Etymologia nazwisk

Ogólna dyskusja o etymologii nazwisk.

Moderator:ewaduch

ewaduch
Etymologia nazwisk

Post autor: ewaduch » czwartek 04 lut 2021, 14:31

Zostawiam wiadomość dla Pani, która telefonowała dziś do mnie przed godziną czternastą.

Etymologia nazwisk (mam nadzieję, że za wiele nie przekręciłam)

Bazan 1685 - od bażant, z gwarowego bażanek.

Dąbrowski 1386 - od nazwy miejscowej Dąbrowa lub Dąbrówka.

Kopciowski 1454 - od nazwy miejscowej Kopciowice (katowickie, gmina Mysłowice).

Kopeć 1386 - od kopeć ‘dym z sadz±’; od kopcić ‘dymić’, kopiec ‘wzniesienie’.

Łyciuk - w grupie nazwisk pochodzących od łyko ‘więzy, pęta; kora drzewna’, w pochodnych też od łykać, łycać ‘hycać, skakać’, też ‘szlochać’.

Źródlo: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

Satko - od gwarowego satać ‘bardzo płakać’, może też od szata.

Sitarz 1383 - w grupie nazwisk pochodzących od sito ‘narzędzie do przesiewania materiałów sypkich’, też od sitowie ‘roślina trawiasta rosnąca na mokrym podłożu’; od sitarz ‘rzemieślnik wyrabiający sita’, też ‘grzyb, gatunek maślaka’.

Wichrowski 1632 - od wicher ‘gwałtowny wiatr’, dawniej też ‘człowiek o niespokojnym usposobieniu’; może też od niemieckich nazw osobowych Wicher, Wiecher, te od imienia złożonego Wig + heri.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

ewaduch

Re: Etymologia nazwisk

Post autor: ewaduch » piątek 05 lut 2021, 13:34

Jeszcze dla p. Aliny:

Kopcik
1581 - w grupie nazwisk pochodzących od kopeć ‘dym z sadz±’; od kopcić ‘dymić’, kopiec ‘wzniesienie’.

Źródło: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

Swatko - od swat ‘pośrednik przy zawieraniu małżeństwa; starosta weselny’.

Źródło:Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

ODPOWIEDZ