Dybowscy

Każdy może wpisać Kogo, czego poszukuje.

ODPOWIEDZ
wiesiek61

Dybowscy

Post autor: wiesiek61 » wtorek 12 cze 2012, 12:22

Poszukuję!!!!!!!!!!!

Bolesław Dybowski ur. 29.07.1900 r. – Brzezinko, powiat Toruń. syn Władysława i Rozalii Kruszczyńskiej. W latach 1923-1926 posterunkowy w Stołpcach, a przed II wojną sierżant zawodowy w 63 Toruńskim Pułku Piechoty.W dn. 5.10. 1943 r. zostaje wzięty do wojska niemieckiego . I tu praktycznie urywa mi się słuzba dziadka, wiem z dokumentów rodzinnych ,że w 1944 roku zostaje pojmany przez oddział aliantów.Dołączył do Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie pod dowództwem brytyjskim.Do Polski wrócił w 1947.Brak dokumentów repatriacji.
Bernard Dybowski ur.15.02.1904 Brzezinko pow.Toruń syn Władysława i Rozalii Kruszczyńskiej,z zawodu urzędnik państwowy.Zginął w walkach o Kurlandię- szukam jednostki w której służył. Może ktoś mi podpowie gdzie szukać.
Z góry dziękuję za jakiekolwiek informacje

Wiesiek 61

Awatar użytkownika
AniaG
CzłonkowieKPTG

Post autor: AniaG » wtorek 12 cze 2012, 21:57

Witam na naszej stronie. Nie wiele można w tej chwili pomóc, bo podał Pan dane kilku osób, ale nie sprecyzował Pan konkretnego pytania.
Nie znając wszystkich dokumentów, które już Pan ma, nie wiadomo czego szukać i co doradzać.
Na początek doradziłabym kontakt z Centralnym Archiwum Wojskowym. Ponieważ w Warszawie jest chyba nieczynne z powodu remontu, pozostaje nam Toruń, poniżej podaję link:
http://www.awwt.wp.mil.pl/pl/26.html
Może tu nawiązać kontakt. Tam są linki do innych wojskowych archiwów.
Jeżeli ktoś z tych osób mieszkał w Toruniu, to w AP można zobaczyć Karty meldunkowe od okresu międzywojennego już są dane.
Nic więcej doradzić nie mogę, bo nie wiem co Pan ma, a czego Pan szuka.
Anna Gabor

Poszukuję nazwisk: Brochocki i Gacki -Mazowsze,
Jurkiewicz, Leksandrowicz - Chełmża i okolice,
Cholewiński, Lewandowska Araś - Rypin i okolice.

wiesiek61

Dybowscy.

Post autor: wiesiek61 » środa 13 cze 2012, 08:32

Szukam dokumentów repatriacji Bolesława Dybowskiego.,karty meldunkowe z Torunia z archiwum państwowego posiadam , uzyskałem odpowiedz iz nie sa w posiadaniu kart dot.repatriacji.Archiwum wojskowe jest nieczynne ,do odwołania, a archiwum wojskowe w Toruniu z ich strony można sie dowiedzieć ,ze dokumenty żołnierzy przed 1939 zostały przekazane do archiwum wojskowego.Szukam także jakiegoś śladu w wojnie obronnej 1939 z 63 Toruńskim Pułkiem piechoty, próbowałem zainteresować tematem grupę rekonstrukcyjną , ale bez rezultatu ,a także sladu z lat 1944-1947.A co dotyczy Bernarda Dybowskiego szukam jednostki w której służył, wiem gdzie i kiedy zginął.Nie mniej dziękuje za wskazówki.Wiesiek61

Awatar użytkownika
AniaG
CzłonkowieKPTG

Post autor: AniaG » środa 13 cze 2012, 11:58

Jeżeli chodzi o Bernarda Dybowskiego to czy śledził Pan dyskusje i artykuły na ten temat w internecie. Jest sporo tematów o walkach w Kurlandii.
Jest fundacja niemiecka, która odnajduje i porządkuje miejsca pochówków swoich żołnierzy i tam można się wielu rzeczy dowiedzieć podając tylko nazwisko i datę urodzenia dla lepszej identyfikacji. Zależy w czyim wojsku wtedy służył, bo losy Polaków były różne.

Pozdrawiam
Anna Gabor

wiesiek61

Dybowscy.

Post autor: wiesiek61 » środa 13 cze 2012, 13:23

Mam wypis z fundacji która opiekuje się grobami niemieckich żołnierzy Bernard Dybowski zginął 14.12.1944 r Kalmnuiza na Łotwie , służył w Wermachcie,tyle wiem chodzi o ustalenie jednostki.Dziękuję za podpowiedz.Wiesiek61

Awatar użytkownika
AniaG
CzłonkowieKPTG

Post autor: AniaG » czwartek 14 cze 2012, 14:56

Jak już ma Pan tak dużo wiadomości, to teraz ja zacznę pytać, bo może i mnie przydadzą się jakieś wiadomości. W Niemczech jest pewnie też archiwum wojskowe. Jak ono się nazywa i jaki jest do niego adres? Tam pewnie można ustalić jakie jednostki w danym dniu walczyły w określonej miejscowości. I tak po nitce do kłębka można by dojść do jednostki, która Pana i mnie interesuje.
A może w takim archiwum mają zindeksowanych swoich żołnierzy i po nazwisku odszukają?
Może ktoś wie, jakie dokumenty tam mają.

Pozdrawiam
Anna Gabor

wiesiek61

Dybowscy.

Post autor: wiesiek61 » czwartek 14 cze 2012, 15:25

Tak jest w Berlinie archiwum WAST. http://www.dd-wast.de/
Wiesiek61
Ostatnio zmieniony czwartek 14 cze 2012, 17:22 przez wiesiek61, łącznie zmieniany 1 raz.

jurektorun

Post autor: jurektorun » środa 27 cze 2012, 11:23

Proszę o kontakt w sprawie przodków z Kiełbasina i okolic na e-mail: jurgen342@gmail.com

Pozdrawiam

Jurek
Jurek

ODPOWIEDZ