Spotkanie majowe K-PTG 23 maja - na wyjeździe

Tutaj znajdują się informacje związane z cyklicznymi spotkaniami członków KPTG.
ODPOWIEDZ
ewaduch

Spotkanie majowe K-PTG 23 maja - na wyjeździe

Post autor: ewaduch » poniedziałek 18 maja 2015, 07:05

Witam :)

Przypominam o majowej wycieczce Płonne - Szafarnia "Śladami Marii Dąbrowskiej i Fryderyka Chopina". Wyjazd z Torunia - godzina 9.00. Zbiórka o 8.45 na parkingu koło Cinema City przy Czerwonej Drodze dnia 23 maja /sobota/ .

Kolega Marian Pniewski bardzo dokładnie wszystko zaplanował i realizuje. Szczegóły tu:

viewtopic.php?f=38&t=1636

Zabieramy dobry humor, uśmiech i ... kanapki.
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

Marian Pniewski

Re: Spotkanie majowe K-PTG 23 maja - na wyjeździe

Post autor: Marian Pniewski » poniedziałek 18 maja 2015, 20:33

Witam. Ewa wywołała mnie do tablicy. hahahaha.......
Tak, moi drodzy, to już tylko kilka dni i sobota nasza. Trochę oderwiemy się od domowych pieleszy, chociaż na parę godzin.
Co prawda przez telefon, ale wszystko umówione - pani Małgosia z szkoły , ksiądz proboszcz w Płonnem, Ośrodek chopinowski w Szafarni, na golubskim zamku tez o nas wiedzą, z transportem tez jestem w kontakcie, a ostatnio bylem w PZU i ubezpieczyłem naszą wycieczkę, mimo ze transport p. Dzikowski jest tez ubezpieczony. Teraz tylko trzymamy kciuki za pogodę , za swoje trochę nadwątlone zdrowie, nie ubieramy czasem garniturów, garsonek czy butów typu szpilki, a także nie zapominamy zabrać coś na ząb, no i dobrego humoru tez .
Co prawda mogą wystąpić jakieś niespodzianki, ale my genealodzy do niespodzianek przyzwyczajeni i humoru nam one nie popsują.
A więc - sobota 23.05.2015r. zbiórka o godz.08.45 na parkingu za Cinema city przy ulicy Gałczyńskiego i ruszamy. Pozdrawiam Milosza z Włocławka, który dołączy do nas po drodze jadąc własnym transportem. do zobaczenia. Marian P.

Marian Pniewski

Post autor: Marian Pniewski » piątek 22 maja 2015, 18:32

witammmm........ Moi drodzy, jutro ruszamy o godzinie 9.00, zbiórka o 8.45 na parkingu za Cinema city przy ul.Czerwona droga - Słowackiego. nie zaśpijcie czasami, wygodne obuwie na nogach i na wszelki wypadek weźcie parasolkę. Pozdrawiam serdecznie. Marian P.

ewaduch

Post autor: ewaduch » niedziela 24 maja 2015, 08:27

Witam :-)

