Kujawsko-Pomorskie
Towarzystwo Genealogiczne

Z ostatnich dni

Dzisiaj,16 maja, obchodzimy urodziny Ani Gabor.

O nich nie można zapomnieć, jako że Ania jest osobą niezwykle ważną dla naszego Towarzystwa i dla mnie osobiście. Wszyscy znamy jej gotowość do niesienia pomocy, jej skuteczne rady na każdą życiową dolegliwość, jej niezwykłe  poczucie humoru, dzięki któremu przegania najciemniejsze chmury znad naszych głów. Ostatnio Ania przygasła, bo dopadła ją ciemna strona życia, ostatnio jest trochę trudniej i smutniej, ale po to są urodziny, by dobrymi życzeniami rozjaśnić jej twarz.   

Aniu, jesteśmy z Tobą na dobre i na złe. Życzymy Ci zdrowia! Niech opuszczą Cię na dłużej wszelkie dolegliwości. Niech Twoim lekarzom uda się je uśpić. Życzymy niezmiennie miłości bliskich, bo to dzięki niej wciąż trwamy i chce się nam uśmiechać. Życzymy wierności przyjaciół. Niech Twoi nie odwracają się gdy jest lekko ‘pod górę’. Życzymy lekkiego pióra, by udało Ci się napisać jeszcze kilka wspomnień.  A na koniec – choć wcale to nie znaczy, że mniej ważne – życzymy spokoju, słońca na niebie i w sercu, i odrobiny ciepła każdego dnia. Aniu, jesteś wciąż najważniejsza i o tym pamiętaj, gdy nawiedzi  Cię chandra. Uśmiechnij się!

Ewa Szczodruch w imieniu przyjaciół z K-PTG

 

 

 

Józef Święcicki (1950-2012)

Józef   Zbigniew Święcicki urodził się 31 stycznia 1950 roku we Włocławku.  I to jedyny pewny fakt z jego życiorysu, który poznawaliśmy od pewnego momentu jego życia, od czasu gdy byliśmy dla siebie już tylko genealogami. A wiadomo  dla nas, poszukiwaczy korzeni, mniej istotny jest zawód czy wykształcenie, bardziej stan rodzinny i przodkowie, miejsca, cmentarze i archiwa, program, w jakim buduje się drzewo… Dlatego tak niewiele o nim wiemy… Ostatnio dowiedzieliśmy się z niemałym zdziwieniem, że grał na saksofonie… Dla Józia zawsze ważniejsze było być niż mieć… Umiał żyć pięknie, z innymi, z przodkami… Kochał ludzi i swoją pasję. Starał się zwykle być w centrum wydarzeń: tej genealogii wielkiej i tej swojej. Lubił atmosferę genealogicznych zjazdów, a jednocześnie zacisze archiwów. Wiedzę pogłębiał i aktualizował na forach: Genealodzy.pl, Forgen.pl i naszego towarzystwa, którego był członkiem od początku istnienia K-PTG. Poszukiwał przodków poza granicami naszego kraju, a znalazłszy, pomagał innym przełamywać bariery językowe i urzędnicze w dotarciu do upragnionych metryk. Pracował na rzecz tej wielkiej genealogii w ciszy, bez rozgłosu, nie chwaląc się… A dla znajomych i przyjaciół był ciepłym, lubianym powszechnie człowiekiem, łagodzącym spory i niosącym radość i pomoc. A pomagał często i zostawił wdzięczność i dobrą pamięć w sercach wielu ludzi.

Ale miał też Józef Rodzinę, którą kochał: umiłowaną żonę Teresę, którą przywoził czasem na nasze spotkania, trzech synów, z których był dumny i wnuczki, z którymi starał się spędzać jak najwięcej czasu, tyle, na ile pozwalała mu na to odległość: Włocławek – Warszawa.

Zmarł 31 października 2012 roku o godzinie 16.10 we Włocławku w momencie, gdy zdawało się, że pokonał chorobę, którą znosił godnie i pogodnie.

                                                                                             Ewa Szczodruch i przyjaciele z KPTG

Dnia 30 października 2010 roku o godzinie 11.30 w sali w hotelu „Gromada”

przy ul. Żeglarskiej 10/14 w Toruniu odbędzie się zebranie członków

Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego.

W programie między innymi prezentacja rodzinnego drzewa genealogicznego,

którą przygotował kolega Andrzej Wilkans pod autorskim tytułem

"Brakujące ogniwo czyli na tropie genealogicznych zagadek rodu".

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych

Na ostatnie przed wakacjami spotkanie Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne

zaprasza dnia 18.06.2010 ( w piątek ) do Włocławka.

W programie:

- zwiedzania zabytkowej cerkwi św. Mikołaja we Włocławku,
- prelekcja nt. "Prawosławie w Polsce i na świecie. Historia, obrzędy, tradycja".
Spotkanie poprowadzi kustosz i przewodnik mgr Walentyna Michalska

Zbiórka do godz. 11.00, przed wejściem na cmentarz komunalny, przy ul. Chopina 3/5, we Włocławku.
Dla mieszkańców Torunia: wyjazd autobusem PKS z dworca PKS o godzinie 8.50 lub dojazd transportem własnym.

W dniu  29 maja 2010 r. o godz. 11.30 w sali w hotelu „Gromada” przy ul. Żeglarskiej 10/ 14 w Toruniu odbędą  się warsztaty genealogiczne  zorganizowane przez członków Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego. Wstęp wolny.

Zapraszamy.