Przezroczyste plany miast i Mapy Google

Tu opisujemy i dyskutujemy nad prowadzonymi projektami genealogicznymi, indeksacjami, budową baz, indeksów,

rafaelos87

Re: Przezroczyste plany miast i Mapy Google

Post autor: rafaelos87 » sobota 27 wrz 2014, 13:59

Witam poszukuje mapy okolic Błędowa z okresu miedzy 1850 - 1900 jak dotąd najstarsza mapa jaką udało mi się znaleźć pochodzi z 1909

tocho

Post autor: tocho » niedziela 05 paź 2014, 06:58

Nowa domena stareplanymiast.pl

Wczoraj rozpoczął się proces przenoszenia serwisu istop.pl na docelową stronę stareplanymiast.pl. Kolejne nakładki pokażą się dopiero po jego zakończeniu. Zapraszam na nową stronę i proszę o informacje o zauważonych błędach. Proces przenosin potrwa około tygodnia, w tym czasie będą funkcjonowały obie strony, następnie na stronie istop.pl zostanie ustawione przekierowanie na stronę stareplanymiast.pl.

Marian Pniewski

Post autor: Marian Pniewski » niedziela 05 paź 2014, 09:01

Super te mapy, ciekawe czy znalazłaby się mapa z przedwojennego Golubia - Dobrzynia i okolic?

tocho

Post autor: tocho » niedziela 05 paź 2014, 16:10

Liczę właśnie na internautów, że podeślą takie linki. Na razie przygotowuję z planów, które udało mi się już znaleźć.

rafaelos87

Post autor: rafaelos87 » niedziela 05 paź 2014, 21:36

Jeszcze raz spytam czy znajdzie sie gdzies plan Grudziadza wraz z przyległymi wioskami lub plan Błędowa z okresu 1850 - 1900??

tocho

Post autor: tocho » sobota 11 paź 2014, 07:02

Sobotni Przegląd Tygodnia
Przenosiny na docelową domenę stareplanymiast.pl zostały zakończone. Trochę to trwało, dlatego też w mijającym tygodniu dodałem tylko poniższe nakładki:

Warszawa plan miasta z 1790r.
Warszawa plan miasta z 1808r.

W związku z nimi mam też małą prośbę o komenatrz co do zasadności przygotowywania takich nakładek. Główne powody przeciw są dwa:
1. Przygotowywanie jest czasochłonne - problem ze zorientowaniem się w topografii miasta, brak nazw ulic itp.,
2. Dokładność takich planów jest nie zawsze najlepsza, co powoduje duże przesunięcia,
Powód za jest jeden, ale za to najważniejszy:
1. I tak wyglądają fajnie, mimo niedoskonałości nakładki :-)

Będę wdzięczny za podzielenie się opinią o nich. Zapraszam na stareplanymiast.pl

tocho

Post autor: tocho » sobota 11 paź 2014, 15:30

Przgotowałem jeszcze na dziś nakładkę "Wydanie Specjalne" :-) czyli warszawskie parafie od 1866r.

ewaduch

Post autor: ewaduch » sobota 11 paź 2014, 15:43

Witam :)

Odbyłam spacery ulicami moich miast Białegostoku i Torunia :)

Bardzo mi się podoba, to co robisz. Widać, że bardzo to lubisz i cieszą Cię efekty Twojej pracy. Wielu ludzi jest zainteresowanych starymi mapami z nakładkami czy bez. Wielu planów jeszcze nie zamieściłeś, a ktoś na nie czeka. Twoja pasja jest potrzebna innym. I to są kolejne "za".

Nakładki z czasem będą doskonalsze, bo mózgi ludzkie nie znają słowa odpoczynek.
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

Awatar użytkownika
Zatoka

Post autor: Zatoka » sobota 11 paź 2014, 17:49

Tomku

Z Twojego postu wnioskuję iż doszedłeś do momentu, w którym powinieneś zadać sobie pytanie o to „Czy chcesz dać coś od siebie całemu środowisku genealogicznemu?”. Argument o pracochłonności nie wchodzi w grę. Jak mówi stare powiedzenie – „Bez pracy nie ma kołaczy”.

Jeżeli kołacze w Tobie myśl o zaprzestaniu tej pracy to zrób to natychmiast. Nie ma sensu dalsze rozbudzanie naszych nadziei. W przeciwnym wypadku nic i nikt nie może „podciąć Ci skrzydeł”. Pieniaczy, krytykantów i różnej maści malkontentów mamy na pęczki. Na ich posty wystarczy rzeczowa riposta merytoryczna by raz na zawsze się zamknęli w obawie przed publiczną kompromitacją. Wiem co piszę bo sam miałem doczynienia z ludźmi tego pokroju.