W dniu 23 maja 2015 roku wybraliśmy się na wycieczkę „Śladami Marii Dąbrowskiej i Fryderyka Chopina".
Wyruszyliśmy o godzinie 9.00 spod Cinema City w Toruniu. Zgodnie z planem pierwszym miejscem, w którym się zatrzymaliśmy było Płonne, wieś dla większości z nas dziewicza, nieznana, a jak się wkrótce okazało – interesująca. Wzdłuż drogi kwitły bzy, w ilości, jakiej od dzieciństwa spędzonego na Podlasiu nie widziałam. Zapach bzu, fioletowego i białego, już zawsze kojarzyć będę z tą miejscowością. Tu Szkole Podstawowej mieści się Regionalna Izba Pamięci Marii Dąbrowskiej, którą opiekuje się pani Małgorzata Dąbrowska. W dwóch dużych salach zebrano wiele pamiątek po autorce „Nocy i dni”. Mogliśmy oglądać zdjęcia, listy, rysunki i akwarele pisarki, która była też uzdolniona plastycznie. Wszystko pięknie wyeksponowane, zabezpieczone przed upływem czasu. O wizytach Dąbrowskiej w Płonnem w latach 1925 – 1928 opowiadała nam z pasją opiekunka Izby. (Wieś stała się potem pierwowzorem Krępy z „Nocy i dni”). Pobyty pisarki upamiętnia obelisk, znajdujący się przed szkołą. Miejsce jak najbardziej godne polecenia, już w Polsce znane.
Prawdziwym wyzwaniem dla niektórych okazała się Góra Modrzewiowa – pomnik przyrody, który stanowi zespół kilkunastu bardzo starych, pięknych modrzewi zgrupowanych na obszarze 0,36 ha.
Zwiedziliśmy też Kościół św. Jakuba, którego budowę szacuje się na rok 1402, o którym, pod nieobecność proboszcza, opowiadał nam znakomicie pełniący rolę przewodnika, Marian Pniewski. Od niego też usłyszeliśmy historię rodu Dziewanowskich związanych ze zwiedzanymi tymi terenami pod pomnikiem ku czci Jana Nepomucena Dziewanowskiego - bohatera bitwy pod Somosierrą.

Kolejny postój wypadł w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, który upamiętnia pobyt młodego kompozytora na tych ziemiach. Ten wątek życiorysu Fryderyka Chopina i liczne historie z nim związane – to temat prelekcji przewodników po Szafarni. Muzyka na żywo, opowiadanie i krótki film wypełniły nam pobyt w tym miejscu. Mogliśmy się też i my wykazać swoimi talentami, śpiewając pieśni Chopina do słów Stefana Witwickiego: „Życzenie” i „Hulankę”. Spacer po pięknym parku ze stawem w kształcie fortepianu i Lipą Chopinowską zakończył nasz pobyt w tym miejscu.

W Golubiu – Dobrzyniu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie na moście nad malowniczą rzeką Drwęcą, historycznie oddzielającym prawobrzeżny Golub od lewobrzeżnego Dobrzynia, będących pod zaborem pruskim i rosyjskim. Następnie, po obiedzie, udaliśmy się na zwiedzania Zamku Krzyżackiego, dość dobrze nam już znanego z wcześniejszych wyjazdów.

Do Torunia wróciliśmy szczęśliwie i wygodnie, pełni wrażeń i energii po pięknym, ciepłym i słonecznym dniu.

Teraz podziękowania: Marianowi Pniewskiemu za perfekcyjne zorganizowanie wycieczki, za przewodnictwo, zdjęcia, albumy i spokój. Antkowi Bajbakowi za namiar na firmę przewoźniczą ze wspaniałym busem i dobrym kierowcą i obfotografowywanie wycieczki. Paniom za ciepełko, a panom za odrobinę racjonalizmu. Pani Eli z Zajazdu, za to, że była u nas wisienką na torcie. Kierowcy, p. Piotrowi za bezpieczny transport . Maciejowi za odpowiedzialne dysponowanie naszą wspólną gotówką i dawkę humoru. Miłoszowi M. i jego uroczym córkom za to, że po dłuższej nieobecności zechcieli spędzić z nami dzień. Panu Piotrowi P. za robienie zdjęć i kręcenie filmików. Ani i Grzegorzowi, nowym członkom K-PTG, za to, że już byli z nami i obiecali, że pozostaną. Dzieciom, za to, że były grzeczne, że chłonęły wiedzę i nie kaprysiły, a wszystkim za uczestnictwo, uśmiechy i pogaduchy.
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

