szukam ślubu i urodzenia pary Kortas/Muzioł

Każdy może wpisać Kogo, czego poszukuje.

Awatar użytkownika
zgred

szukam ślubu i urodzenia pary Kortas/Muzioł

Post autor: zgred » piątek 30 maja 2014, 10:06

Szanowni Państwo,
Od dość dawna bezskutecznie poszukuję ślubu i urodzeń takiej pary:

On: Laurentio/Laurentius/Lorenz/Wawrzyn/Wawrzyniec Kortas/Kortals/Korthals/Kortass
Ona: Marianna Muzioł/Musiel/Muziel/Musielowa/Musielonka/Musiał

Narodziny 10-tki dzieci z tego małżeństwa są dobrze udokumentowane (mam metryki) i były to w kolejności:

1. Jan *15.11.1816, Byszewo (Więznowo) - †20.12.1816, Byszewo (Więzowno)
2. Katarzyna *15.11.1817, Byszewo (Buszkowo) - †11.02.1899, Wudzyn (Kotomierz)
3. Jan *04.07.1820, Koronowo (Nowy Dwór) - †28.03.1905, Wudzyn?
4. Piotr *28.08.1822, Koronowo (Nowy Dwór) - †10.10.1822, Koronowo (Nowy Dwór)
5. Kazimierz *28.02.1824, Koronowo (Nowy Dwór) - †?? po 1.01.1849
6. Marcin *09.11.1826, Koronowo (Nowy Dwór) - †15.08.1877, Wudzyn (zam. Karczemka)
7. Anna *17.05.1831, Kotomierz - † 22.07.1913, Kotomierz (Wudzyn)
8. Jakub *05.08.1833, Kotomierz - †30.10.1876, Dobrcz
9. Marianna *10.12.1837, Kotomierz - †15.06.1863, Wudzyn (Kotomierz)
10. Agnieszka *29.01.1841, Kotomierz - †?? w lub po 1872

Wiem, że Marianna - żona Laurentiusa zmarła †19.11.1884 w wieku ok. 95 lat w Kotomierzu. W akcie jej zgonu z USC podano, że Marianna urodziła się ok. 1789r. w Cekcynie. Niestety nie znajduje to potwierdzenia w księgach parafialnych z Cekcyna (od 1803) czy Bysławia (brak wpisu). Odnalazłem metrykę urodzenia Marianny Mus(z)iołowski (tak nazwisko zapisano w metryce) - *28.08.1784 w Drzycimiu ale miejscowość i wiek nie zgadzają się z podanym w akcie zgonu z USC oraz parafii gdzie zmarła. W innych miejscowościach znalazłem jeszcze co najmniej 2 Marianny o zbliżonym nazwisku i czasie urodzenia/ślubu.

W akcie zgonu Marianny zapisano, że miejsce pobytu i/lub zgonu męża nie jest znane. Jako imię męża podano nie Laurentius ale chyba przezwisko: 'Biangel' Korthas. W Akcie zgonu szóstego dziecka Laurentiusa – Marcina Kortas znajdowała się informacja, że w momencie zgonu syna jego ojciec już od jakiegoś czasu nie żył – czyli Laurentius zmarł przed 1877r. Po dość długim czasie udało mi się odszukać niezindeksowaną metrykę zgonu Laurentia (†27.03.1849, Dobrcz (Kotomierz)), na której podano, że żył 60 lat a więc Laurentius urodził się również ok. 1789r. - niestety nie wiadomo gdzie. Poszukiwania w bazach indexów nie przyniosły rezultatów. Sam zindexowałem urodzenia w Byszewie 1760-1808. Występują tam Kortasowie ale Laurentiusa niestety brak.

