Genealogia w archiwach

Tu opisujemy i dyskutujemy nad prowadzonymi projektami genealogicznymi, indeksacjami, budową baz, indeksów,
Awatar użytkownika
Jurek Plieth
Kontakt:

Re: Genealogia w archiwach

Post autor: Jurek Plieth » poniedziałek 04 maja 2015, 08:00

katnal pisze:Witam.
Czy próbował ktoś indeksować zasoby i może podzielić się wskazówkami ?
Ja zrobiłem ok. 2000 indeksów do momentu, aż serwis się zbuntował.
Jakie masz pytania?

katnal

Post autor: katnal » poniedziałek 04 maja 2015, 11:24

Witaj Jurku.
Dlaczego pomimo wypełnienie prawie wszystkich komórek indeksu, pojawia się tylko 60% wypełnienia i reszta informacji znika ?
Czy wystarczy wypełnić tylko komórki transliterowane i czy ktoś weryfikuje poprawność wpisanych danych?
Katarzyna Zakryś-Nalazek

Awatar użytkownika
Jurek Plieth
Kontakt:

Post autor: Jurek Plieth » poniedziałek 04 maja 2015, 17:21

katnal pisze:Witaj Jurku.
Dlaczego pomimo wypełnienie prawie wszystkich komórek indeksu, pojawia się tylko 60% wypełnienia i reszta informacji znika ?
Czy wystarczy wypełnić tylko komórki transliterowane i czy ktoś weryfikuje poprawność wpisanych danych?
Szok!
To nie Ty ode mnie, ale ja od Ciebie powinienem się uczyć!
Z tego co piszesz powyżej wnioskuję, że posługujesz się już ichnim oryginalnym szablonem. On się chyba dopiero dzisiaj pojawił? Wcześniej bowiem w ogóle nie widziałem takiej opcji, a indeksuję (z przerwami nie z mojej winy) od początku marca. Mało tego, na samym początku zwróciłem się do AP z prośbą o szablon i odpisał mi sam z-c dyrektor odsyłając do znanego nam obu Janusza Pawelczyka. Janusz zaś poinformował mnie, że ew. szablon pojawi się być może dopiero po 1 czerwca. Wobec powyższego indeksuję na znanym Ci doskonale szablonie Excel'owskim PomTG :oops:
Ładne kwiatki :roll:

katnal

Post autor: katnal » poniedziałek 04 maja 2015, 18:12

No to chyba jest jakaś nieścisłość.

Po zarejestrowaniu na stronie, jest dostęp do "szablonu" i chyba NASZ szablon nie jest tu odpowiedni. Jutro będę w AP i mam nadzieję spotkać się z Panem Dyrektorem i może uda mi się wyjaśnić pewne nurtujące mnie kwestie.

Pozdrawiam
Katarzyna Zakryś-Nalazek

Awatar użytkownika
Jurek Plieth
Kontakt:

Post autor: Jurek Plieth » wtorek 05 maja 2015, 08:39

katnal pisze:No to chyba jest jakaś nieścisłość.

Po zarejestrowaniu na stronie, jest dostęp do "szablonu" i chyba NASZ szablon nie jest tu odpowiedni.
Dokładnie! I to delikatnie mówiąc :evil:
katnal pisze: Jutro będę w AP i mam nadzieję spotkać się z Panem Dyrektorem i może uda mi się wyjaśnić pewne nurtujące mnie kwestie.
Wysłałem Ci na mejla moją korespondencję w tym temacie z p. dyrektorem Pułkownikiem.
J.

Marian Pniewski

Post autor: Marian Pniewski » piątek 08 maja 2015, 08:53

W dzisiejszej gazecie toruńskiej "Nowości" ukazał się ciekawy artykuł o digitalizacji zbiorów metrykalnych woj. kuj -pom., warty przeczytania. Zapraszam. Marian P.

http://magazyn.7dni.pl/333431,Przeszlos ... urach.html

ewaduch

Post autor: ewaduch » niedziela 14 cze 2015, 12:57

Witam :)

Od kilku dni indeksuję. Od kilku dni odkrywam możliwości aplikacji i wszystko staje się coraz bardziej jasne.

Jeżeli ktoś ma jeszcze problemy z korzystaniem z aplikacji, chętnie podzielę się moimi 'sposobami':

- najprościej dostać się na stronę przez link www.genealogiawarchiwach.pl;

- jeżeli ktoś wcześniej otrzymał 'osobisty' link od autora portalu, to wydaje mi się, że był on chyba tylko na czas testowania (ja nie mogłam się przez niego dostać);

- do rejestracji i logowania używam tych samych haseł, co w okresie testowania - na obecnym etapie nie miałam z tym kłopotu;

- indeksuje się prosto, bezpośrednio w portalu, bez ściągania zdjęć (ostrość jest świetna) i bez dodatkowych formularzy;

- danymi procentowymi się nie przejmuję, bo wskazują one całość wymaganego w indeksach materiału i jeśli indeksuję ze np. skorowidzów, jasne jest, że 100% nie uzyskam.
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

