Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednocz

Co czytają genealodzy?
ODPOWIEDZ
ewaduch

Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednocz

Post autor: ewaduch » poniedziałek 30 lis 2015, 12:34

Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych z roku 1926 to zbiór 111 tomów opracowanych w Polsce i dostarczonych do Białego Domu prezydentowi Calvinowi Coolidge z zamierzeniem uczczenia 150 rocznicy Deklaracji Niepodległości.

Zbiór opracowany w 1926 zawiera pozdrowienia i podpisy przedstawicieli wszystkich szczebli władz II Rzeczypospolitej (z prezydentem Ignacym Mościckim i premierem Kazimierzem Bartlem na czele, oraz posłami na Sejm i senatorami Rzeczypospolitej), duchownych (z prymasem Aleksandrem Kakowskim), wojskowych, przedsiębiorców, naukowców oraz ok. 5,5 miliona podpisów uczniów szkół polskich. Wśród sygnatariuszy Deklaracji był także m.in. Józef Piłsudski.

Trzynaście pierwszych tomów tego zbioru zostało zeskanowanych i dostępne jest na stronach internetowych Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych. Pozostałe tomy, składające się z około 28 tysięcy stron, z powodu wysokich kosztów ewentualnego skanowania nigdy nie zostały zdigitalizowane.

Kilka lat temu wolontariusze z portalu Genealodzy.pl zindeksowali 13 tomów tej deklaracji. Wśród nich byłam i ja. Podobno odczytałam i zapisałam 111 tysięcy autografów i między innymi za to przyznano mi nagrodę "Genealoga Roku 2009". Ot, takie wspomnienie...

Wczoraj wieczorem w "Wiadomościach" wyemitowano materiał dotyczący tego tematu (od 11 do 14 minuty newsa)

http://wiadomosci.tvp.pl/22558243/29112015-1930

A tu, kto jeszcze nie przeglądał, można poszukać nazwisk swoich przodków i odnaleźć ich podpis:

http://deklaracja.genealodzy.pl/
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

Awatar użytkownika
AniaG
CzłonkowieKPTG

Re: Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjed

Post autor: AniaG » poniedziałek 30 lis 2015, 14:15

Ewuniu, gratuluję udziału w tak wielkim przedsięwzięciu.
Miło jest zdać sobie sprawę, że praca naszych przyjaciół genealogów jest potrzebna i ceniona.
Nasza żmudna praca nie powinna służyć tylko zarabianiu pieniędzy, ale ogółowi i wzbogacać historyczne pamiątki. Mój tata też składał podpis w tej Deklaracji i znalazłam jego nazwisko w Gimnazjum Toruńskim.

Pozdrawiam serdecznie.
Ania

ewaduch

Post autor: ewaduch » poniedziałek 30 lis 2015, 14:35

Nie robiłm tego sama. Pamiętam, że to była szeroko zakrojona akcja. Niestety, nie pamiętam wielu indeksujących. Współpracowałam z Marzenką Jaroniewską z Zabrza i Marylą Wojciechowską. Koordynatorem był Wiktor Tyburski. Indeksowali po trosze wszyscy. I udało się.

O pieniądzach jakoś nigdy nie pomyślałam... ;)
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

ewaduch

Post autor: ewaduch » wtorek 01 gru 2015, 09:47

Witam :)

Na Facebooku jedna z koleżanek przypomniała szczegóły akcji i podała link do strony na Genealodzy.pl Tak to wyglądało:

http://178.19.108.107/PNphpBB2-viewtopi ... -asc.phtml
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

Grażyna.S52

Post autor: Grażyna.S52 » wtorek 01 gru 2015, 16:37

Ewuniu Dziękuję Tobie i innym. W podpisach 11tomu Deklaracji znalazłam mojego dziadka. Był on wówczas uczniem w I Dokształcającej Szkole Zawodowej w Toruniu w klasie 1a

ewaduch

Post autor: ewaduch » piątek 18 gru 2015, 11:30

Witam :)

Dobra wiadomość w końcówce roku. W Stanach Zjednoczonych rusza digitalizacja ksiąg Deklaracji pod hasłem Rocznik 1926. Za kilka miesięcy w internecie będzie można znaleźć podpisy naszych przodków i przeszukiwać wszystkie księgi "Deklaracji".

Pełna wiadomość: http://wiadomosci.tvp.pl/22815149/17122015-1930

"Wiadomości" 17 grudnia 2015 r. od ok. 21 minuty
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

ODPOWIEDZ