Co do ślubu tej pary - ostatnio udało mi się zawęzić przedział czasowy tego wydarzenia do 14 miesięcy na podstawie informacji o stanie 'cywilnym' Laurentiusa jako chrzestnego i ur. pierwszego dziecka. Ślub musiał się odbyć w czasie 10.09.1815 - 15.11.1816. Pozostaje pytanie gdzie szukać i dlaczego nie ma takiego zapisu w Byszewie, Wierzchucinie Królewskim, Wąwelnie, Koronowie? Tam roziły się pierwsze dzieci (Więzowno, Buszkowo) i tam (Więzowno) Laurentius występuje jako chrzestny w 1815r. Ślub mógł odbyć się jeszcze we Wtelnie, gdzie akta ślubów z tego okresu niestety zaginęły...

Kiedyś zleciłem przeprowadzenie kwerendy (zapisu ślubu) w Archiwum w Pelplinie. Przeglądano sugerowane przeze mnie parafie na podstawie urodzeń pierwszych dzieci: Byszewo, Wierzchucin Król., Koronowo, Wąwelno, Mąkowarsko (dostępne 1802-1808,1816). Z Wtelna księgi ślubów nie zachowały się z tego czasu , natomiast Łąsko Wielkie posiada takowe dopiero od roku 1864. Niestety nie odnaleziono tego zapisu. Przeglądano również księgi z (jak mi się wydawało) parafii Panny Młodej tj. księgi ślubów z parafii Bysław (1802-1816). Księgi z Cekcyna i Tucholi nie zachowały się, a przynajmniej nic o nich nie wiadomo. Tu również nie udało się odnaleźć tego ślubu. Akty małżeństw z Drzycimia są wprawdzie w całości zindeksowane (1774-1939) ale również tam poszukiwanego wpisu nie odnalazłem. Na razie nie zleciłem kwerendy w Drzycimiu, może należałoby objąć poszukiwaniami inne parafie w tej okolicy?

Będę bardzo wdzięczny za wszelką informację o tych osobach i podpowiedzi lub ewentualnie sugestię innego kierunku poszukiwań.
pozdrawiam,
Łukasz Kortas

Zbigniew W.

Re: szukam ślubu i urodzenia pary Kortas/Muzioł

Post autor: Zbigniew W. » poniedziałek 05 sty 2015, 16:18

Witam, nie wiem czy szukałeś w genbazie Pom.Tow.Gen są tam indeksy z tego terenu, wiem bo sam robiłem indeksacje tych parafi teraz indeksuję Koronowo i też przewija się to nazwisko Pozdrawiam Zbigniew W.

Awatar użytkownika
Zatoka

Post autor: Zatoka » poniedziałek 05 sty 2015, 19:43

PomGenBaza nie zawiera indeksu takiego ślubu w latach 1813-1818. To co piszesz o zawęzaniu okresu nie zawsze się sprawdza. Poszukiwania w bazach lepiej prowadzić na większym przedziale czasowym. Brak danych w bazie PomTG nie przesądza jeszcze niczego. Musisz sprawdzić czy zostały zindeksowane księgi z tych lat w parafiach jakie Ciebie interesują. Jeżeli nie to istnieje jeszcze cień szansy iż z czasem odnajdzie się poszukiwany akt. W przeciwnym wypadku szanse są znikome. Być może trzeba będzie szukać w źródłach pozametrykalnych.

Zastanawia mnie fakt "wędrowania" tej rodziny. W aktach chrztu dzieci sprawdź zawód ojca i jego status (o ile te informacje zostały zapisane). Może to naprowadzi Cię na jakiś ślad. Ponadto przeanalizuj chrzestnych z tych aktów. Czy występują wśród nich członkowie rodziny i gdzie mieszkają ?

Pozdrawiam
Janusz Wegner

Genepedia

Poszukuję wszelkich informacji o osobach noszących te nazwisko, szczególnie z zasobów pozametrykalnych.

