Zaproszenie

Opisujemy miejsca, miejscowości, które są nam bliskie

Moderator: ewaduch

Marian Pniewski

Zaproszenie

Post autor: Marian Pniewski » wtorek 25 mar 2014, 15:45

O Naszej Małej Ojczyźnie z Panem Marianem Pniewskim
21.03.2014.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Ks. F.K. Malinowskiego w Golubiu-Dobrzyniu

ZAPRASZA

na prelekcję
Mariana Pniewskiego

na temat
Ziemia Dobrzyńska cz.2

(Płonne, Szafarnia)

Spotkanie odbędzie się 28.03.2014 (piątek) o godz. 17.00 w siedzibie biblioteki przy ulicy Żeromskiego 11
(Zespół Szkół Miejskich – Szkoła Podstawowa
Nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu)
Załączniki
Frédéric_Chopin_memorial_in_Szafarnia.jpg

Awatar użytkownika
AniaG
CzłonkowieKPTG

Re: Zaproszenie

Post autor: AniaG » środa 26 mar 2014, 09:43

Marian, życzę powodzenia i zainteresowania gości.
Na pewno będzie ładnie, jak zwykle.
Pozdrawiam
Ania

Marian Pniewski

Post autor: Marian Pniewski » sobota 29 mar 2014, 22:17

Aniu. Przepraszam, że od razu Ci nie odpisałem, lecz byłem tak zakręcony jak słoik po ogórkach. Nie wiem czemu ja tak sie stresuję, przecież to już 6 czy 7 spotkanie w G-D, a mnie wciąż trema zżera, hahahaha.
No i już po spotkaniu, było jak zawsze sympatycznie,przychodzą przeważnie stali bywalcy i naprawdę serdecznie mnie witali, że też im się nie znudzi wciąż te moje paplanie, ale byli też i nowi - Przesympatyczna pani Małgosia Dąbrowska z Płonnego, nauczycielka i opiekunka izby pamięci Marii Dąbrowskiej, a także przemiła pani Agnieszka Pocieżnicka z Ośrodka chopinowskiego z Szafarni i jeszcze wiele innych osób, które nie powiem, ale z zaciekawieniem słuchały i oglądały na dużym ekranie pamiątki po właścicielach i po znanych osobistościach Płonnego i Szafarni - Dziewanowskich - akta metrykalne, fragmenty księgi wieczystej z 1814r.,a także Pamiątki po Chopinie - Kurier szafarski pisany własnoręcznie przez samego Fryderyka. To robi wrażenie, widząc te pisma, te literki pisane wnet przed dwustu laty przez znanych ludzi i których nie zapominamy a wręcz odwrotnie. My parający się genealogią czy to zawodowo, czy amatorsko ocalamy to co może by jeszcze przez wiele lat spoczywało w czeluściach archiwum i by nie oglądało światła dziennego. To piękne, bo tym sposobem ożywają na nowo w naszych wspomnieniach nasi przodkowie i czasy w których przyszło Im żyć. Może kiedyś ktoś tak będzie wspominał nasze pokolenie? Daj Boże. Jak zawsze,mój trochę sentymentalny,prosty wiersz,no i nie może być inaczej jak nie o G-D, mojej Małej Ojczyźnie. na koniec zrobiliśmy sobie wspólne foto tzw. - rybim okiem? No i nie odbyło się bez prezentu - 4 tomowego opracowania - Historia Golubia - Dobrzynia, a także pisemnego podziękowania burmistrza miasta p. Romana Tasarza. to mile jak ktoś zauważa pracę drugiego człowieka, bardzo miłe. pozdrawiam serdecznie . Marian P.
Załączniki
skanowanie0006.jpg
10006183_649755371740386_1502496987_n.jpg

ewaduch

Post autor: ewaduch » poniedziałek 31 mar 2014, 12:28

Bardzo się cieszę, Marianie, że tak pięknie wszystko wypadło, że dostałeś doceniony i nagrodzony. Oby tak dalej, ku chwale...
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

perjazm
Kontakt:

Post autor: perjazm » piątek 18 kwie 2014, 07:58

brawo, brawo

Marian Pniewski

Post autor: Marian Pniewski » piątek 27 cze 2014, 21:57

Jak zapewne jeszcze pamiętacie w marcu miałem spotkanie z mieszkańcami Golubia - Dobrzynia na temat naszych Małych Ojczyzn. Minęło już trochę czasu, zachęcałem do odwiedzin Płonnego i Szafarni, piękne miejsca przepełnione historią i ciekawymi ludźmi,którzy tu kiedyś przebywali - w Szafarni Fryderyk Chopin w latach 1823 - 25, a sto lat później w Płonnem gościła polska pisarka Maria Dąbrowska autorka słynnej powieści - Noce i dnie. Tu własnie w Płonnem powstały pierwsze projekty tej doskonale nam znanej powieści. Dzisiaj w pełni lata Szafarnia znowu zaprasza , a atrakcją tego miejsca będą plenerowe koncerty fortepianowe i moc innych wrażeń. Może ktoś z Was pokusi się na odwiedziny w Szafarni? Poniższy plakat wyjaśnia wszystko. Ja też ogromnie polecam odwiedziny w Szafarni, a przy okazji i Płonnego . Pozdrawiam.Marian P.