Marian Pniewski

Post autor: Marian Pniewski » niedziela 24 maja 2015, 19:28

Witam moi drodzy. Ewa już pięknie wszystko opisała, a także wszystkim osobno podziękowała. Ale i ja mam obowiązek Wam wszystkim podziękować, ze względu chociaż na to, że to do mojej Małej Ojczyzny pojechaliście, do mojego małego miasteczka, do moich rodzinnych stron. Byłem i jestem prze szczęśliwy, że to moje marzenie się spełniło, a było Was tak wielu. Nie wiem jak Wam dziękować. Tobie Basiu moja współpasażerko, Wam Aniu i Jurku, chociaż macie swoje smutne problemy, ale nie zawiedliście, byliście wspaniali. Dzięki też wielkie dla Ewy, Maćka. nadwornego naszego fotografa Antoniego z żona i wielu innym, którzy stworzyli piękną atmosferę naszej wyprawy.
Dla mnie pochwał nie napisze, bo raz , że nie wypada, a drugi raz oceniłem siebie niezbyt dobrze, chciałem lepiej, zwłaszcza przekazywane informacje trochę kulały, no ale cóż nie jestem w tym profesjonalistą, a do tego trochę trema i wzruszenie, że było Was tak wielu. Dziękuję za wszystko. Marian P.
Poniżej kilka moich zdjęć. Następne od Antka będą później jak i film od mojego syna , który obsługiwał kamerę.

https://plus.google.com/photos/10866901 ... 2354941745

Małgorzata

Post autor: Małgorzata » poniedziałek 25 maja 2015, 12:22

Wspaniała wycieczka !!!

Przyroda, zabytki, muzyka, a przede wszystkim towarzystwo.

Kilka zdjęć...

https://picasaweb.google.com/1085103972 ... ri3sOT1mwE

Małgosia z rodzinką
Gąsiorowski, Kluczyński,Krajnik,Fandzloch,
Maćkiewicz, Mokwiński,Nadrowski,Wytrykowski,
Parafie: Osiek, Sumin/Kikoła,Rogowo,Trutowo,

ewaduch

Post autor: ewaduch » poniedziałek 25 maja 2015, 13:07

Piękne zdjęcia!

Oglądam i oglądam, a obiad w lesie ;-)
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

Awatar użytkownika
AniaG
CzłonkowieKPTG

Post autor: AniaG » poniedziałek 25 maja 2015, 15:06

Dzień dobry!
Nie będę wszystkim dziękowała z osobna, żeby nie powtarzać poprzednich postów. Powiem tylko, że było bardzo ładnie, pouczająco i miło. Cieszę się, że wszyscy są zadowoleni i wycieczka się udała. Zdjęcia bardzo ładne.
Marian zbieraj siły na następną organizację. Jak dałeś poznać, że coś potrafisz, to pracy Ci nie zabraknie. Mam nawet wymyśloną trasę (Chełmno, Ostrowite), wiem tylko, że na końcu jest gospodarstwo agroturystyczne, które bardzo dobrze karmi własnymi wyrobami.
Pozdrawiam serdecznie.
Ania

Marian Pniewski

Post autor: Marian Pniewski » poniedziałek 25 maja 2015, 19:26

Foto Antoniego Bajbaka z wycieczki. Pozdrawiam. Marian P.

https://plus.google.com/photos/10866901 ... 1720399553

ewaduch

Post autor: ewaduch » wtorek 26 maja 2015, 08:33

Dokumentacja wycieczki bardzo piękna i bogata. Powinniśmy częściej podróżować...

Widzę, że się namiętnie wpisywałam do ksiąg pamiątkowych i kronik ;-)
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

Marian Pniewski

Post autor: Marian Pniewski » sobota 30 maja 2015, 19:37

Witam. Dzisiaj mija już tydzień od naszej wycieczki śladami Marii D. i Fryderyka Ch. Pozostały nam już tylko wspomnienia nie tylko z atrakcji tej wycieczki, ale też to że nas tylu było, że mogliśmy przez ładnych parę godzin być razem i odetchnąć wiejskim powietrzem. Dziękuję Wam wszystkim jeszcze raz. I oto jeszcze jedna, ostatnia już pamiątka z naszej wycieczki, krótki film z naszej eskapady. Miłego oglądania. pozdrawiam. Marian P.

https://www.youtube.com/watch?v=T-nx_k9C5-U

ewaduch

Post autor: ewaduch » niedziela 31 maja 2015, 05:39

Piotrze, bardzo piękny film :)

Dziękujemy.
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

ODPOWIEDZ