Proszę o radę!

Każdy może wpisać Kogo, czego poszukuje.

ODPOWIEDZ
ewamm11

Proszę o radę!

Post autor: ewamm11 » piątek 06 sty 2017, 10:35

Witam serdecznie!
w moich poszukiwaniach nie mogę ruszyć z miejsca, bo chociaż znam imiona ,daty i miejsca urodzin moich pradziadków, nic się nie zmieniło, by moja wiedza była większa.Napisałam list do ks proboszcza parafii św. Marcina w Sarnowie, i trochę mi pomógł, bo potwierdził obecność tych osób na tym terenie oraz dowiedziałam się ,że moja mama miała brata, o ktorym nikt nie wiedział, ale co się z nim stało tego już nie wiem.Ks proboszcz chętnie pomoże mi dalej , ale muszę mieć więcej dat urodzin ,zgonów, slubów, ale wlaśnie z tym mam problem.
przez internet poznalam panią, której mąż jest prawdopodobnie potomkiem brata mojego dziadka, i która stworzyła drzewo genealogiczne, a nawet jak pisała, doprowadziła do spotkania osób z tej rodziny.Odpisałam,ze w tym drzewie powinni być zapisani moi pra , i dziadkowie oraz moja mama, i czy jest zainteresowana wymianą informacji, niestety nie była, bo nie odpisała.Myślałam,że osoby zajmujące się genealogią są wyjątkowi i wrażliwi na piękno historii na czar wspomnien, no ale to tak jednak nie u wszystkich działa., natomiast nie wiem po co tworzyć dzrzewo skoro nie chce się uwiarygodnić swojej wiedzy w tym temacie.Proszę zainteresowane osoby moją sprawą, o rade co mogę jeszcze zrobić aby poglębic wiedzę na temat pra, i dziadków, nadmieniam,że w przypadku pradziadków znam tylko imiona i nazwiska, a co do dziadkow to mam daty urodzin imiona i nazwiska oraz datę ślubu. Wszystkim za pomoc ,i radę będę bardzo wdzięczna.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Zatoka

Re: Proszę o radę!

Post autor: Zatoka » piątek 06 sty 2017, 11:26

Na wstępie jedna uwaga. Swoje posty podpisujemy. Anonimy są bardzo źle widziane w naszym środowisku. Tak więc nie dziw się gdy temat pozostanie bez odzewu.

Napisałaś obszerny post ale danych wyjściowych w nim tyle co "kot napłakał" więc jak można Ci pomóc? Mapa.szukacz.pl podaje wiele lokalizacji miejscowości Sarnowo w kraju. Sporo jest ich w woj. kujawsko-pomorskim. Google podają par. św. Marcina w Sarnowie ale to nie jest pewnik iż będziemy mówić o tej samej parafii.

Nie podałaś żadnych dat, a to jest bardzo istotne gdyż po 1874 r. oprócz ksiąg metrykalnych mamy jeszcze księgi USC.

Nie podałaś żadnych informacji o miejsowościach w których przebywali przodkowie, a to jest bardzo istotne gdyż pozwala wstępnie określić czy mamy doczynienia z rodziną "osiadłą" czy "wędrującą".

Reasumując. Gdy oczekujesz odpowiedzi na jakiś problem nie twórz postów w stylu jaki zastosowalaś. Krótko, treściwie, opisz znane Ci fakty. Podawaj wszystko co wiesz zaznaczając informacje co do których masz wątpliwości.

Z treści postu wnioskuję iż dopiero zaczynasz swoją przygodę z Genealogią. Nie traktuj moich słów jako krytyki. Za kilka lat uśmiejesz się sama ze swego postu. To swoistego rodzaju "frycowe" które płaci każdy nowicjusz.