Awatar użytkownika
zgred

Post autor: zgred » środa 07 sty 2015, 09:06

@Zbigniew W.
Dzięki za odzew, jak najbardziej przeszukiwałem wielokrotnie PomGenBazę w poszukiwaniu swoich przodków ze szczególnym uwzględnieniem ślubu i urodzeń wspomnianej pary, niestety w dalszym ciągu bezskutecznie. Ta baza, Geneteka i Projekt Poznań oraz AD w Pelplinie to moje podstawowe źródła informacji. Trochę szukałem na Family Search i w AP w Bydgoszczy (są duplikaty ksiąg ale niestety zwykle z lat >1818).
Wiem, że w Koronowie i okolicach jest sporo Kortasów ale nie z tego okresu, który mnie interesuje. Chyba, że pojawiają się w metrykach które indeksujesz przed 1816, w takim wypadku byłbym zobowiązany za dokładniejsze informacje.

@Zatoka
- też dziękuję za odp. Oczywiście podchodzę do tego zawężenia z rezerwą, z tym że o ile fakt dwukrotnego pojawienia się Laurentiusa (jako chrzestnego) określanego jako 'calebs' w 1815r. może jeszcze nie być w 100% pewny to 1816r. jest raczej pewną granicą górną ślubu (urodzenie pierwszego dziecka z legalnego związku małżeńskiego, kolejne w 1817 itd.). Zwykle szukam +/- kilka lat zwłaszcza zapisów urodzeń ale z tym konkretnym ślubem stawiałem na zawężony przedział. Można było wtedy szukać po samych imionach również. Zwykle przyjmowałem 1814-1815.
Co do zindeksowania ksiąg to tak jak pisałem w ostatnim akapicie 1 postu większość ksiąg jest z tego okresu i z tych parafii zindeksowana ale skoro rodzina 'wędrowała' to zapisy urodzeń mogą być w parafiach innych niż najbliższa okolica Byszewa. Najdziwniejsza sprawa jest z tym ślubem... bo skoro Laurentius występuje 2x jako chrzestny w sierpniu i wrześniu 1815r. w Więzownie (parafia Byszewo) i potem w listopadzie 1816 rodzi mu się pierwsze dziecko w tej samen miejscowości to jakie są szanse, że ślub odbył się gdzieś indziej? No chyba, że rzeczywiście nie był kawalerem w czasie tych chrztów z 1815 i jego ślub odbył się wcześniej gdzieś indziej... ale 2 pomyłki w stanie cywilnym ojca chrzestnego?
Szkoda, że nie ma duplikatów ksiąg z Byszewa względnie Wierzchucina Król. w AP Bydgoszcz z tych lat albo indeksów, może w istniejących księgach z jakiś powodów ten ślub został pominięty.
Jakie źródła pozametrykalne masz na myśli? Chętnie pójdę w tą stronę bo nie pozostały mi chyba inne możliwości.
Jeżeli chodzi o zawód Laurentiusa to myślę, że był on pracownikiem folwarcznym lub najemnym. W aktach urodzeń dzieci podane są: Inquilinus, Operarius, Laboriosus do momentu przeniesienia do Kotomierza. Tam zapis aktów jest już tabelaryczny i nie ma informacji o zawodzie. Od 1830/31 rodzina pozostaje już związana z Kotomierzem-Dobrczem-Wudzynem.
Analizowałem też chrzestnych z urodzeń dzieci Laurentiusa (jak sugerujesz) i pochodzą oni zwykle z miejscowości, w której był chrzest (nie zawsze) i nigdy nie byli to inni Kortasowie. Trudno wyciągnąć z tego pewne wnioski, nie o wszystkich udało mi się znaleźć informacje. Zbyt dużo jest możliwości... Ale będę szukał dalej. Może pojawią się indeksy w jakiejś odleglejszej parafii gdzie nie wiedziałem, że możnaby szukać.

