Inicjatywy genealogiczne.

Wątek bez ograniczeń tematycznych
Awatar użytkownika
Wojciech
Kontakt:

Inicjatywy genealogiczne.

Post autor: Wojciech » sobota 21 mar 2009, 10:52

Witajcie
Na ostatnim spotkaniu (28.02.09) rozmawialiśmy o różnych inicjatywach, indeksacjach, multiwyszukiwarkach. Chciałbym w tym miejscu zebrać pomysłu na wspólne inicjatywy.
A już wykrystalizowane idee budować w wątku GENEALOGIA.
Co wy na to ?
Jak pamiętam niektóre osoby już dokonują dzieła dla potomnych.
Jakieś już gotowe pomysły ?

Oczywiście jak zakładam może być potrzebne wsparcie w pracach:
- wsparcie ze strony informatycznej postaram się zapewnić
- wsparcie we wspólnych działaniach to myślę że znajdzie się zawsze ktoś chętny :)....

Czekam z niecierpliwością na wasze propozycje.

Awatar użytkownika
MariaŁopaciuk

" Moje parafie " - szufladka na forum ?

Post autor: MariaŁopaciuk » sobota 21 mar 2009, 21:14

;-) Wojtku - może rozważyć utworzenie na forum wątku "Moje parafie " i wówczas tam znalazłyby się (pod-)wątki-szufladki
dla parafii z terenu K-PTG będących w kręgu zainteresowania użytkowników tego forum ?

Jako przykład jednym z pod-wątków byłaby moja parafia Skrwilno z rozwijającymi się :-) postami na jej temat.
Następne moje parafie - Rogowo, Górzno - zapewne i na ich temat uczestnicy tego forum podrzuciliby garść ciekawych informacji.
I tak kolejno następne parafie z terenu K-PTG.

Może to i nie nowatorskie - ale rozważyć można :-)

Pozdrawiam
Maria

Awatar użytkownika
Wojciech
Kontakt:

Post autor: Wojciech » niedziela 22 mar 2009, 00:03

Bardzo ciekawy pomysł.
Muszę jedynie to jakoś przemyśleć aby jak już zaczniemy to żeby to miało ręce i nogi.:)

ewaduch

Post autor: ewaduch » niedziela 22 mar 2009, 08:04

Witam :-)

Dołączam do pomysłu. Mam część indeksów (już gotowych ) - chrzty i I Komunie z parafii Lisewo.

Po konsultacji z kolegami z Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego mogę przesłać, albo poczekać na całość ;-)
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

jorgus06
Kontakt:

Post autor: jorgus06 » niedziela 22 mar 2009, 12:28

witam
Jesli można, chciałbym kilka słów w tym temacie dodać. Otóz idea wyszukiwania lub grupowania się osób wokół zainteresowań - czyli parafii jest b. słuszna. Wiele materiałów z pewnością jest w rękach tych genealogów, i mogą one innym także byc pomocne. Indeksująć np, Papowo Torunskie (1769-1890) wyłapuję wszystkie ciekawe informacje które odczytam, z dokumentów, np. miejscowości, rodzicow chrzestnych, ich stan cywilny, skad pochodzą , zawody, wiek osób itd). Niestety admin w GENETECE wykorzystuje tylko te dane podstawowe, w celu utrzymania jednolitego charakteru zbioru, co jest zrozumiałe. Ale reszta informacji uważam jest bezcenna dla ustalania powiązań rodzinnych, pochodzenia i przemieszczania sie rodzin. Myśle ze inni indeksujący też tak robia...
Drugi temat jaki chciałbym poruszyć to np. tworzenie własnych zbiorow nazw miejscowosci polskich i niemieckich z tego terenu. Sa oczywiście rózne inne źródła i słowniki, ale w metrykach znajdują nazwy wtedy uzywane i bardzo często w dwóch jezykach,. Kolejny temat to zakresy posiadania miejscowości samych parafii. Widac wydaźnie podczas indeksacji, jak miejscowości w poszczególnych latach raz sie pojawiaja i znikają. Dobrze by było stworzyc także pełną jasność w tym zakresie.
pozdrawiam
Kazimierz Drzewuszewski
Rzeszów

Awatar użytkownika
Zatoka

Post autor: Zatoka » czwartek 26 mar 2009, 00:03

Idea grupowania wiedzy na poziomie parafii jest mi bardzo bliska. Zrobiłem juz nawet początek w tym zakresie

http://www.ptg.gda.pl/forum/index.php?t ... e288696448

licząc że wywoła on jakąś dyskusję. Niestety pomyliłem się. Być może Wy skorzystacie z tego pomysłu.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony czwartek 26 mar 2009, 10:27 przez Zatoka, łącznie zmieniany 1 raz.
Janusz Wegner

Genepedia

Poszukuję wszelkich informacji o osobach noszących te nazwisko, szczególnie z zasobów pozametrykalnych.

ewaduch

Post autor: ewaduch » czwartek 26 mar 2009, 09:07

Witam :-)

Cenne inicjatywy. Dołączę.