Masia

Post autor: Masia » niedziela 14 cze 2015, 20:34

Nie wiem czy tylko ja mam problem z szybkością wgrywania poszczególnych zdjęć, dziś przeglądałam trzy roczniki urodzeń w każdym około 80-90 zdjęć trwało to dosłownie od obiadu do kolacji i w dodatku robiłam to na dwóch przeglądarkach Firefoxie i IE - jednocześnie miałam jeden rocznik na jednej, drugi na kolejnej, większość zdjęć musiałam klikać po kilka razy by się wgrały. Internet mam neostradę do 10Mb i nie wydaje mi się żeby był problemem, komputer też o przyzwoitych parametrach. Czy to wciąż problemy ze stroną? Też macie taką udrękę przeglądając zasoby?
Masia

Golub

Post autor: Golub » poniedziałek 15 cze 2015, 08:53

To i tak dobrze, że coś udało ci się przejrzeć, ja przy próbie przeszukania ślubów z jednego rocznika spędziłem ponad 1,5 godziny. Nawet nie tyle sam fakt wczytywania tych zdjęć, ale niektóre wczytywały się dopiero za którymś razem, albo po klinięciu kilku innych rzeczy i wróceniu do zdjęcia - przykład jednego które wczytywało się jako biały ekran ponad pół godziny w osobnym oknie i ostatecznie nie wczytało się.

Ja w każdym razie stwierdziłem, że portal jak na razie jest jeszcze w wersji która uniemożliwia w miarę normalne przeglądanie zdjęć, co w pełni rozumiem i postanowiłem poczekać na oficjalne otwarcie, ale zobaczyłem ranking indeksów, który trochę temu przeczy.

Jestem ciekaw czy u was chodzi to po prostu płynniej czy też to zasługa waszej cierpliwości?

Michał

PS. W moim przypadku na pewno nie chodzi o za słabe łącze, bo próbowałem zarówno na 30mb jak i na 10 ale efekt ten sam.

Awatar użytkownika
Jurek Plieth
Kontakt:

Post autor: Jurek Plieth » poniedziałek 15 cze 2015, 08:53

ewaduch pisze:
Od kilku dni indeksuję. Od kilku dni odkrywam możliwości aplikacji i wszystko staje się coraz bardziej jasne...
Odważę się mieć zupełnie odmienne zdanie :cry:
Poczynając od tego, że transfer na serwerze pozostawia wiele do życzenia. Najgorzej jest oczywiście w weekendy. Żeby nie było, że mam słaby komputer, albo kiepskiego providera internetowego, bo korzystam z najszybszej oferty na UPC - 250 Mb/s, a często (np. wczoraj) serwis ledwo to się turlał!
Większym problemem jest jednak (sic!) sam serwis "genealogia w archiwach" jako taki. Skany, które były dostępne jednego dnia i które szczęśliwie zindeksowałem i zachowałem na swoim dysku, następnego dnia już nie są dostępne i zaznaczone jako nie zeskanowane. Poza tym zupełnie odmienny jest dostęp do skanów z lewej kolumny, a zupełnie odmienny z górnego poziomego wiersza - mam nadzieję, że piszę zrozumiale? Innymi słowy, jeśli szukać danej księgi poprzez lewą kolumnę: Data, Województwo, Miejscowość, Gmina, Archiwum, Kategoria, itd., to osiąga się zupełnie odmienne wyniki, aniżeli szukając z górnego poziomego paska: Nazwisko, Imię, Rodzaj aktu, Osoba, miejscowość, Rok, itp.
Wszystko to byłoby do bolesnego zaakceptowania, gdyby te błędy były systematyczne, powtarzające się, czyli do naprawienia w jakiejś przyszłości. Niestety, ale odnoszę wrażenie, że ktoś tam z programistów uprawia tzw. radosną twórczość - jednego dnia coś jednego naprawi, ale zepsuje trzy inne rzeczy, i tak w kółko Macieju. Że użyję ulubionego powiedzonka jednego z moich wykładowców na politechnice - "wszystkie stałe są zmienne" :evil:
Moja wypracowana metoda jest taka: indeksować "na boku", np. używając Excela, a potem jedynie przepisywać dane na serwer.

ewaduch

Post autor: ewaduch » poniedziałek 15 cze 2015, 09:30

Witam :)

To co robi Jurek - przepisywanie z indeksowania 'na boku' próbowałam robić wcześniej. Zrobiłam sobie przerwę i po 2 tygodniach udało mi się z powodzeniem trochę zindeksować. Jest lepiej niż było w okresie testowania, ale nie jest dobrze.