P.S. Wiecie może czy jest możliwość przeglądania oryginalnych ksiąg w danej parafii np. Byszewskiej na miejscu? Czy wszystkie oryginały znajdują się w AD w Pelplinie?
pozdrawiam,
Łukasz Kortas

Awatar użytkownika
Zatoka

Post autor: Zatoka » środa 07 sty 2015, 10:10

Informacje o miejscu przechowywania poszczególnych ksiąg metrykalnych znajdziesz w Genepedii. Link poniżej. Wbrew temu co piszesz indeksacja Byszewa nie została zakończona, szczególnie w latach jakie Ciebie interesują i poprzedzających.

Odnośnie ślubu. Pamiętaj, że odbywał się w parafii panny młodej. Śluby Byszewa nie są zindeksowane ale nawet gdyby były może nie być w nich tego aktu. W PomGenBazie brakuje indeksów chrztów Byszewa za lata 1808-1821 więc nie możesz mieć pewności iż najstarsze dziecko rodzi się w 1816 r.

Zawód ojca. Uporządkuj sobie te informacje wg narodzin kolejnych dzieci gdyż podana przez Ciebie kolejność budzi wątpliwości. Wtedy będziesz miał jasność odnośnie statusu majątkowego.

Źródła pozametrykalne. Myślałem głównie o księgach sądowych ale przy tych statusach wątpliwe by miał jakiś majątek. Natomiast może występować w jakiejś sprawie jako świadek. Przeszukiwanie ksiąg pod tym kątem to mrówcza praca i póki co nieopłacalna.

Pozdrawiam
Janusz Wegner

Genepedia

Poszukuję wszelkich informacji o osobach noszących te nazwisko, szczególnie z zasobów pozametrykalnych.

Awatar użytkownika
zgred

Post autor: zgred » środa 07 sty 2015, 13:02

Indeksację ur. z Byszewa z lat 1760-1808 zrobiłem sam i te indeksy są zamieszczone w PomGenBazie. Nie ma innych metryk parafialnych z tego okresu i okresu ur. Laurentiusa ok. 1789r. w parafii Byszewskiej. Ich indeksowanie jest zakończone. Mam dostęp do niezindeksowanych skanów ur. z lat >1808 do 1817 stąd pewność co do ur. dzieci Kortasów a także na podstawie aktów zgonów Laurentiusa i Marianny podających ilości wiek potomstwa. Może nie jest to 100% pewność ale 99% na pewno.
Co do ślubów to tu rzeczywiście z indeksacją jest gorzej. Ale mam zdjęcia ksiąg z tego okresu z Byszewa i Wierzchucina Król. i tam nie ma tego aktu. Co ciekawe jest ślub z 1816r. innej Marianny Musiałownej ale z kimś innym. W ogóle nazwisko Muzioł. Musiał pojawia się tam kila razy - stąd przypuszczenie, że jednak mogła to być również parafia panny młodej. Oczywiście nie ograniczam się do tego... w akcie zgonu Marianny żony Laurentiusa napisano, że urodziła się w Cekcynie (pisałem o tym w 1 poście). Nie mam żadnych danych, zdjęć, indesów i informacji o ślubie z innych parafii przyległych np. z Koronowa. Może tu coś wypłynie...

Zawód. Określenia zawodu ojca podałem chronologicznie:
1 dziecko (Byszewo, Więzowno) - Inquilinus
2 dziecko (Byszewo, Buszkowo) - Operarius (ten sam skryba co wyżej - charakter pisma ten sam)
3-6 dziecko (Koronowo, Nowy Dwór) - Laboriosus
Raczej chodzi o ten sam stan i rodzaj pracy nazywany tylko w różny sposób.

A gdzie można szukać takich ksiąg sądowych? AP Bydgoszcz?