Januszu, podziwiam ogrom pracy. Wiadomości zawarte w Twoich opracowaniach są wiele warte dla mieszkanców regionów. Dziękuję, że chciałeś się z nami nimi podzielić.
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

Awatar użytkownika
Wojciech
Kontakt:

Post autor: Wojciech » czwartek 26 mar 2009, 09:54

Witaj Januszu !
Twój wkład jest inspirujący.
Jako amator rozeznaje się i postaram znaleźć jakieś wsparcie aby wesprzeć ideę ze strony informatycznej.

Dziękuję za linka.

Awatar użytkownika
Zatoka

Post autor: Zatoka » czwartek 26 mar 2009, 10:25

Wojtku !

Daj sobie spokój z pomysłami wsparcia informatycznego. Ilość zmiennych danych z racji na specyfikę wynikająca chociażby z okresu zaborów jest zbyt duża. Przekształcenie tego pmysłu do postaci bazy danych (w sensie informatycznym) mija się z celem. Właśnie dlatego zastosowałem numerację punktów oraz wyróżnienia w postaci pogrubień lub podkresleń by uzyskać efekt wizualizacji swojego opracowania.

Jeżeli pomysł wreszcie się przyjmie i wywoła dyskusję merytoryczną, w kwestiach jakiego jeszcze typu informacje warto by gromadzić, pozostanie do zrealizowania najważniejszy element. Zaangażowanie się ludzi w realizację tego pomysłu. Według mnie szablon jest gotowy. Tylko go kopiować i wypełniać. Tobie pozostanie wtedy tylko stworzenie odrębnej szuflady.

Pozdrawiam
Janusz Wegner

Genepedia

Poszukuję wszelkich informacji o osobach noszących te nazwisko, szczególnie z zasobów pozametrykalnych.

Awatar użytkownika
Wojciech
Kontakt:

Post autor: Wojciech » czwartek 26 mar 2009, 10:29

Szuflada zawsze się znajdzie :) to żaden problem jak widać.
Zaangażowanie ludzi to osobny wątek.

Ale nie gaś w zarodku chęci pomocy. Bo to nie uskrzydla a i dla innych może być sygnałem że temat nie jest rozwojowy.

p.s.
(nie takie systemy się budowało ;))

Awatar użytkownika
Zatoka

Post autor: Zatoka » czwartek 26 mar 2009, 12:18

Kazimierzu

Problem przynależności miejscowości do poszczególnych parafii ująłem już w swoim projekcie parafii. Przeczytaj także temat „Podziały administracyjne i kościelne”

http://www.ptg.gda.pl/forum/index.php?t ... e288696448

Niemniej także widzę potrzebę stworzenia bazy danych w tym zakresie. W tym przypadku musi to być baza w sensie informatycznym. Pytanie tylko czy powinna ona być realizowana na tym forum. Wydaje mi się że nie. Na Forgenie Wicy stworzył zaczątki Genewiki

http://forgen.pl/wiki/index.php/Strona_g%C5%82%C3%B3wna

Myślę, że jest to idealne miejsce do gromadzenia wszelkiego rodzaju informacji potrzebnych nam w prowadzonych poszukiwaniach. Natomiast na forach winna toczyć się tylko dyskusja o tym jak zorganizować poszczególne bazy.

W sensie merytorycznym do problemu trzeba podejść inaczej. Najpierw należy zebrać informacje o zmianach (w czasie) zasięgu poszczególnych jednostek administracyjnych kościoła katolickiego tzn. parafii, dekanatów, diecezji, archidiecezji Dopiero na tej podstawie można wyciągać wnioski odnośnie miejscowości pojawiających się w poszczególnych księgach metrykalnych. Nie można zapominać o pojedynczych przypadkach chrzczenia dzieci w sąsiednich lub odległych parafiach. Podobnie ze ślubami. Przyjęcie za punkt wyjścia danych z ksiąg metrykalnych prowadziłoby do błędów merytorycznych. Wprowadzenie (do tak zorganizowanej bazy) nazw niemieckich oraz odmian pisowni występujących w księgach to kolejny etap rozwoju takiej bazy. To jeszcze nie wszystko. Do tej bazy należy dołączyć informacje o przynależności poszczególnych miejscowości do właściwych USC oraz uwzględnić zmiany w czasie jakie następowały w tym zakresie.

