Marianna

Moderator: ewaduch

ewaduch
Posty: 2025
Rejestracja: czwartek 19 mar 2009, 12:18
Lokalizacja: Toruń / Białystok

Marianna

Post autor: ewaduch » piątek 18 kwie 2014, 06:54

MARIANNA

Imię żeńskie, które jest wariantem imienia → Marian, a w takim razie pierwotnie mogło znaczyć «należąca do Mariusa, do rodu Mariuszów». W związku z tym jednak, że imię to znane jest wyłącznie jako chrześcijańskie, jego pierwotne znaczenie objaśnia się jako «należąca do Marii, służebnica Marii (Matki Boskiej)». Nie jest jednak, jak się czasem błędnie sądzi, złożone z imion Maria i Anna.

W Polsce było zapisywane już w średniowieczu w formach Maryjenna (1242) i Maryjanna (1243). W XVII i XVIII w. było po Annie najpopularniejszym imieniem (wówczas prawie nie używano imienia → Maria), z czasem jego popularność się zmniejszyła, ale nadal należy do najczęściej spotykanych – w XX stuleciu otrzymało je około 429,5 tys. kobiet, jednak w ostatnim dziesięcioleciu tego wieku nadawane było dość rzadko.

Marianna (franc. Marianne) to kryptonim tajnego francuskiego stowarzyszenia działającego w latach pięćdziesiątych XIX w., utworzonego w celu obalenia Napoleona III. Z czasem Marianna, wyobrażona jako postać kobieca w czapce frygijskiej, stała się uosobieniem Republiki Francuskiej, a także symbolem Francji i Francuzów.

Wśród noszących to imię osób powszechnie znanych są: młodzieńcza miłość Adama Mickiewicza Marianna Ewa Wereszczakówna znana raczej jako Maryla Wereszczakówna (1799–1863), niemiecka publicystka Marion Dönhoff (1909–2002) oraz pisarka kanadyjska Marian Engel (1933–85).

Spośród Mariann znanych z literatury warto wymienić bohaterki komedii Kaprysy Marianny Alfreda de Musset (1851) i powieści Życie Marianny (1731–41) Pierre’a de Marivaux.

Odmiana: lp D. Marianny, CMs. Mariannie, B. Mariannę, N. Marianną, W. Marianno, lm MB. Marianny, D. Mariann

Formy pochodne: Marianka

Odpowiedniki: ang. Marion, Marian, Marianna, Marianne, Maryanne, białor. Marjanna, Marjanne, Maryanne, czes. Mariana, franc. Marianne, hiszp. Mariana, lit. Marijona, Marijonė, łac. Maria-Anna, niem. Marianne, Marianna, Mariana, ros. Mariana, słow. Mariana, Marianna, ukr. Mar’jana, Mariana, wł. Marianna, Mariana

Imieniny: 17 II, 26 V, 2 VI, 8 IX

ODPOWIEDZ