Rozalia

Moderator: ewaduch

ewaduch
Posty: 2016
Rejestracja: czwartek 19 mar 2009, 12:18
Lokalizacja: Toruń / Białystok

Rozalia

Post autor: ewaduch » wtorek 22 kwie 2014, 06:09

ROZALIA

Imię żeńskie o trudnej do ustalenia etymologii i niejasnym pochodzeniu. Prawdopodobnie powstało w wyniku połączenia wyrazów łacińskich rosa «róża» i lilium «lilia» (podobnie jak imię Rosanna złożone z imion Rosa i Anna – znane i u nas, choć bardzo rzadkie). Możliwe także, iż imię Rosalia wywodzi się z języka włoskiego od imienia Rosa. Nie jest też wykluczone, że jest to późniejszy wariant germańskiego imienia Roscelina, które utworzono z elementów hroth «chwała, sława» i spieszczającego przyrostka -lin (niem. -lein).

Św. Rozalia (zm. ok. 1160) jest postacią mało znaną, czci się ją w okolicach Palermo na Sycylii.

W polskich źródłach pisanych pojawiło się w Sielankach nowych ruskich (1663) Józefa Zimorowica (wraz z Rozyną). Było to imię popularne w XVIII w.; w minionym stuleciu otrzymały je ponad 52 tys. kobiet, ale nadawane jest coraz rzadziej, a 90 proc. z jego użytkowniczek urodziło się w pierwszej połowie XX w.

Imię to nosiły polskie aktorki Rozalia Bogusławska (1786–1866) i Rozalia Bartoszewska (1857–1940) oraz poetka z hiszpańskiej Galicji Rosalia de Castro (1837–85).

Odmiana: lp DCMs. Rozalii, B. Rozalię, N. Rozalią, W. Rozalio, lm MB. Rozalie, D. Rozalii

Formy pochodne: Rozalka, Rózia

Odpowiedniki: ang. Rosalie, Rosalia, białor. Razalija, Razalja, czes. Rosálie, franc. Rosalie, hiszp. Rosalia, lit. Rozalija, Razė, łac. Rosalia, niem. Rosalia, Rosalie, Roselina, ros. Rozalija, słow. Rozália, Rozalína, ukr. Rozalija, Ruzalija, wł. Rosalia

Imieniny: 4 IX

ODPOWIEDZ