Pozdrawiam
Janusz Wegner

Genepedia

jorgus06
Kontakt:

Post autor: jorgus06 » czwartek 26 mar 2009, 16:08

Januszu
dzieki za sporo informacji i rozwinięcie tego tematu. Oprócz tych zasobów parafii jakie tropimy w naszych poszukiwaniach, chciałem sie skupic na wsiach, miejscowościach, i przysiółkach jakie wchodzą w zakres parafii. Otóz takie mysli nasunęły mi sie podczas indeksowania Papowa Toruńskiego, (jeszcze nie ukończone), gdyz czesto nieraz miejscowość urodzenia jest jedynym śladem poszukiwań i raz moze pojawiać sie w ksiegach jednej albo sąsiedniej parafii. Śledząc pojawianie się poszczególnych wsi w ksiegach wspomnianego już Papowa Torunskiego, zauważyłem wieloletnie przerwy. Nie znaczy to chyba,ze nikt wtedy sie nie rodził czy umierał w tej wsi? Dokładną analizę zrobię po ukończeniu tematu, ale myślę że jak występuje jakaś dłuższa przerwa, to należy chyba zajrzec takze do sąsiedniej parafii czy nie pojawia sie ona tam właśnie. ??
co o tym sądzisz?

Awatar użytkownika
Zatoka

Post autor: Zatoka » czwartek 26 mar 2009, 18:36

Kazimierzu

Ja w swoim projekcie tego elementu nie mam jeszcze ujętego z tej prostej przyczyny, że nie zakończyłem procesu tłumaczenia ksiąg na j. polski czyli indeksacji na własne potrzeby ale w rozszerzonym zakresie. To o czym mówisz jest bardzo potrzebne. Na wszelkich forach przewijają się zapytania o przynależność miejscowości do parafii. Póki ten projekt nie zostanie zrealizowany póty problemy będą występować.

Co do dłuższych przerw w pojawianiu się miejscowości w księgach to powiem tak. Czy przypadkiem nie masz doczynienia z sytuacjami gdy miejscowości te leżały na granicy dwóch parafii i z różnych powodów część osób dokonywała chrztów i ślubów w sąsiednich parafiach. W swojej analizie powinieneś przewidzieć taka możliwość i ją przeanalizować. Ja, w swojej "macierzystej" parafii, natrafiam na takie sytuacje, szczególnie gdy przedstawiciel rodziny w wyniku małżeństwa opuszcza parafię, a jednak wraca do niej ochrzcić przynajmniej pierwsze dziecko.
Druga możliwość to oczywiście przysiółki, a nawet pojedyncze zabudowania. Wtedy odstępy między poszczególnymi wpisami stają się całkowicie zrozumiałe. Dla takich przypadków warto prześledzić nazwiska osób je zamieszkujących.
Kolejne zadanie to analizowanie zapisów ksiąg metrykalnych pod kątem ustalenia szacunkowej daty zmiany nazwy miejscowości istniejącej względnie powstania nowej.

Na marginesie. Jeden z tematów na Forgenie poświęcony jest „perełkom” znajdowanym w księgach. Chodzi o różnego rodzaju zapisy jakie zostały poczynione w księgach metrykalnych, np. inwentarz parafii w danym roku. Myślę, że na podobnej zasadzie można by kiedyś zainicjować temat poświęcony lokalizowaniu takich miejsc. Przykładowo natrafiłem na takie pojęcia jak „Karczma Zalenska”, „Karczma Lutomska”, „Nowy młyn”, „Struga biała”, itd. Nazwy te nie występują w oficjalnych zestawieniach miejscowości przynależnych do parafii. Ich zlokalizowanie w terenie mogłoby się stać też niezłą przygodą wartą opisania.

Pozdrawiam
Janusz Wegner

Genepedia

Awatar użytkownika
Wojciech
Kontakt:

Post autor: Wojciech » piątek 27 mar 2009, 08:44

ale ze mnie gapa nie zauważyłem że już forgen na to wpadł.... postu nie kasuje, ale pomysł należy uważać za niebyły
Mam pierwszy pomysł apropo realizacji informatycznej i to w dodatku nie skomplikowany a dający duże możliwośći dostosowania.
Pomysłem jest wykorzystanie mechanizmów oferowanych przez mediawiki (to skrypt wykorzystywany do zbudowania wikipedii)

Wydaje mi się że :
- różnorodność informacji
- kategoryzacje
- odnośniki / wyszukiwanie
- no i najważniejsze możliwość wspólnej i kontrolowanej (jak i śledzenia zmian) edycji jest bardzo użyteczna.

Jeśli jest zainteresowanie pomysłem i współuczestniczeniem. Postaram się w najbliższym czasie dokonać testowej instalacji.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Wojciech
Kontakt:

Post autor: Wojciech » sobota 28 mar 2009, 08:26

Januszu... przejrzałem genewiki.
Ale widzę że tam zamysłem było składowanie haseł powiedzmy to encyklopedycznych.
A Twoje opracowania jak i propozycje forumowiczów dotyczą zapisów konkretnych/miejsc/parafii.

Ja osobiście nie widzę przeszkód nad łączeniem obu kategorii.

ODPOWIEDZ