Dzięki za cenne podpowiedzi. Strasznie żałuję że mam tak daleko do okolic Byszewa i AD w Pelplinie... spędziłbym tam na pewno wiele godzin i dni żeby przeszukać 1815 i 1816 w poszukiwaniu tego aktu ślubu we wszystkich dostępnych księgach. Co i tak nie gwarantuje oczywiście sukcesu. Kto wie czy np. ten ślub nie odbył się z jakiś przyczyn np. w Mroczy (ok. 15km na SW) od Byszewa, która należy już do AA w Gnieźnie...
pozdrawiam,
Łukasz Kortas

Awatar użytkownika
Zatoka

Post autor: Zatoka » środa 07 sty 2015, 15:15

Po prawdzie to należy Ci się opr. Masz księgi a nie indeksujesz ale chcesz by inni Ci pomogli. Przy takiej powszechnej filozofii zawsze będziemy się kręcić wokół "własnego ogona".

Ja przerwałem prace nad swoim drzewem ponad 5 lat temu, w momencie gdy zająłem się Genepedią i projektem "Parafia - kompendium wiedzy". Wyszedłem z założenia iż trzeba zebrać wpierw informacje wyjściowe o parafiach i księgach. W międzyczasie inni zrobią indeksację. Ja się do tego psychicznie nie nadaję. Będą dane to drzewo zbuduje się w kilka tygodni. Te założenia właśnie mi się sprawdzają. 25 grudnia ub. r. rozpocząłem prace nad drzewem rodziny mojej mamy. Już jestem na pocz. XIX w. Możesz to sobie wyobrazić ? Wykorzystuję Genepedię praktycznie i spełniają mi się założenia jakie przed laty poczyniłem. Nie chcę moralizować ale rozważ przerwanie poszukiwań na rzecz indeksacji.

Wracając do Twoich problemów.

Inquilinus – komornik, kątnik (ubogi chłop mieszkający u innego gospodarza/chłopa, pracownik folwarku), chłop pańszczyźniany, lokator
Operarius – wyrobnik (pracownik najemny, najemnik)
Laboriosus – pracowity (w księgach sądowych i parafialnych określenie chłopów)
Dziwnie układa się status Twojego przodka. Awans z komornika/wyrobnika na chłopa ? Konieczna jest analiza poszczególnych ksiąg. Czy wpisów dokonywał ten sam ksiądz ? itd.

Księgi sądowe są najprawdopodobniej w Bydgoszczy. Sprawdź bazę Pradziad i inne.

Słusznie zakładasz kierunek Mrocza i problemy z tym związane. Póki nie nastąpi indeksacja w zakresie chrztów i zgonów dla AAD Gniezno ciagle będziemy borykali się z tymi problemami w odniesieniu do parafii które zmieniały swoją przynależność diecezjalną.

Pozdrawiam
Janusz Wegner

Genepedia

Awatar użytkownika
zgred

Post autor: zgred » czwartek 08 sty 2015, 07:58

Te księgi, które formalnie miałem wszystkie zindeksowałem i wynik tych prac jest w PomGenBazie. Nie pisałem nic o tym, że mam inne księgi a tylko, że mam do nich pośredni dostęp dzięki uprzejmości kilku osób, które zresztą z tego co wiem same zindeksowały te księgi. Dlaczego nie są wrzucone do PomGenBazy - nie mam pojęcia. To co ja mam to są wyrywkowe dane.

@drzewo rodziny Twojej mamy - 200 lat w 2 tygodnie? Nieźle, jestem pod wrażeniem :)

Znam znaczenie nazw zawodów, ale dzięki za umieszczenie wyjaśnień tutaj. Dla przeglądających wątek jest to sensowne uzupełnienie.
pozdrawiam,
Łukasz Kortas

Awatar użytkownika
Zatoka

Post autor: Zatoka » czwartek 08 sty 2015, 11:22

Rozmawiałem z koordynatorką indeksacji. Byszewa nikt nie indeksuje więc maz pole do popisu tym bardziej, że jest to parafia Twoich przodków.

