Prośba o pomoc-Krystyna Brandt

Każdy może wpisać Kogo, czego poszukuje.

ODPOWIEDZ
rbrandt

Prośba o pomoc-Krystyna Brandt

Post autor: rbrandt » niedziela 27 mar 2016, 11:18

Witam serdecznie! Zwracam się z prośbą o pomoc.Moja Prababka Krystyna Brandt,wyznania ewangielicko-augsburskiego,w roku 1867 zamieszkiwała w Przybranowie,niedaleko Aleksandrowa Kuj. W wieku 20 lat urodziła syna,któremu na chrzcie w Parafii Ewangielicko-Augsburskiej w Nieszawie w dniu 18.06.1967 r. nadano imię Jan/ojciec nieznany/.To ustalenia z Archiwum Państwowego we Włocławku.Podczas zgłoszenia narodzin obecni byli Jan Bolke/lat 40/,Henryk Kruger/lat 38/ i Jan Klemp/lat 30/-gospodarze z miejscowości Pinino.Nurtuje mnie pytanie.Skąd pochodziła Krystyna Brandt?Kim byli jej rodzice?Prawdopodobnie,tak przypuszczam,że była córką osadników niemieckich,do których zaliczano również przybyłych wcześniej na te ziemie Olędrów.W domu jej syna,kiedy już dorósł,ożenił się i miał dzieci mówiło się dialektem plattdeutsch.To wiem od nieżyjącego już mojego dziadka,syna wspomnianego wyżej Jana i jednocześnie wnuka Krystyny Brandt.Będę ogromnie wdzięczny za pomoc i ewentualnie wskazówki do dalszych poszukiwań w budowie drzewa genealogicznego moich przodków.Pozdrawiam serdecznie,oczekując na informacje. Roman Brandt

Awatar użytkownika
Zatoka

Re: Prośba o pomoc-Krystyna Brandt

Post autor: Zatoka » niedziela 27 mar 2016, 12:35

Ciężko jest pomóc w tym temacie. Mamy stosunkowo mało informacji o tym wyznaniu. Niemniej powiem tak.
W poście wymieniłeś trzy miejscowości: Nieszawa (jako parafia), Przybranowo(jako miejsce zamieszkania prababki) i Pinino (jako miejsce zamieszkania świadków). Przybranowo i Pinino połozone są stosunkowo blisko siebie ale daleko od Nieszawy. Pojawia się pytanie o zasięg terytorialny tej parafii. Trochę informacji o historii parafii znajdziesz na stronie

http://tmn.nieszawa.prv.pl/nieszawscy_ewangelicy.html

Wynika z nich iż w 1867 r. Nieszawa była filią parafii włocławskiej

https://pl-pl.facebook.com/Ewangelicy-n ... /timeline/

Tak więc trzeba szukać ksiąg metrykalnych z Nieszawy i Włocławka i na ich podstawi ustalić zasięg terytorialny Nieszawy w czasie. Być może księgi te są w Niemczech gdyż porozumienie pomiędzy episkopatami Polski i Niemiec nie obejmowało zwrotu ksiąg ewangelickich.

Drugi trop to informacja o uznawaniu przez ewangelików zwierzchności kościoła katolickiego. Więc trzeba ustalić do jakiej parafii katolickiej należało Przybędowo przed 1867 r. (ok. 1847 r.) i w tej parafii (a następnie okolicznych) szukać aktu chrztu prababki.

Nic nie piszesz o metryce slubu i zgonu prababki, a to kolejne tropy jakie należy przebadać.

Pozdrawiam
Janusz Wegner

Genepedia

Poszukuję wszelkich informacji o osobach noszących te nazwisko, szczególnie z zasobów pozametrykalnych.

rbrandt

Post autor: rbrandt » poniedziałek 28 mar 2016, 16:10

Serdecznie dziękuję za te cenne wskazówki .Po świętach spróbuję je praktycznie wykorzystać. Niestety prababka /Krystyna Brandt/,kiedy rodziła syna Jana w 1867 r była panną. Czy została póżniej mężatką-nie wiem. Nie znam też jej daty śmierci. Informacje, które posiadam otrzymałem z Archiwum Państwowego we Włocławku. Więcej informacji wspomnianej wyżej Krystyny nie posiadają. Stąd moja prośba do genealogów. Pozdrawiam serdecznie Roman Brandt

Dorota

Post autor: Dorota » poniedziałek 28 mar 2016, 17:48

Witam!!
We Włocławku mieszkała i pracowała Zdana Brandt, ur. 25.08.1911 roku w Lublinie jako córka Euzebiusza i Bogumiły Kazimiery z Dobków. Zmarła 21.08. 1986 rok we Włocławku. Pani Brandt była cenionym lekarzem.
pozdrawiam
Dorota

rbrandt

Post autor: rbrandt » środa 22 lut 2017, 18:34

Szanowni Państwo,

Od dnia mojego wpisu upłynął prawie rok. Do tej pory nie posunąłem się nawet o krok. Przypomnę, że chodzi o przodków i pochodzenie mojej prababki Krystyny Brandt.
W 1867 r. w Przybranowie koło Aleksandrowa Kujawskiego, jako 20-letnia niezamężna panna urodziła syna nadając mu na chrzcie w kościele ewangelicko-augsburskim w Nieszawie na imię Jan (ojciec niznany). Świadkami byli gospodarze z Pinina - Jan Klemp, Herryk Krüger i Jan Bölke. Informację tę uzyskałem z Archiwum Państwowego we Włocławku. Dodatkowo, na podstawie informacji uzyskanych z Archiwum Państwowego w Płocku wiem równeż, że syn Krystyny - Jan Brandt w 1886 r. zawarł związek małżeński z Marianną Wajer wyznania katolickiego. Ślub za zgodą parafii ewangeliczko - augsburskiej w Gostyninie, odbył się w kościele katolickim w Radziwiu (obecnie dzielnica Płocka). Z małżeństwa tego urodziło się 11-cioro dzieci. Najmłodszym z nich był mój dziadek Jan s. Jana Brandt i Marianny Wajer, urodzony w 1909 w Genstawce k. Soczewki w powiecie płockim.
Nurtuje mnie szereg pytań:

- kim byli rodzice Krystyny Brandt ?
- w jaki sposób znalazła się w Przybranowie i skąd pochodziła ?
- czy oprócz syna Jana urodzonego w 1867 r urodziła jeszcze inne dzieci ?
- czy wyszła za mąż i jakie miała nazwisko ?

W uzupełnieniu dodam, że z opowiadań nieżyjącego już mojego dziadka Jana wiem, że w jego domu rodzinnym mówiło sie plattdeutsch. Wspominał również, że jego pradziadkowie pochodzili z Holandii.
Ze swoją prośbą zwracam się szczególnie do genealogów, członków towarzystw. Będę ogromnie wdzięczny za każdą przesłaną informację.

Roman Brandt

ODPOWIEDZ