Żołnierze Wyklęci.

Opisujemy miejsca, miejscowości, które są nam bliskie

Moderator: ewaduch

Marian Pniewski
Posty: 387
Rejestracja: środa 20 kwie 2011, 20:42

Żołnierze Wyklęci.

Post autor: Marian Pniewski » środa 14 maja 2014, 20:27

Odsłonięcie Pomnika Żołnierzy Wyklętych
Toruń dn. 10.05.2014r.
W ubiegła sobotę w Toruniu odsłonięto pomnik upamiętniający żołnierzy podziemia z czasów II wojny światowej i lat powojennych. Byli to żołnierze z takich ugrupowań jak AK, NSZ czy WiN, którzy po klęsce hitlerowskich Niemiec nie zdekonspirowali się i nadal pozostawali w ogniu walki tym razem z nowym ustrojem Polski narzuconym przez Związek Radziecki. Nowe władze komunistyczne naszej Ojczyzny wydały zdecydowaną walkę z tymi, którzy nie chcieli się podporządkować nowej władzy. Wielu żołnierzy aresztowano, wytaczano Im procesy sądowe oskarżając ich o szkodliwa działalność przeciwko Polsce, a także o szpiegostwo, działalność w związku zbrojnym i wielu innych sprawach na szkodę Polski Ludowej. Skazywani byli na wieloletnie więzienia, a także na śmierć, pozbawieni wszelkich praw byli w okrutny sposób mordowani, a ich ciała pochowano w nieznanych miejscach. Dopiero po transformacji ustrojowej w latach 80tych przywrócono Im cześć i godność. Dzisiaj, jako bohaterowie trudnych czasów Polski powojennej są wspominani na różnych uroczystościach państwowych, akademiach, stawiane są Im pomniki między innymi tu w Toruniu.
Żołnierze wyklęci tak ich teraz nazywamy, takim żołnierzem był jeden z najbardziej znanych bohaterów tamtych dni rotmistrz Wojska polskiego Witold Pilecki . O Jego działalności możemy przeczytać w różnych opracowaniach książkowych, periodykach historycznych, a także w popularnym Internecie. Moim takim cichym bohaterem i żołnierzem wyklętym jest były kapitan Wojska polskiego, który walczył z bolszewikami w 1920r. pod Brodnicą, potem był burmistrzem przedwojennego Golubia, w czasie wojny członek konspiracyjny NSZ na powiat wąbrzeski i rypiński, a po wojnie pierwszy dyrektor liceum ogólnokształcącego w Golubiu – Artur Reiske. Niestety nie było mu dane być długoletnim dyrektorem liceum. W 1952r. został odwołany z funkcji dyrektora, zdegradowany z zawodu nauczyciela, a także dostał nakaz wyjazdu z Golubia. Jako pretekst dla tej decyzji wydanej przez komunistyczne władze była bierna postawa dyrektora i ciche przyzwolenie na zorganizowanie przez licealną młodzież obchodów dni 3 Maja. Święto te w owych czasach było zakazane, ale wielu nadal je obchodziło mimo sprzeciwu ówczesnych władz. Artur Reiske opuścił Golub i z wilczym biletem udał się do Torunia, gdzie pracował, jako zwykły robotnik. Zmarł w 1959r. w Toruniu i został na przekór komunistom pochowany na prestiżowym cmentarzu garnizonowym, wśród swoich żołnierzy jeszcze z lat 1920. Dzisiaj i na Jego grobie, chociaż już przez wiele lat zapomnianym, zdewastowanym, a doprowadzonym do porządku przez dobrych ludzi z Torunia płonie światełko pamięci. Niech pamięć o Żołnierzach Wyklętych trwa nadal i niech nowe pokolenie o tych cichych bohaterach pamięta jak najdłużej.
Przedstawiam kilka zdjęć z tej uroczystości i krótkie filmy. Odwiedź i Ty drogi przyjacielu to miejsce i zapal światełko pamięci u stóp pomnika Żołnierzy Wyklętych. Pozdrawiam serdecznie. Marian P.

https://www.youtube.com/watch?v=eN1KX1Dwqcw

https://www.youtube.com/watch?v=zYMfviaE3Po

https://www.youtube.com/watch?v=U91E8n3BJuQ
Załączniki
P5100048.JPG
P5100049.JPG
P5100051.JPG
P5100054.JPG
P5100082.JPG
P5100094.JPG
Ostatnio zmieniony czwartek 15 maja 2014, 06:21 przez Marian Pniewski, łącznie zmieniany 1 raz.

ewaduch
Posty: 2016
Rejestracja: czwartek 19 mar 2009, 12:18
Lokalizacja: Toruń / Białystok

Re: Żołnierze Wyklęci.

Post autor: ewaduch » czwartek 15 maja 2014, 05:28

No i znowu, dzięki Marianowi, zrobiło się na naszym forum uroczyście i patriotycznie :) Pięknie!
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

ODPOWIEDZ