Repatriacja

Każdy może wpisać Kogo, czego poszukuje.

ODPOWIEDZ
wiesiek61

Repatriacja

Post autor: wiesiek61 » wtorek 26 lis 2013, 14:32

Gdzie można znaleźć dokumenty powracających z 2 korpusu Polskiego Bolesław Dybowski ur. 29.07.1900 r. – Brzezinko, powiat Toruń. syn Władysława i Rozalii Kruszczyńskiej. W latach 1923-1926 posterunkowy w Stołpcach, a przed II wojną sierżant zawodowy w 63 Toruńskim Pułku Piechoty.W dn. 5.10. 1943 r. zostaje wzięty do wojska niemieckiego . I tu praktycznie urywa mi się słuzba dziadka, wiem z dokumentów rodzinnych ,że w 1944 roku zostaje pojmany przez oddział aliantów.Dołączył do Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie pod dowództwem brytyjskim.Do Polski wrócił w 1947.Brak dokumentów repatriacji.Pisałem do Archiwum w Toruniu zgodnie z miejscem zamieszkania dziadka - brak ,Archiwum Akt Nowych - pisałem ale do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi Może ktoś mi podpowie.
Wiesiek61
Szukam: Dybowski- Toruń, Dybicz,Kaźmierski- Włocławek ,Chełmica Duża, Fabianki.
Adamkiewicz- Wołyń

Awatar użytkownika
AniaG
CzłonkowieKPTG

Post autor: AniaG » środa 27 lis 2013, 22:34

Czy te wiadomości o Bolesławie Dybowskim pochodzą z tej Strony?
http://muzeumhw.pl/index.php?option=com ... Itemid=121
jeżeli tak, to myślę, że Fundacja Muzeum Historyczno - Wojskowe ma jeszcze inne wiadomości na temat powrotów żołnierzy do Polski po wojnie. Albo doradzą, gdzie napisać, bo oni zdobywali już wiedzę na ten temat. Może warto tam napisać.

Ja korzystałam w sprawach wojskowych z pomocy Forum o wojnach światowych:
dws.org.pl

Bardzo mi pomogli.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony środa 27 lis 2013, 23:45 przez AniaG, łącznie zmieniany 2 razy.
Anna Gabor

Poszukuję nazwisk: Brochocki i Gacki -Mazowsze,
Jurkiewicz, Leksandrowicz - Chełmża i okolice,
Cholewiński, Lewandowska Araś - Rypin i okolice.

wiesiek61

Repatriacja

Post autor: wiesiek61 » czwartek 28 lis 2013, 10:14

Tak te wiadomości pochodzą ze strony muzeum ponieważ sam je tam dodałem ,a z muzeum jestem w stałym kontakcie. Niestety muzeum nie posiada dodatkowych informacji .
Wiesiek61
Szukam: Dybowski- Toruń, Dybicz,Kaźmierski- Włocławek ,Chełmica Duża, Fabianki.
Adamkiewicz- Wołyń

ODPOWIEDZ