Mieczysław

Moderator: ewaduch

ewaduch
Posty: 2002
Rejestracja: czwartek 19 mar 2009, 12:18
Lokalizacja: Toruń / Białystok

Mieczysław

Post autor: ewaduch » sobota 19 kwie 2014, 06:42

MIECZYSŁAW

Imię męskie pochodzenia słowiańskiego; pierwszy człon imienia wywodzi się z czasownika mietać «rzucać, miotać», drugi znany jest z wyrazu sława i pochodnych. Najdawniejsze losy tego imienia nie zostały w pełni objaśnione. Najprawdopodobniej forma, w której jest nam znane, upowszechniła się w wyniku błędnego odczytania słowiańskiego imienia złożonego Miecisław, które mogło mieć formy skrócone Miecsław lub Mietsław. Dziś pierwotny sens imienia tłumaczy się jako «sławny mieczem», co jest wynikiem błędnego skojarzenia pierwszego składnika nazwy z rzeczownikiem miecz.

Problemy z objaśnianiem etymologii imienia mieli już autorzy średniowieczni. Piętnastowieczny kronikarz Jan Długosz tłumaczył to imię jako «mający mieć sławę», co z pewnością jest odczytaniem błędnym, gdyż słowiańskie imiona złożone nigdy nie zawierały członu mieć. W następnym stuleciu kronikarz Marcin Kromer objaśniał je jako «ten, który ma mieczem dostępować sławy». Również to objaśnienie trzeba uznać za błędne, gdyż nie tworzono imion dwuczłonowych od nazw broni, a poza tym -y- nigdy nie występowało po członie rzeczownikowym jako element łączący składniki imion złożonych. W dokumentach średniowiecznych występują formy Mieszka/Mieszko będące zdrobnieniami imienia Miecisław/Miec-sław/Mietsław. Formę Mieczysław utworzył zresztą sam Długosz, a za jego przykładem w XIX w. upowszechnił się zwyczaj nazywania księcia Mieszka I imieniem Mieczysław.

Imię Miecisław zostało poświadczone już w roku 1257 i występowało w formie pełnej Miecisław lub skróconej Miecsław/Mietsław. Co najmniej do XVIII w. nie było ono nadawane jako imię chrzestne. Dopiero ksiądz Florian Jaroszewicz, autor dzieła Matka świętych Polska (1767), wprowadził je do imion chrzestnych i umieścił pod datą 1 stycznia. Nadawane jest od początku XIX w., a szczególną popularność zyskało w pierwszej połowie w. XX, jednak począwszy od lat sześćdziesiątych jest nadawane coraz rzadziej. Mimo to jest często spotykane, noszą je około 222 tys. Polaków.

W gronie znanych Mieczysławów są: aktor Mieczysław Frenkiel (1859–1935), kompozytor Mieczysław Karłowicz (1876–1909), geolog i reżyser teatralny Mieczysław Limanowski (1876–1948), współtwórca polskiej turystyki zespołowej Mieczysław Orłowicz (1881–1959), działacz socjalistyczny Mieczysław Niedziałkowski (1893–1940), malarz i grafik Mieczysław Kotarbiński (1890–1943), poeci Mieczysław Braun (1900–41) i Mieczysław Jastrun (1903–83), historyk sztuki Mieczysław Porębski (ur. 1921), językoznawca i leksykograf Mieczysław Szymczak (1927–85), aktor Mieczysław Voit (1928–91).

Odmiana: lp DB. Mieczysława, C. Mieczysławowi, N. Mieczysławem, WMs. Mieczysławie, lm M. Mieczysławowie, DB. Mieczysławów

Formy pochodne: Miecio, Mietek

Odpowiedniki: ang. Micislas, białor. Meczyslau, czes. Mečislav, franc. Miecislas, hiszp. Miecislao, Micislao, lit. Mečislovas, Mečys, Mečius, łac. Mecislaus, Miecislaus, niem. brak, ros. Mieczysław, słow. Mešek, Mečislav, ukr. Mečyslav, wł. Meceslao

Imieniny: 1 I

ODPOWIEDZ