Skany wgrywają się wolno, więc nie indeksuję tego, co chciałabym, ale, co jest mi dane. Pewnie też bym wpadła w furię, gdybym szukała tu przodków.
W weekend akurat zrobiłam sporo, bo miałam dostęp i wszystko ładnie mi się otwierało, indeksy się zapisywały tam gdzie trzeba (Stąd ten radosny post - w nadziei, że tak będzie na dłużej :)

Dzisiaj już nie jest tak pięknie.
Znowu pewnie odczekam parę dni i wrócę z nadzieją na lepszy dzień. Tylko te dobre dni powinny już być standardem, a nie przypadkiem...
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

Awatar użytkownika
Zatoka

Post autor: Zatoka » poniedziałek 15 cze 2015, 12:45

Sam siebie nie lubię za te chwile gdy muszę napisać bardzo dosadnie ale chyba nadszedł czas by spojrzeć prawdzie w oczy. Za państwowe (czyli nasze) pieniądze zafundowano nam "gniota". Nie mam najmniejszych złudzeń iż doczekamy się sprawnie działającej strony chyba że niniejszy post stanie się przysłowiową "szpilką w ...." dla AP i dyrekcja rzeczywiście rozliczy twórców tego "dzieła". Skargi publikowane są także na ogólnopolskim forum Genealodzy.pl. Póki co stawiam na to iż będziemy mieli sytuację podobną do innych systemów informatycznych w naszym państwie. Kasa poszła a efektów nie ma.

Czy można inaczej? Wystarczy przykład AP Olsztyn. Bez wielkiego szumu medialnego zdygitalizowno zasoby i udostępniono w internecie. Oczywistym jest iż znajdą się tacy którzy będą postulować dalszy rozwój strony celem zwiększenia możliwości ale to co już jest działa bardzo sprawnie.

Pozdrawiam
Janusz Wegner

Genepedia

Poszukuję wszelkich informacji o osobach noszących te nazwisko, szczególnie z zasobów pozametrykalnych.

Awatar użytkownika
Jurek Plieth
Kontakt:

Post autor: Jurek Plieth » poniedziałek 15 cze 2015, 13:18

Zatoka pisze:Sam siebie nie lubię za te chwile gdy muszę napisać bardzo dosadnie ale chyba nadszedł czas by spojrzeć prawdzie w oczy. Za państwowe (czyli nasze) pieniądze zafundowano nam "gniota". Nie mam najmniejszych złudzeń iż doczekamy się sprawnie działającej strony chyba że niniejszy post stanie się przysłowiową "szpilką w ...." dla AP i dyrekcja rzeczywiście rozliczy twórców tego "dzieła".
Janusz, nie nakręcaj się :mrgreen:
Oczywiście, że masz dużo racji, może nawet 100% racji, w odniesieniu do "twórców" oprogramowania; cudzysłów nieprzypadkowy. Jednak moim zdaniem najważniejsze są skany, bo bez nich nawet najwspanialszy program i najmocniejszy serwer niczego nie załatwią. Toteż oddzieliłbym te dwie kwestie od siebie. Niech sobie ta jedna firma skanuje, a jakość skanów jest ekstra! A tą drugą trzeba będzie rozliczyć - to tzw. oczywista oczywistość.

Ahavita

Post autor: Ahavita » poniedziałek 15 cze 2015, 14:06

:roll: witam... Ja własnie szukam m.in. aktu ślubu z Torunia 1909, próbowałam od wielu tygodni,dziś znowu ponowilam próbę. Nic z tego, nie powiodło mi się. Pierwsze podejście i "zamroziło się " na 2 godziny...wcześniej skany były " rozsypane", dziś ustawiły mi sie teoretycznie po kolei...z tym,ze brakuje aktu nr 1. Tak mi sie wydawało wcześniej,kiedy wyłapywałam początkowe numery,bo pradziadkowie ślubowali w styczniu,że brakuje 1. Mam wrażenie,ze to nie ten rocznik jest wystawiony pod 1909,bo doszłam wcześniej do kwietnia a moich ani śladu. Chyba,że pechowo byli na akcie nr 1????? Ślubowali dopiero 16 stycznia,wiec chyba nie? Chyba,ze przeoczyłam. Sprawdzałam też śluby z Goczałek 1896 ( moje słynne Babki :-> )- wcześniej była informacja,że są w skanowaniu,dziś nie ma żadnej informacji. Chyba zaczął się dla mnie zły tydzień :roll: w zeszłym tyg Przeglądałam archiwum z Piotrkowa Tryb. :evil: i muszę przyznać,że z ogromną sympatia wspominałam archiwum olsztyńskie. Pozdrawiam,Asia
Poszukuję metryk ewangelików z Wielkopolski.Rodzina Kribbe (Kriep,Kripp)/ewent.Krübbe/

Awatar użytkownika
Zatoka

Post autor: Zatoka » poniedziałek 15 cze 2015, 14:15

Jurku

Ciężko się "nie nakręcać" gdy od kilku miesięcy czyta się skargi na funkcjonowanie strony. Nie napotkałem słowa krytyki pod adresem jakości skanów, co potwierdza Twoje wnioski. Lecz co nam o tych skanach jak nie można ich w sensowny sposób przeglądać ? Póki to była wersja testowa wszyscy cierpliwie czekali. Teraz czas zacząć mówić o konieczności rozliczenia firm i osób odpowiedzialnych za aspekty informatyczne.

Pozdrawiam
Janusz Wegner

Genepedia

Poszukuję wszelkich informacji o osobach noszących te nazwisko, szczególnie z zasobów pozametrykalnych.

ODPOWIEDZ