Spotkanie kwietniowe K-PTG - 30 kwietnia 2015

Tutaj znajdują się informacje związane z cyklicznymi spotkaniami członków KPTG.
ODPOWIEDZ
ewaduch

Spotkanie kwietniowe K-PTG - 30 kwietnia 2015

Post autor: ewaduch » czwartek 16 kwie 2015, 11:00

Witam :)

Spotkanie odbędzie się dnia 30 kwietnia 2015 roku (czwartek) w Muzeum Historyczno - Wojskowym w Toruniu przy ul. Zaułek Prosowy 1 (budynek I Liceum Ogólnokształcącego). Zbiórka przed wejściem głównym o godzinie 17.00. W planie zwiedzanie ekspozycji poświęconej obozom jenieckim na terenie Torunia w czasach II wojny światowej.

Wstęp wolny.

W drugiej części spotkania (na kawie) omówimy plan majowej wycieczki "Śladami Chopina i Marii Dąbrowskiej". Ze szczegółami zapozna nas Marian Pniewski.
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

Marian Pniewski

Re: Spotkanie kwietniowe K-PTG - 30 kwietnia 2015

Post autor: Marian Pniewski » niedziela 19 kwie 2015, 06:57

Witam serdecznie.
Ja już dzisiaj chciałbym przekazać garść informacji o naszej majowej wycieczce.
Jak już informowałem z planu wycieczki musieliśmy zrezygnować z Turzna, a to za przyczyną, iż w ten dzień w kompleksie pałacowym odbywają się aż 4 przyjęcia I komunii, a także wesele. w parku zaś odbywać się będą sesje foto, więc nie ma sensu im przeszkadzać.
Plan wycieczki jest następujący [ możliwe będą korekty]
1. Zbiórka uczestników wycieczki o godzinie 8.45 na parkingu Cinema City przy Czerwonej Drodze za Uniwersamem. Uzgadniałem to z szefem firmy transportowej - duży parking, wnet pusty o tej porze.
2. wyjazd - godz. 9.00 Toruń - Płonne
3. spotkanie z panią Małgorzatą Dąbrowską nauczycielem miejscowej szkoły i opiekunką Izby pamięci o Marii Dąbrowskiej - Płonne godz. 10.00.
4. Godz. 11.00 - 11.30 - Góra modrzewiowa - pomnik przyrody i miejsce w którym często przebywała pisarka i konstruowała swoją powieść - Noce i dnie.
5. godz. 11.30 - 12.30.Powrót do wsi i zwiedzanie kościoła pw. Sw. Jakuba Apostoła, oraz historia wsi, trochę genealogii rodziny Dziewanowskich właścicieli majątku.
6. Godz. 12.30 - Szafarnia - spacer po zabytkowym parku, zwiedzanie pałacyku sala z eksponatami dotyczącymi F. Chopina, a także w miarę możliwości mini koncert fortepianowy. Tutaj będziemy mieli przewodnika, który nam wszystko opowie.
7. godz. 14.00 - 14.30. Golub - Dobrzyń. . W miarę czasu możemy zjeść obiad w restauracji 'Kaprys" , to już sprawa indywidualna uczestnika wycieczki.
dobrze by było zatrzymać się przy historycznym moście - przepuście granicznym na rzece Drwęcy w czasie zaborów i wykonać wspólne foto na tle zamku na wzgórzu.
8. godz. 15.30. - 17.00 Zamek krzyżacki w Golubiu, zwiedzanie zamku z przewodnikiem [ płatne 10. zł od osoby]
9. godz. 17.00 - 17.30. Powrót do Torunia.
To jest miej więcej taki plan naszej eskapady, który może też ulec nie przewidzianym zmianom z różnych przyczyn.
wyżywienie indywidualnie jak kto woli. Ubrać wygodne obuwie i duży worek humoru.
Uzgodniłem już z panią Małgosia z Płonnego co do izby pamięci, na górę modrzewiową wybierzemy się sami. Zwiedzanie kościoła w Płonnem - proboszcz prosił aby skontaktować się z nim na początku maja.
Szafarnia jest już umówiona na ten dzień, może być korekta co do mini koncertu
[ oplata 5zl. od osoby, plus 20 zł opłaty jednorazowej] co do tego omówimy na najbliższym spotkaniu.
Autokar - 17 osobowy - zapisanych jest 15 osób plus Bartek z rodzina - indywidualnie swoim transportem. Są wolne jeszcze dwa miejsca.
Wycieczkę ubezpieczam w PZU.
Moi drodzy, może nie jest to wycieczka na miarę profesjonalnej wycieczki czy to do Zakopanego, Warszawy czy Krakowa, ale to jest nasza skromna wspólna wycieczka do małej ojczyzny i myślę, że będziemy z niej zadowoleni. Oderwiemy się chociaż na jeden dzień od naszych codziennych zajęć, od codziennych nieraz trudnych spraw, chciałbym bardzo aby każdy wrócił z niej uśmiechnięty i zadowolony, a ja będę się cieszył z tego powodu podwójnie.
Jeśli coś tam nam nie wyjdzie, to nie złośćcie się, w końcu i ja jestem taki jak Wy i w organizowaniu tej wycieczki jestem amatorem, ale myślę że wszystko się uda, aby tylko pogoda nam dopisała.
W późniejszym terminie postaram się informować na bieżąco co do wycieczki, a jeśli o czymś zapomniałem to omówimy to na spotkaniu 30.04.2015r.
Pozdrawiam. Marian P.