Z uwagą obserwuję i analizuję to co robisz. Póki co, nie chciałem zgłaszać pomysłów co do dalszych zmian gdyż uważam, że na to za wcześnie. Zbyt mało planów jeszcze zrobiłeś by nabrać doświadczenia i być może odkryć wszystkie tajniki programu jaki wykorzystujesz w pracy. Prosisz o ocenę i uwagi. Ok. Od Twojej decyzji będzie zależało czy i kiedy je wykorzystasz.

Metryczka planu

Do każdego planu dołączasz jego metryczkę w której zapisujesz wszystkie swoje wnioski jakie Ci się nasunęły w trakcie pracy nad danym planem, w tym uzasadnienie przesunięć. W ten sposób zrealizujesz dwa cele. Użytkownicy zostaną poinformowani o wszystkich aspektach (i malkontentom wytracasz oręż), a sam dla siebie zapisujesz założenia potrzebne przy wprowadzaniu kolejnego planu dla danego miasta.

Przesunięcia

Dotąd nic nie napisałeś o "kuchni" swojej pracy, o problemach z jakimi się zmagasz opracowując kolejny plan. Stad taka uwaga (może zbędna).

Dla każdego miasta powinieneś wyznaczyć sobie „punkty stałe” względem których będziesz orientował plany z kolejnych lat. Mogą nimi być obiekty inżynierskie użytkowane przez dziesięciolecia, np.: mosty nad rzekami, wiadukty kolejowe i drogowe, linie kolejowe w łuku poziomym, kanały wodne. Wykaz „punktów stałych” winien znaleźć się w metryczce. Na tej podstawie skomentujesz przesunięcia.

Nie zawsze przesunięcie będzie wynikiem błędnego opracowania planu. Posłużę się przykładem. W wyniku II WŚ w dzielnicy Gdańsk-Wrzeszcz wiele budynków legło w gruzach. W trakcie prac nad planem odbudowy podjęto decyzję o odsunięciu linii zabudowy po północnej stronie ulicy Grunwaldzkiej (głównie odcinek między ul. Miszewskiego i Ledziona). Można to prześledzić na planie z 1944 r. jaki zamieściłeś. Z przykładu tego wypływa wniosek iż jako „punkt stały” nie można przyjmować dróg. Podobnie z rzekami (problem meandrowania). Co innego układ fortyfikacji wykorzystujący wodę (patrz ten sam plan).

W przyszłości

Docelowym wyznacznikiem dalszych działań winien być pomysł zrealizowany już w odniesieniu do Warszawy, polegający na pokazaniu zasięgu terytorialnego parafii miejskich czy miejsko-wiejskich. Masz w swoim zbiorze ten plan pozyskany dzięki Włodkowi Sroczyńskiemu. Jednak realizacja tego pomysłu wiąże się z wieloma trudnościami. Potrzebne będzie wsparcie całego środowiska by poprzez kontakty z kuriami zdygitalizować takie plany parafii (o ile były opracowane) względnie ustalić listę zmian zasięgu terytorialnego parafii co wiąże się z koniecznością analizowania stosownych dekretów (dla Diecezji Chełmińskiej będziesz to miał w Genepedii). Sam tego nigdy nie zrealizujesz.

Etapem pośrednim może być wyróżnienie budynków kościelnych różnych religii, wyznań/obrządków (kościoły parafialne, kościoły filialne, kościoły rektorskie, kaplice, zbory, itd.). Dla tego celu konieczne będzie opracowanie systemu oznaczeń graficznych.

Pozdrawiam
Janusz Wegner

Genepedia

Poszukuję wszelkich informacji o osobach noszących te nazwisko, szczególnie z zasobów pozametrykalnych.

tocho

Post autor: tocho » sobota 11 paź 2014, 19:06

W swoim wpisie trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem, jeśli chodzi o czasochłonność przygotowywania nakładek, bo mówiąc "w związku z nimi" miałem na myśli przede wszystkim te właśnie dwie nakładki, przygotowane ze starych planów Warszawy, a w szerszym kontekście, którego tu zabrakło, wszystkie stare i niedokładne plany miast z XVIII i XIXw.

Przygotowanie ich jest znacznie dłuższe niż planów z XXw., a efekty bardziej rozbieżne. Brak precyzji, mam tego świadomość, może wynikać z różnych powodów, a sytuacja Gdańska, choć to lata późniejsze, jest tu dobrym przykładem.

W moim przypadku chodziło też o pokazanie, że w tym samym czasie co jeden (bardzo) stary plan miasta np. z 1790r. mogę przygotować 3 plany bardziej współczesne i dokładniejsze (a jest ich jeszcze wiele). W zestawieniu z niedokładnością i "rozjazdem" takich nakładek muszę brać to pod uwagę, bo efekt może nikogo już nie zainteresować (choć mi dalej wydaje się on fajny, nawet z przesunięciem, ale to jest bardzo subiektywna ocena i dlatego interesowały mnie opinie jak takie nakładki są odbierane przez innych).

