Klaudia

Moderator: ewaduch

ewaduch
Posty: 2024
Rejestracja: czwartek 19 mar 2009, 12:18
Lokalizacja: Toruń / Białystok

Klaudia

Post autor: ewaduch » środa 16 kwie 2014, 06:53

KLAUDIA

Imię żeńskie, odpowiednik męskiego imienia Klaudiusz. Claudia to pierwotnie «kobieta należąca do rodu Claudii» (pol. Klaudiusze). W starożytnym Rzymie były dwa rody o tym imieniu, a ich nazwa pochodzi od Clausus – nazwy miasta, z którego rody te się wywodziły.

W Polsce imię to nadaje się od XVIII w.; prawdopodobnie przyszło z Włoch. Św. Klaudia Rzymska (I w.) znana jest z Drugiego listu do Tymoteusza, w którym św. Paweł wymienia ją w gronie innych chrześcijan: „Pozdrawiają cię Eubulos i Prudens, i Linus, i Klaudia, i wszyscy bracia” (2 Tm 4, 21).

Obecnie imię to nosi około 92,5 tys. kobiet, było ono bardzo modne w ostatnich dwu dziesięcioleciach XX w. (w tym okresie urodziło się ponad 90 proc. kobiet noszących to imię).

Najbardziej znaną użytkowniczką tego imienia jest zapewne włoska aktorka Claudia Cardinale (ur. 1938). W Polsce nosiła je organizatorka pomocniczej służby opiekuńczej kobiet w okresie powstania listopadowego Klaudyna Potocka (właśc. Klaudia Potocka, 1801–36).

Odmiana: lp DCMs. Klaudii, B. Klaudię, N. Klaudią, W. Klaudio, lm MB. Klaudie, D. Klaudii

Formy pochodne: Klaudynka, Klaudzia

Odpowiedniki: ang. Gladys, Claudia, Claudina, białor. Klaudzija, Klaudzja, czes. Klaudia, franc. Claude, Claudie, Claudine, hiszp. Claudia, lit. Klaudija, Klauda, Klaudina, łac. Claudia, niem. Klaudia, Claudia, Klaudine, ros. Klavdija, Klavda, słow. Klaudia, ukr. Klavdija, wł. Claudia, Claudina

Imieniny: 20 III, 7 VIII

ODPOWIEDZ