Ukłony z okolic Częstochowy

Każdy niech się przywita :)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szojmer

Ukłony z okolic Częstochowy

Post autor: Szojmer » niedziela 29 cze 2014, 21:36

Witam serdecznie!
Na "kujawską" stronę zaprowadziły mnie ślady moich przodków, a konkretnie rodzina Paszkiewicz. Mój pradziad Ignacy Paszkiewicz przywędrował na południe Polski w 1892 roku. W jakim konkretnie celu? - jest przedmiotem moich badań. Znalazł tutaj żonę, potem urodziły się jego dzieci. Tu, tj. w Częstochowie - zmarł.
Wiem o nim niewiele, choć rok urodzenia 1871 - to całkiem niedawno, zważywszy, że wywód innych rodów mej genealogii sięga lat 1680. Problemem dla mnie stała się odległość. Wiadome mi jest, że urodził się w Nieszawie w 1871 roku z Wawrzyńca Paszkiewicz i jego żony Filomeny Paszkiewicz zd. Zagórskiej. W 1894 r. był czasowo zameldowany w Warszawie, ale jego dzieci, urodzone w Częstochowie - nawet w 1923 roku były "stałymi mieszkańcami miasta Nieszawy"...
Swego czasu pisałem do Archiwum we Włocławku z prośbą o sprawdzenie w/w danych w aktach miasta Nieszawy, ale otrzymałem negatywną odpowiedź. Zastanawiałem się nawet, czy być może nie chodzi o inną Nieszawę. Do czasu kiedy korzystając z waszego forum, nie wpisałem tego nazwiska w wyszukiwarkę zmarłych we Włocławku. Znalazłem tam wielu Paszkiewiczów. "Swoich" wprawdzie nie, ale utwierdziło mnie to w przekonaniu, że trop kujawski, jest tropem właściwym. W związku z tym proszę o pomoc w rozwikłaniu mej zagadki, oraz chciałbym dowiedzieć się, czy są gdzieś dostępne w Internecie akta stanu cywilnego z Nieszawy?
pozdrawiam Roman

poszukuję rodziny Paszkiewicz z Nieszawy i okolic

Awatar użytkownika
AniaG
CzłonkowieKPTG

Re: Ukłony z okolic Częstochowy

Post autor: AniaG » niedziela 29 cze 2014, 22:39

Witam!
Pracowałam kiedyś w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Urządzeń Rolnych w Toruniu z Wiktorem Paszkiewiczem. Prowadził Ewidencję Gruntów i Budynków. Pamiętam, że zmarł w 1996 r. w Toruniu i pochowany był gdzieś poza Toruniem. Delegacja z pracy jechała na pogrzeb. Niestety nie pamiętam gdzie to było. Na pewno kilka albo kilkanaście lat mieszkał w Toruniu chyba przy ulicy Krasińskiego. Może w USC w Toruniu coś by powiedzieli o zmarłym w 1996 r., ale to marny ślad, bo o tym nazwisku może być dużo osób.
Anna Gabor

Poszukuję nazwisk: Brochocki i Gacki -Mazowsze,
Jurkiewicz, Leksandrowicz - Chełmża i okolice,
Cholewiński, Lewandowska Araś - Rypin i okolice.

ODPOWIEDZ