To tyle tytułem poszerzenia informacji o co mi chodziło :-) bo w związku z powyższym, tak myślę, początkowa część Twojego wpisu nie ma tu zastosowania :-)

Dziękuję natomiast za rady co do dalszego rozwoju projektu, może się przydadzą, choć na razie powodują one we mnie przerażenie swoją kompleksowością. Obawiam się, że nie będę miał wystarczająco wolnego czasu na takie podejście do tego tematu.

Na koniec jeszcze tylko krótko o "rozjazdach" na planach. Jak na razie, a wynika to z moich prac przy nich (czyli niewielkiego doświadczenia), oparcie się na "punktach stałych" nie jest możliwe do realizacji, a raczej wygląda na to, że do każdego planu trzeba podejść indywidualnie. Zgoda, że takie punkty pozwalają na właściwą orientację, ale nie gwarantują poprawności (braku "rozjazdu") z mapami współczesnymi.

Awatar użytkownika
Zatoka

Post autor: Zatoka » sobota 11 paź 2014, 21:59

Tomku

Czy nie chcesz za dużo i za szybko? Wielokrotnie podkreślano na forach, że genealogia uczy cierpliwości. Także i w zakresie który Ty realizujesz. Bardzo dobrze, że podejmujesz próby zmierzenia się z problematyką najstarszych map ale uważam że póki co powinieneś skoncentrować się na mapach XX w. Tylko w tym zakresie koncepcja „punktów stałych” może okazać się pomocna choć nie przesądzam o tym gdyż doświadczeń nie mam żadnych. Szybko zrobisz „masówkę”. Opanujesz tajniki programu. Być może poszukasz innego programu dającego większe możliwości. Na tym etapie wszystko jest możliwe. Obrobisz XX w. to przejdziesz do XIX w. gdzie wystąpi inna skala problemów i znów będziesz na etapie zbierania doświadczeń. Po tym kolejny wiek. Zrobisz parafie miejskie to przyjdzie czas na parafie miejsko-wiejskie i wreszcie typowo wiejskie. Każdy etap/kierunek będzie się wiązał ze zdobywaniem nowych doświadczeń. Jesteś prekursorem tych działań. O potrzebie ich realizacji nie ma co dyskutować. Ewa doskonale to określiła.

W swoim poście wyraźnie podkreśliłem iż zbyt wcześnie na moje pomysły. Na dzień dzisiejszy traktuj je jako jeden z docelowych kierunków rozwoju. Bez znaczenia jest czy go zrealizujesz za rok, dwa czy trzy. Otwarcie Ci powiem że niektóre z moich pomysłów co do Genepedii czekały do trzech lat od momentu gdy mi zakiełkowała myśl o nich do chwili gdy zacząłem je realizować. W międzyczasie realizowałem inne zadania w Genepedii gdyż wymagała tego logika kolejności wpisywania informacji. Tak więc czasu nie zmarnowałem. Na tej samej zasadzie musisz i Ty podejść do zadania jakie realizujesz. Wtedy docelowa kompleksowość opracowania nie przerazi Ciebie i nie będziesz się bał problemu braku czasu.

Odnośnie „rozjazdów” i „punktów stałych”. Może dobrym pomysłem byłoby pokazanie na przykładzie planu jednego miasta jakie efekty uzyskuje się przy koncepcji wg której pracujesz oraz koncepcji „punktów stałych” (w kilku wariantach). Zrobisz oddzielną zakładkę dla wszystkich wariantów i dodasz artykuł opisujący problemy z jakimi się spotykasz oraz omówisz uzyskane efekty. Powstanie z tego doskonały materiał szkoleniowy dla użytkowników, a przeciwnikom ostatecznie wytrącisz wszystkie argumenty. Przy okazji być może i sam się czegoś nowego nauczysz.

Pozdrawiam
Janusz Wegner

Genepedia

Poszukuję wszelkich informacji o osobach noszących te nazwisko, szczególnie z zasobów pozametrykalnych.

Awatar użytkownika
Zatoka

Post autor: Zatoka » niedziela 12 paź 2014, 10:18

Janusz Wegner

Genepedia

Awatar użytkownika
Zatoka

Post autor: Zatoka » poniedziałek 13 paź 2014, 09:49

W dzisiejszym (13.10.2014) numerze tygodnika "wSIECI" jest pięknie wydana mapa RP z 1771 r.
Może warto zrobić z niej nakładkę ?

http://www.wsieci.pl/wsieci-dlaczego-ko ... -1633.html

Pozdrawiam.
Janusz Wegner

Genepedia

ODPOWIEDZ