę jeśli chodzi o ten Czerwińsk bo w zapiskach zostawiono mi tylko informację - ur. 1820 Czerwińsk, ale dalej jest informacja, że w Wielkim Komórsku poślubił Annę Stefańską i tu są dwa akty z 1865 roku dotyczące tych osób.

1. Wielki Komórsk 1865
2. Pieniążkowo 1865

Już wcześniej zastanawiałam się co to oznacza.
Ewa

Awatar użytkownika
Jurek Plieth
Kontakt:

Post autor: Jurek Plieth » niedziela 08 lut 2015, 17:44

ewulab pisze:
Przyznam, że mam zagadkę jeśli chodzi o ten Czerwińsk bo w zapiskach zostawiono mi tylko informację - ur. 1820 Czerwińsk, ale dalej jest informacja, że w Wielkim Komórsku poślubił Annę Stefańską i tu są dwa akty z 1865 roku dotyczące tych osób.

1. Wielki Komórsk 1865
2. Pieniążkowo 1865

To oznacza tylko tyle, że ta baza ślubów (dokładniej fotografie z księgi ślubów) była indeksowana 2x przez dwie różne osoby. Jedna osoba wpisała prawidłowo parafia Pieniążkowo, a druga osoba mniej prawidłowo Wielki Komórsk. Prawdopodobnie panna młoda urodziła się w tej drugiej miejscowości i stąd błędny zapis. A obie miejscowości, czyli Pieniążkowo i Wielki Komórsk dzieli zaledwie 12 km, więc na pewno chodzi o te okolice!

ewulab
Kontakt:

Post autor: ewulab » niedziela 08 lut 2015, 20:05

Jurek Plieth pisze:
ewulab pisze:

1. Wielki Komórsk 1865
2. Pieniążkowo 1865

To oznacza tylko tyle, że ta baza ślubów (dokładniej fotografie z księgi ślubów) była indeksowana 2x przez dwie różne osoby. Jedna osoba wpisała prawidłowo parafia Pieniążkowo, a druga osoba mniej prawidłowo Wielki Komórsk. Prawdopodobnie panna młoda urodziła się w tej drugiej miejscowości i stąd błędny zapis. A obie miejscowości, czyli Pieniążkowo i Wielki Komórsk dzieli zaledwie 12 km, więc na pewno chodzi o te okolice!
Pięknie dziękuję za informację :-) .
Odległości sprawdzałam i właśnie dlatego byłam zdziwiona, nie podejrzewałam, że coś mogło być indeksowane dwukrotnie.
Ewa

ewulab
Kontakt:

Post autor: ewulab » piątek 20 lut 2015, 20:15

Witam, odnalazłam sporo aktów rodziny Ostrowskich, ale utknęłam na poszukiwaniu metryki ślubu rodziców Mathiasa Ostrowskiego.

Rodzice Josephus Ostrowski i Marianna Bojanowska - wszystkie ich dzieci ochrzczone były w Pieniążkowie - najmłodsze urodziło się w 1807 roku czyli para mogła się pobrać w 1806 roku (oczywiście niekoniecznie). Niestety w żaden sposób nie znajduję ich aktu małżeństwa i kończą mi się pomysły jak szukać. Może ktoś mi podpowie :roll: .

I jeszcze jedna sprawa, jak dociec, że Josephus Ostrowski to ten sam, który urodził się w 1784 roku? W metrykach narodzin dzieci nie ma informacji ile lat mieli rodzice w chwili urodzenia się dzieci ( w aktach z zaboru rosyjskiego takie dane są i one bardzo mi ułatwiają poszukiwania i potwierdzenia tożsamości).
Ewa

Awatar użytkownika
Jurek Plieth
Kontakt:

Post autor: Jurek Plieth » piątek 20 lut 2015, 22:05

ewulab pisze:Witam, odnalazłam sporo aktów rodziny Ostrowskich, ale utknęłam na poszukiwaniu metryki ślubu rodziców Mathiasa Ostrowskiego.

Rodzice Josephus Ostrowski i Marianna Bojanowska - wszystkie ich dzieci ochrzczone były w Pieniążkowie - najmłodsze urodziło się w 1807 roku czyli para mogła się pobrać w 1806 roku (oczywiście niekoniecznie). Niestety w żaden sposób nie znajduję ich aktu małżeństwa i kończą mi się pomysły jak szukać. Może ktoś mi podpowie :roll: .
To, że ich dzieci rodziły się w parafii Pieniążkowo nie musi wcale oznaczać, że tamże się pobierali. Zwyczajowo ślub miał miejsce w parafii w której mieszkała panna młoda z rodzicami.

ewulab
Kontakt:

Post autor: ewulab » piątek 20 lut 2015, 22:25

Jurek Plieth pisze:
To, że ich dzieci rodziły się w parafii Pieniążkowo nie musi wcale oznaczać, że tamże się pobierali. Zwyczajowo ślub miał miejsce w parafii w której mieszkała panna młoda z rodzicami.
Tak, wiem o tym, jednak w żadnej parafii taki akt nie figuruje, w sąsiednich województwach także, no ale mogłam coś przeoczyć, czegoś nie zauważyć - oczywiście nie odpuszczę.
Ewa

Awatar użytkownika
Jurek Plieth
Kontakt:

Post autor: Jurek Plieth » sobota 21 lut 2015, 09:49

ewulab pisze:
Jurek Plieth pisze:
Tak, wiem o tym, jednak w żadnej parafii taki akt nie figuruje, w sąsiednich województwach także, no ale mogłam coś przeoczyć, czegoś nie zauważyć - oczywiście nie odpuszczę.
Koniecznie musisz przebadać wszystkie sąsiednie parafie. W moim przypadku było dla przykładu tak, że większość dzieci z pewnej rodziny mieszkającej w Dąbrówce k. Kolonii Ostrowickiej była ochrzczona w Pieniążkowie, co logiczne, a jedno dziecko aż w Nowem :-o
Takie cuda się zdarzały...

ewulab
Kontakt:

Post autor: ewulab » wtorek 24 lut 2015, 10:48

Witam serdecznie.

Mam przetłumaczone dwa akty - akt urodzenia Mathiasa Ostrowskiego i akt zgonu Mathiasa Ostrowskiego. W akcie urodzenia Mathias jest synem kolonisty, a w akcie zgonu jest synem chałupnika.
Kolonista - osadnik, później ubogi chłop
Chałupnik - właściciel chałupy

Rozumiem, że jedno nie wyklucza drugiego (a może się mylę), ale kolonista to osadnik czyli ojciec Mathiasa mógł przybyć do Czerwińska z innych stron- sam lub już z żoną?

zapis z aktu urodzenia - rodzice Joseph Ostrowski kolonista i Marianna dd Bojanowska

zapis z aktu zgonu - 13.05.18xx pogrzebany został syn chałupnika /Käthnersohon / Mathias Ostrowski
zam w Wielki Komorsk /Groß Komorsk / wieś chłopska /Bauersdorf/
Ewa

ODPOWIEDZ