Wiem że to wydaje się niemożliwe by w kilkanaście dni opracować takie drzewo ale taka jest prawda. Jak to osiągnąć ? W bazie PomTG wyświetl sobie kolejno chrzty, śluby i zgony dla danego nazwiska z opcją "wszystkie parafie", w krótkich przedziałach czasowych. Zrób zrzuty z ekranu i zapisz poprzez Painta (program Windowsa) pliki w jpg. Od tego momentu trzeba sprawdzać w bazie nowo dodane parafie/USC. Zacznij tworzyć mikrodrzewa na podstawie danych z indeksów zaznaczając sobie w plikach jpg fakt wykorzystania danego indeksu. Mając mikrodrzewa łatwo ustalić potencjalne osoby które mogą te mikrodrzewa wiązać ze sobą. Tu wymagana jest już analiza ksiąg metrykalnych. Napisałem wcześniej iż mam drzewo sięgające początków XIX w. gdyż tego jestem pewien w 100 %. Brakuje mi jednego aktu by przyłączyć wcześniejsze mikrodrzewo.

Powoli do lamusa odchodzą czasy gdy trzeba było ślęczeć w archiwum i przeglądać księgi. Ujemną stroną jest to że "gubimy" romantyzm tych poszukiwań. W przyszłości więcej czasu poświęcimy na ustalanie faktów (nawet tych drobnych) z życia naszych przodków niż na odnajdowanie samych aktów metrykalnych.

Pozdrawiam
Janusz Wegner

Genepedia

Awatar użytkownika
zgred

Post autor: zgred » czwartek 08 sty 2015, 12:03

Mam około 20-stu takich mini-drzewek... i to tylko z tego okresu powiedzmy do 1820r. Niektóre nie są takie znowu mini. Niestety zbyt wiele jest tych brakujących ogniw. Mam silne przypuszczenie co do jednego z drzewek, że mógłby do niego należeć Laurentius ale przesłanki chyba są zbyt słabe. Bez aktu się nie obejdzie... Mam bardzo podobnie do Ciebie. Jeden akt urodzenia mnie wstrzymuje. I to jeszcze jest tak, że domniemany ojcec Laurentiusa miał 9-cioro dzieci i wszystkie rodziły się średnio co 35 m-cy. Jedyna dłuższa przerwa jest pomiędzy 8 a 9 dzieckiem i wynosi 73 m-ce. Przypada na lata 1787-1793 a ur. Laurentiusa powinno mieć miejsce w 1789 ew. 1790r. Więc pasowało by... Dodatkowo wszystkie ur. tej 9-tki były również w parafii Byszewskiej zaledwie ok. 4km od miejscowości, w której 1 raz pojawia się w dok. pisanych Laurentius. Gorzej ze świadkami/chrzestnymi nie bardzo się coś potwierdza niestety.

Coś tam na pewno jeszcze poindeksuję, to co zrobiłem do tej pory to na pewno nie jest moje ostatnie słowo :)
pozdrawiam,
Łukasz Kortas

Awatar użytkownika
Zatoka

Post autor: Zatoka » czwartek 08 sty 2015, 16:06

Nasza dyskusja powoli zmierza do finału.

Odnośnie domniemanego ojca. Dwa x 35 m-cy to blisko 6 lat. W tym czaie rodzina mogła mieszkać gdzie indziej i powrócić. Sprawdź status tego ojca w aktach chrztu dzieci. Jeżeli cały czas był chłopem to można to wykluczyć. Przy niższych statusach społecznych trzeba taką możliwość brać pod uwagę.

Co dalej ? Możesz jeszcze przeanalizować całą księgę pod kątem księży. Był tylko proboszcz czy miał Wikarego? Czy występują dłuższe przerwy we wpisywanu kolejnych aktów (ciągłość wpisów) itp rozważania.

Myślę iż dalsze poszukiwania tego aktu nie mają sensu. Poczekaj na dalszą indeksację i sam się za nia zabierz tym bardziej że indeksacja zasobów AD Pelplin zbliża się ku końcowi i właśnie teraz potrzebna jest mobilizacja wszystkich sił by ją możliwie szybko zakończyć. Natomiast ja daję sobie jeszcze kilka dni, a potem wracam do Genepedii. Szkoda mojego czasu na wertowanie niezindeksowanych ksiąg.