https://www.youtube.com/watch?v=F59Lr7e7gKY

https://www.youtube.com/watch?v=xMuq8NAQQ0o
Załączniki
t_wakacje_plakat_lipiec_a4__rgb__72dpi_106.jpg
t_wakacje_plakat_lipiec_a4__rgb__72dpi_106.jpg (45.42 KiB) Przejrzano 4936 razy

Marian Pniewski

Post autor: Marian Pniewski » środa 15 paź 2014, 12:23

W ramach cyklu - Ocalić od zapomnienia - w Bibliotece Powiatowej i Miejskiej w Golubiu - Dobrzyniu odbędzie się spotkanie na temat Tych co od nas już odeszli. Tym razem będziemy wspominać znaną nie tylko w świecie muzycznym, ale i kulturalnym pisarkę , poetkę ,autora ponad 2000 tekstów piosenek p. Agnieszkę Osiecką
Podobne spotkanie odbędzie się też w Toruniu w listopadzie w naszej stałej siedzibie KPTG w hotelu Gromada. Biografia , poezja i piosenki z tekstem Agnieszki Osieckiej wypełnią całe nasze listopadowe spotkanie na które już teraz serdecznie zapraszam. Pozdrawiam serdecznie. Marian Pniewski. KPTG.
Załączniki
skanowanie0001.jpg

Marian Pniewski

Post autor: Marian Pniewski » poniedziałek 27 paź 2014, 20:44

Witam.W miniony piątek w Bibliotece miejskiej w Golubiu - Dobrzyniu odbyło się spotkanie na którym wspominaliśmy znana nam wszystkim poetkę, dziennikarkę Polskiego Radia, a przede wszystkim autorkę ponad 2000 tekstów piosenek dla wielu polskich piosenkarzy. Na spotkaniu dominowała muzyka i piosenka - Okularnicy, Na całych jeziorach Ty, Białe zeszyty, Nie żałuję, a także piosenki Maryli Rodowicz - Niech żyje bal, Łatwopalni, Dziś prawdziwych cyganów już nie ma i jeszcze wiele innych pozycji. Nie mogło też zabraknąć wierszy Agnieszki Osieckiej które przedstawiła sympatyczna pani Dominika. Nie brakowało na tym spotkaniu młodych ludzi, którzy Agnieszkę Osiecką znają tylko z słyszenia i śpiewają nawet Jej szlagiery. Przekonajcie się sami włączając poniższy link. tak śpiewa młodzież z G-D. Ja sam byłem pod wrażeniem. Może to następczynie Maryli R. Przedstawiam też kilka foto z spotkania. było naprawdę super, śpiewająco i wesoło, a to dzięki organizatorom, a szczególnie pani Basi i Ewy pracownikom biblioteki. Pozdrawiam serdecznie. Marian P.

https://www.youtube.com/watch?v=DUxcX5nm6XQ
Załączniki
DSCF1677.JPG
DSCF1674.JPG
DSCF1671.JPG
DSCF1665 (1).JPG
10505423_749079685163772_6462334372595450016_n.jpg

ewaduch

Post autor: ewaduch » wtorek 28 paź 2014, 07:48

Gratuluję, Marian :)

Widać, nawet na zdjęciach, wspaniałą atmosferę, jaka towarzyszyła Twojemu wystąpieniu. Była muzyka, były wiersze, były jesienne nastroje, a więc to, co lubisz...
Świetnie się odnajdujesz w Golubiu - Dobrzyniu i to miasto Cię lubi ;)
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

Awatar użytkownika
AniaG
CzłonkowieKPTG

Post autor: AniaG » wtorek 28 paź 2014, 13:44

Marian, bardzo ładne spotkanie, a Twój wkład w życie Golubia-Dobrzynia jest nie do przecenienia. Przez Twoje wykłady ocalasz od zapomnienia wielkich ludzi w małych społecznościach.
Czasami trzeba wielkiej motywacji, żeby wyjść z domu i wziąć udział w imprezie kulturalnej. Widocznie Twoje programy się podobają i dlatego mobilizujesz innych do wspólnego chłonięcia kultury. Szczególnie ważne jest wkomponowanie udziału młodych ludzi w takie imprezy.

Tak trzymaj!
Pozdrawiam serdecznie.
Ania

ODPOWIEDZ