https://www.youtube.com/watch?v=X9RN5BjX2c0[/quote]

ewaduch

Post autor: ewaduch » piątek 01 maja 2015, 07:02

Fundacja Muzeum Historyczno – Wojskowe działa w Toruniu od 2003 roku. Zarejestrowana została w roku 2010. Zbiory swoje gromadzi i eksponuje w piwnicznych salkach I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu dzięki uprzejmości dyrekcji szkoły. Eksponaty pochodzą głównie ze zbiorów rodzinnych mieszkańców miasta i okolic. Fundację prowadzą pasjonaci historii wojskowości. Dzięki opowiadaniu p. Piotra Oleckiego mogliśmy nie tylko obejrzeć aktualnie udostępnianą ich część , ale poznać historię każdego niemal przedmiotu, munduru, nakrycia głowy, pocisku czy dokumentu.

Serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie i piękną narrację panu Piotrowi, a pasjonatom z Fundacji życzymy poprawy warunków lokalowych i dalszych wspaniałych odkryć oraz sukcesów w pracy i współpracy z mieszkańcami miasta. Pewnie jeszcze odwiedzimy tę placówkę, bo historia tam ma serce i duszę.

P.S. Antkowi Bajbakowi dziękujemy pięknie za nawiązanie kontaktu z Fundacją i zorganizowanie spotkania.

A tu adres do stronki Fundacji MHW:

http://muzeumhw.pl/

Są już zdjęcia i notka o naszym spotkaniu :)
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

Awatar użytkownika
AniaG
CzłonkowieKPTG

Post autor: AniaG » piątek 01 maja 2015, 11:54

Dołączymy jeszcze zdjęcia autorstwa Antoniego Bajbaka. Widać na nich, że miejsca na eksponaty jest bardzo mało, za to pasja i serca założycieli ogromna. Warto tam iść i warto pomagać takim inicjatywom. Zawsze w piątki w godz. 17.00 - 19.00 są na miejscu i służą pomocą, wyjaśnieniami, a także czekają na informacje, zdjęcia i ewentualnie pamiątki z dawnych lat.
Załączniki
IMG_1038.JPG
Cała grupa zwiedzających z Prezesem Fundacji Muzeum-Historyczno Wojskowego
IMG_0989.JPG
P. Piotr Olecki opowiada i przedstawia eksponaty
Anna Gabor

Poszukuję nazwisk: Brochocki i Gacki -Mazowsze,
Jurkiewicz, Leksandrowicz - Chełmża i okolice,
Cholewiński, Lewandowska Araś - Rypin i okolice.

ODPOWIEDZ