Wstępny, zstępny, antenat, descendent

hasła, określenia pomocne w pracy genealoga a niezrozumiałe, lub już nie używane
ODPOWIEDZ
ewaduch
Posty: 1992
Rejestracja: czwartek 19 mar 2009, 12:18
Lokalizacja: Toruń / Białystok

Wstępny, zstępny, antenat, descendent

Post autor: ewaduch » środa 02 kwie 2014, 12:20

Wstępny – pojęcie używane w prawie oraz genealogii, oznaczające każdego przodka danej osoby: jej rodzica (ojca, matkę), dziadków (dziadka, babcię), pradziadków (pradziadka, prababcię), prapradziadków itd. Stosunek faktyczny pomiędzy daną osobą a jej wstępnym polega na tym, że ta pierwsza pochodzi od tego drugiego. Osoby te są spokrewnione ze sobą w linii prostej.

W genealogii używa się alternatywnych nazw: antenat ( w liczbie mnogiej: antenaci) oraz ascendent (w liczbie mnogiej: ascendenci; pochodzenie z łac.; uwaga: niepoprawny jest zapis z końcówką -ant, tj. ascendant, choć tak zapisuje się to pojęcie w niektórych językach, np. ang.). Z bezpośrednim wstępnym (tj. rodzicem) łączy probanta stosunek filiacji.

Zstępny – pojęcie używane w prawie oraz genealogii, oznaczające każdego kolejnego potomka tej samej osoby: jej dziecko, wnuka, prawnuka, praprawnuka itd. Stosunek faktyczny pomiędzy czyimś zstępnym a daną osobą polega na tym, że ten pierwszy pochodzi od tej drugiej. Osoby te są spokrewnione ze sobą w linii prostej. Wspólni zstępni to zstępni tej samej pary, pochodzący z tego samego związku kobiety i mężczyzny (nie tylko z małżeństwa).

W genealogii używa się alternatywnej nazwy descendent. Zstępny to inaczej potomek, z tym jednak zastrzeżeniem, że termin ten używany jest w naukach biologicznych: potomka może mieć każde zwierzę, a zstępnego – tylko człowiek. Z bezpośrednim zstępnym (tj. dzieckiem) łączy probanta stosunek filiacji.

ODPOWIEDZ