Pozdrawiam
Janusz Wegner

Genepedia

Poszukuję wszelkich informacji o osobach noszących te nazwisko, szczególnie z zasobów pozametrykalnych.

ewamm11

Post autor: ewamm11 » piątek 06 sty 2017, 18:35

Witam Januszu!
Bardzo dziękuję,że zainteresowaleś się moją sprawą, a Twojego postu nie traktuję jako krytyki, ale jako cenne uwagi ponieważ faktycznie jestem nowa, i pewnych rzeczy muszę się dopiero nauczyć.
Moi pradziadkowie to Teodor Gehfeld i Weronika zd Behnke , i to jest wszystko co o nich wiem, natomiast moi dziadkowie to Józef Gehfeld, syn w/w, i Marta zd Zielińska.Józef ur się 05.09.1907 roku w Sarnowie pow. Chełmno, dane według wyciągu aktu urodzenia nr 43/1907 wtedy województwo Pomorskie, a Usc Trzebiełuch.Marta ur 31.07.1895 roku w Skąpe koło Chełmży,wtedy województwo Bydgoskie, a Usc w Toruniu, mieszkali w Gorzuchowie pow. Chełmno.Dziadkowie ślub cywilny zawarli w 1928 roku, ale nie wiem gdzie, natomiast kościelny zawarli 10.02. 1935 roku w parafii św Marcina w Sarnowie pow Chełmno.Bardzo słabo przypominam sobie jak moja mama opowiadała,że jako dziecko wraz ze swoimi rodzicami,i rodzeństwem byli w jakimś obozie, i tam była też w pierwszej komunii,z obrazka pamiątki wynika,że był to rok 1946 w Marx. pmiętam jak mówiła,że jej matka czyli Marta była gosposią w niemieckiej rodzinie, i często chodzili głodni, a jak przyszło wojsko amerykańskie to dawali ludziom konserwy, a nawet czekolade.Siostra mojej mamy zapoznala chłopaka ze Śląska, który służył w Niemieckim wojsku, i tak pózniej wszyscy przyjechali na Slask .
Ja urodziłam się już na Śląsku, i tu też mieszkam.
Pozdrawiam, i za wszystkie pomocne rady dziękuję.
Ewa Musioł

Marian Pniewski

Post autor: Marian Pniewski » piątek 06 sty 2017, 21:27

https://goo.gl/photos/kAqz469bvuCi4uw69
Pani Ewo. proszę wejść na stronę - genealogiawarchiwach.pl Są tam skany wszystkich aktów metrykalnych z USC województwa kujawsko - pomorskiego. Są tam akta od 1874r. - 1910 -13.
Natomiast w archiwum diecezjalnym w Toruniu znajduje się parafia Sarnowo kolo Chełmna i jest tam spis ksiąg parafialnych min. Sarnowa - od 1660r. - 1900.
W AD można zamówić kwerendę, ale są za to opłaty, cennik znajduje się na stronie internetowej AD. Można też stawić się osobiście w AD w poniedziałki, wtorki i środy od 9.00 - 16.00. Za każdą wypożyczoną księgę jest opłata 5 zł .
Znalazłem akt urodzenia pani członka rodziny i przesyłam pod linkiem. Jesli są jakies pytania to proszę pisać.
Marian Pniewski. Toruń

ewamm11

Post autor: ewamm11 » piątek 06 sty 2017, 23:47

Drogi Panie Marianie!
Bardzo serdecznie dziękuję za pomoc, a przede wszystkim za ten dokument, bo to jest akt urodzenia mojego dziadka.W tym dokumencie jest zaznaczona poprawna pisownia nazwiska Gehlfeld, i tak jest zapisane w akcie ,który posiadam natomiast w jakimś momencie nazwisko to zostało zapisywane bez pierwszej litery "l".Zauważyłam na dole dokumentu 3 krzyżyki, czyli pradziadek był niepiśmienny,co nie powinno dziwić, ale powiem szczerze,że mnie to wzruszyło.
Jest tam też zapis,że pradziadek był przedsiębiorcą , ale co to mogło znaczyć w tamtych czasach?.
Panie Marianie,nie ukrywam,że słabo sobie radzę w poszukiwaniach, może gdybym mieszkala bliżej AP , to efekt byłby lepszy, natomiast stronę Genealogiawarchiwach już kiedyś odwiedziłam, ale nie potrafiłam z niej skorzystać, dziś po Pana wpisie znów odwiedziłam tę stronę, i obecnie czekam na aktywację konta, no może teraz się uda.
Panie Marianie, pytań to faktycznie miałabym dużo, ale zdaję sobie sprawę,że nie mogę tak Pana kłopotać,ale chętnie pozostanę z Panem w kontakcie, oczywiście jeśli się Pan zgodzi.
Jeszcze raz bardzo dziękuję, sprawił mi Pan dziś niespodziankę. I mam ogromną prośbę: czy mógłby mi Pan udzielić kilku wskazówek jak poruszać sie po stronie : genealogiawarchiwach. pozdrawiam
Ewa Musioł

