Magdalena

Moderator: ewaduch

ewaduch
Posty: 2025
Rejestracja: czwartek 19 mar 2009, 12:18
Lokalizacja: Toruń / Białystok

Magdalena

Post autor: ewaduch » piątek 18 kwie 2014, 05:56

MAGDALENA

Imię żeńskie pochodzenia biblijnego; powstało od przydomka Marii z Magdali. Magdala to w języku aramejskim nazwa miejscowości nad jeziorem Genezaret, 5 km od Tyberiady (w języku hebrajskim nazywa się ona Migdala «wieża ryb», dzisiejsza nazwa arabska to el-Medżdel). Tak więc Maria Magdalena to pierwotnie «Maria z miejscowości Magdala».

Św. Maria Magdalena to według Ewangelii kobieta uwolniona przez Chrystusa od złych duchów, obecna później przy ukrzyżowaniu; była pierwszą osobą, której ukazał się Jezus po zmartwychwstaniu. Utożsamia się ją, lecz bezpodstawnie, z nawróconą jawnogrzesznicą oraz z Marią z Betanii. Wizerunki jej postaci pojawiają się często w sztuce, przedstawiana jest zazwyczaj jako pokutnica, w scenie mycia nóg, w Ogrójcu, przy ukrzyżowaniu i pogrzebie Chrystusa. Obrazy z Marią Magdaleną malowali Sandro Botticelli, Tycjan, Lucas Cranach Starszy, Peter Paul Rubens, Eugène Delacroix i inni. Wiele dzieł plastycznych, m.in. obrazy Correggia i Hansa Holbeina Młodszego, przedstawia scenę znaną z Wulgaty (łacińskiego przekładu Biblii), kiedy Chrystus po zmartwychwstaniu pojawia się przed Marią Magdaleną i zwraca się do niej słowami Noli me tangere (Nie dotykaj mnie). Maria Magdalena to także tytuł oratorium (1873) Jules’a Masseneta.

W Polsce imię było znane od średniowiecza w formach: Magdalena (ok. 1265), Magdalana (1391), Magdalina (1448), Madlena (1485), Mandalena (1499), także w formach pochodnych, np. Maga (ok. 1265), Madlenka (1448), Macha (1393, może to też być dawne zdrobnienie od Małgorzata, Marta, Maria).

Dziś jest to imię bardzo popularne, nosi je ponad 398 tys. Polek, a ponad 40 proc. z nich urodziło się w latach osiemdziesiątych XX w.

Imię to otrzymały m.in.: reformatorka zakonu benedyktynek Magdalena Mortęska (1554–1631), pisarka Magdalena Samozwaniec (1899–1972), rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz (ur. 1930), aktorka Magdalena Zawadzka (ur. 1944) i reżyser Magdalena Łazarkiewicz (ur. 1956).

Z literatury znamy Madzię (Magdalenę Brzeską), bohaterkę powieści Emancypantki (1894) Bolesława Prusa.

Odmiana: lp D. Magdaleny, CMs. Magdalenie, B. Magdalenę, N. Magdaleną, W. Magdaleno, lm MB. Magdaleny, D. Magdalen

Formy pochodne: Magda, Madzia, Magdzia, Magdalenka, Magdusia, Lena

Odpowiedniki: ang. Magdalen, Madeline, Magdalene, białor. Magdalina, Magda, czes. Magdaléna, Magdalena, Magda, franc. Madeleine, hiszp. Magdalena, lit. Magdelena, Magdalena, Magdė, łac. Magdalena, niem. Magdalena, Magdalene, Magda, ros. Magdalina, słow. Magdaléna, Magda, Lena, Lenka, ukr. Magdalyna, Magda, wł. Maddalena, Lena

Imieniny: 25 V, 22 VII

ODPOWIEDZ