Pozdrawiam
Janusz Wegner

Genepedia

Awatar użytkownika
zgred

Post autor: zgred » piątek 09 sty 2015, 07:55

Urodzenia pierwszej dwójki dzieci miały miejsce w tej samej parafii (Byszewo) i zapisane są w jednej księdze, tym samym charakterem pisma. Mimo to za pierwszym razem podano zawód Inquilinus a następnie Operarius. Pierwszy zawód może wskazywać na brak własnego miejsca zamieszkania (komornik, pracownik folwarku tam też mieszkający) a już raczej na pewno na brak własnej ziemi. Drugi już niekoniecznie. Pracownik najemny mieszkać może 'u siebie' i być tylko najmowanym do prac np. na folwarku. Urodzenie trzeciego dziecka miało miejsce niedaleko (Nowy Dwór) ale już w parafii Koronowskiej. Tam też urodziła się kolejna 3-ka dzieci. Zawód określany był przez różnych księży/skrybów w tej parafii jako Laboriosus czyli chłop. Mógł on już posiadać niewielkie ale własne gospodarstwo czy skrawek ziemi. Przy takiej interpretacji jakiś tam mikro awans społeczny jest zauważalny. W docelowym miejscu zamieszkania (Kotomierz, parafia Dobrcz) para Laurentius i Marianna określana jest jako Inquilinus/Villana. Można domniemywać, że skoro osiadł tam już na dobre (urodziła się kolejna 4-ka dzieci) status pozostał taki jak ostatnio albo się nieco poprawił. Niestety nazwa zawodu tego nie potwierdza więc:

Raczej (i ku takiej wersji się skłaniam) cały czas jest mowa o takim samym zajęciu tylko różnie określanym a Laboriosus należy tłumaczyć jako 'pracowity' ale nie koniecznie chłop a bardziej w dalszym ciągu najemny pracownik np. folwarku. Wygląda na to, że Laurentius z rodziną przemieszczał się tam gdzie była dla niego praca. Poprawcie mnie jak coś przeinterpretowałem.
pozdrawiam,
Łukasz Kortas

Awatar użytkownika
Zatoka

Post autor: Zatoka » piątek 09 sty 2015, 08:52

Z tą interpretacją można się zgodzić niemniej konieczne byłoby wykonanie analiz ksiąg metrykalnych a uzyskane efekty porównać z innym źródłem. Gdy uda Ci się odnależć brakujący akt i przesuniesz się w poszukiwaniach do 1772 r. takim źródłem będzie Kataster Fryderycjański.

Pozdrawiam
Janusz Wegner

Genepedia

Awatar użytkownika
zgred

Post autor: zgred » piątek 09 sty 2015, 09:34

Kataster też już dawno przeglądałem ale tam Kortasowie występują w okolicach Darzlubia, Tczewa, Starej Kiszewy ewentualnie z inną pisownią Kamień Pomorski, Puck. W okolicach Bydgoszczy nic nie znalazłem.
O tym, że w okolicach ścisłej północy (m.in. w powiecie puckim: Mechowo, Swarzewo, Celbowo, Łebcz) b. wcześnie pojawia się nazwisko Kortas wiedziałem już od jakiegoś czasu też z wczesnych danych metrykalnych ale niestety nie ma raczej szans na połączenie ich z moimi przodkami z okolic Byszewa.
pozdrawiam,
Łukasz Kortas

Awatar użytkownika
Zatoka

Post autor: Zatoka » piątek 09 sty 2015, 11:13

Jeżeli nie występują w katastrze dla Byszewa i okolic to tym bardziej powinieneś zindeksować pozostałe księgi parafialne. Być może znajdziesz informację skąd przyszli.

Pozdrawiam
Janusz Wegner

Genepedia

ODPOWIEDZ