Marian Pniewski

Post autor: Marian Pniewski » sobota 07 sty 2017, 08:13

Witam. Podaję swojego e-meila, aby nie zajmować miejsca na tym forum -
marian_pe@tlen.pl
Proszę do mnie napisać , to powiem co i jak. Cieszę się,że mogłem pomóc. Pozdrawiam serdecznie. Marian P.

Welka

Post autor: Welka » niedziela 08 sty 2017, 16:11

Pani Ewo

Posiadam zdjęcia wszystkich metrykaliów Sarnowa jako i indeksy małżeństw od 1882 do 1907 roku .
Nie mam gdzie ich wstawić gdyż były na mojej stronie i są ale obecnie na serwerze wewnętrznym w sieci wewnętrznej.

Przy okazji spis małżeństw z Sarnowa chyba tutaj opublikuję

Pozdrawiam

------------------------------
Przy okazji ogólnie przyjętym zwyczajem w sieci Internet jest używanie nicków gdyż jest to sieć ogólnodostępna a nie prywatna a korespondencja jest ogólnodostępna więc dobrym zwyczajem jest używanie nicków .
Ryszard Welka

Welka

Post autor: Welka » niedziela 08 sty 2017, 16:16

Zdjęcia z Sarnowa pochodzą z Kościoła Mormonów i gdyby Pani potrzebowała nie ma problemów wysłać je .
Pozdrawiam
Ryszard Welka

Awatar użytkownika
Jurek Plieth
Kontakt:

Post autor: Jurek Plieth » poniedziałek 09 sty 2017, 14:01

Welka pisze:
Posiadam zdjęcia wszystkich metrykaliów Sarnowa jako i indeksy małżeństw od 1882 do 1907 roku .
Nie mam gdzie ich wstawić gdyż były na mojej stronie i są ale obecnie na serwerze wewnętrznym w sieci wewnętrznej.
Panie Ryszardzie,
1. Nieśmiało sugeruję zlikwidowanie stopki w pańskim profilu skoro pańska strona web http://www.welka.pl/ jest nieaktualna. Obecnie wprowadza Pan w błąd forumowiczów.
2. Zawdzięczam Panu znalezienie aktu ślubu w parafii Sarnowo moich pradziadków Katarzyny zd. Grabowskiej i Antona Plieth - październik roku 1883. Czy w podanym przez Pana przedziale czasowym 1882 - 1907, w parafii Sarnowo, jest jeszcze jakaś osoba o nazwisku Grabowska(i), którą mógłbym podejrzewać o to, że należy do rodzeństwa mojej prababki Katarzyny?
Z góry dziękuję za ew. pomoc,
Jurek PL.

Welka

Post autor: Welka » poniedziałek 09 sty 2017, 15:45

Panie Jerzy

Informację o www już usunąłem aczkolwiek strona nadal działa i to dobrze ale na sieci prywatnej więc info o http już jest niepotrzebne .

Sprawdziłem od 1882 roku do 1889 roku są jeszcze cztery małżeństwa .

Ja zamieszczę resztę indeksów więc będzie je widać .
Pozdrawiam
Ryszard Welka

Awatar użytkownika
Jurek Plieth
Kontakt:

Post autor: Jurek Plieth » wtorek 10 sty 2017, 09:31

Welka pisze:Panie Jerzy

Informację o www już usunąłem aczkolwiek strona nadal działa i to dobrze ale na sieci prywatnej więc info o http już jest niepotrzebne .

Sprawdziłem od 1882 roku do 1889 roku są jeszcze cztery małżeństwa .

Ja zamieszczę resztę indeksów więc będzie je widać .
Pozdrawiam
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :-)

ODPOWIEDZ