Dominikowski

Forum wymiany poszukiwań nazwisk/krewnych/osób/rodów
ODPOWIEDZ
andompol

Dominikowski

Post autor: andompol » piątek 28 sty 2011, 01:40

Dominikowscy - proszę o informacje i sugestie o osobach o tym nazwisku. Dziękuję za wszelką pozytywną reakcję w tym zakresie.

Obecnie prowadzę poszukiwania na terenie Kujaw wschodnich (parafie: Choceń, Lubień).
Może ktoś z Was natknął się na akt urodzenia w parafiach kujawskich i wielkopolskich:

Wojciecha Dominikowskiego (w latach 1810-1820),
Kazimierza Dominikowskiego (w latach 1774-1795),
Łucji Dominikowskiej (w latach 1813-1823),
Józefy Dominikowskiej (1815-1825),
Andrzeja Dominikowskiego (1820-1825)
oraz akt ślubu ww. Kazimierza Dominikowskiego i Rozalii (w latach 1795-1820).

Przeszukałem akta stanu cywilnego parafii Choceń i Lubień według wzmianek dotyczących wieku (i w okolicznych latach)w aktach ślubów ww. Wojciecha, Łucji, Józefy oraz aktów urodzeń ich dzieci i nie znalazłem odpowiednich aktów urodzeń ww. osób. Przeszukałem akta (akt po akcie) na przestrzeni kilkudziesieciu lat. Być może braki wynikają z braków w dokumentacji metrykalnej albo zmian "granic" parafii albo z tego, że miejsca urodzenia podawano według przypuszczeń a nie wiedzy.

Ponadto:
wzmianki dotyczące Katarzyny Dominikowskiej (może inne nazwisko rodowe miała inne) pojawiającej się w Krukowie w latach 1834-1840 jako chrzestna lub świadek;
Maryanny Dominikowskiej zmarłej w 1833 r. Gagowach/Gagach pod Lubieniem Kujawskim jako żona Kazimierza Jabłonoskiego i matka także Kazimierza Dominikowskiego.

Proszę serdecznie o informacje - jeśli natrafiliscie w swoich poszukiwaniach - o małżeństwie Rozalii i Kazimierza Dominikowskich (w latach jak wyżej) - obojętnie w jakiej parafii. Nigdzie nie udało mi sie do tej pory znależć tej informacji. Może Kazimierz wziął slub w parafii Rozalii daleko poza Kujawami.
Za wszelkie informacje bardzo dziękuję.

Np. Okazuje się, że "chwilowo" miejscowość Krukowo przez kilka(?) lat ok. 1820 była w parafii Śmiłowice a nie Choceń - to zagadka dlaczego. dotąd Dominikowscy byli także w parafii Śmiłowice. Ale to jeszcze nie "moi" (przynajmniej na razie).

PS. Pytałem podobnie na forgenie. ALe przecież tutaj na naszym regionalnym forum jest najwłaściwsze miejsce....
Ostatnio zmieniony piątek 28 sty 2011, 01:44 przez andompol, łącznie zmieniany 2 razy.
pozdrawiam
Andrzej

Golub

Post autor: Golub » środa 16 mar 2011, 18:23

Witam Andrzeju

Przeszukując akta z parafii Lubień Kujawski odnalazłem kilka aktów, które dotyczyły właśnie twoich Dominikowskich:

1855r. – k.zgonów:
Walenty Łagon/ Lagun –akt 4, matka Józefa Dominikowska

1859r. – k.urodzeń
Antonina Kasprowicz – akt 40, jako chrzestny Wojciech Dominikowski

1859r. - k. zgonów
Dominikowski Franciszek - akt 4

1860r. - k. urodzeń:
Dominikowski Walenty Maciej - akt 14
zgony:
Dominikowski Stanisław - akt 25

1861r. - k.ślubów:
Drojecki Antoni + Dominikowska Józefa - akt 2

1865r. - k. urodzeń:
Dominikowski Antoni - akt 66
Dominikowska Łucja - akt 160

1867r. - k. urodzeń:
Dominikowski Józef - akt 8

1868r. - k. urodzeń:
Dominikowska Marianna - akt 46

1869r. - k. ślubów:
Pawłowski Michał + Małgorzata Dominikowska

1898r. - k. urodzeń:
Błaszczyk Leon, matka Józefa Dominikowska - akt 63

1906r. - k. urodzeń:
Dominikowski Jakób (pisownia oryginalna)

1909r. - k.urodzeń:
Dominikowska Bronisława - akt 149
Katarzyna Skibińska - akt 195, matka Marianna Dominikowska
akt 8 - matka Józefa Dominikowska

Zapewne pojawiali się też w innych aktach, ale udało mi się tylko to wyłapać. Z racji, że moi przodkowie też są związani z parafią Śmiłowice to przeglądałem kilka lat, ale muszę przyznać, że nie natrafiłem nic o Dominikowskich, chociaż na dobrą sprawę akt z tej parafii nie przeglądałem zbyt dokładnie.

Co do nie znalezienia tych aktów to wcale nie ma się co dziwić, gdyż na terenach Kujaw przemieszczanie się ludności było dość częstym zjawiskiem. Parafii trochę jest w tych okolicach i przeszukać każdą to może być pewien problem.

Jeśli chodzi o miejscowość Krukowo to trzeba pamiętać, że leży ona w połowie drogi między Śmiłowicami a Choceniem i stąd może zmiana przynależności. Nie wiem jak akurat wygląda ta sprawa, ale może zbyt pochopnie ją oceniasz. Zdarzały się także przypadki, kiedy mieszkańcy danej parafii, odbywali sakramenty w parafiach sąsiednich z powodu zbyt wysokich opłat nałożonych przez proboszcza. W przypadku tej miejscowości, gdzie mieszkańcy mieli taką samą drogę do obu kościołów, mogło coś takiego nastąpić.

Pozdrawiam

Michał Golubiński

andompol

Post autor: andompol » piątek 25 mar 2011, 02:28

Dziękuję bardzo Michale.
pozdrawiam
Andrzej

[skarbiec]

Re: Dominikowski

Post autor: [skarbiec] » niedziela 06 lip 2014, 07:43

Witam, ja w swoim drzewie mam Feliksę Kuleszę z domu Dominikowska córka Andrzeja Kuleszy i Marianny z Dominikowskich, zmarła w Milewie / parafia Puchały/ 6.XII.1894r, miała 29 lat, świadkiem był m.in. zapewne brat - Piotr Dominikowski lat 38. Pozostawiła męża Wiktora Ostaszewskiego i syna Jana lat 10. Posiadali jeszcze jednego syna Franciszka, ten zaś zmarł mając trzy miesiące. Może te informacje będą pomocne.

Pozdrawiam, owocnych poszukiwań.

andompol

Post autor: andompol » wtorek 08 lip 2014, 13:16

Dziękuję za informacje.
A czy może jest także Kazimierz Dominikowski?
Czy pojawiają się informacje o osobach z innych parafii, regionów?

Czy pojawiają się spokrewnione osoby o nazwisku Łaguna?

Kulesza, Dominikowski, Łaguna:
http://www.katalogszlachty.com/index.ph ... iny-puchay
pozdrawiam
Andrzej

andompol

Post autor: andompol » poniedziałek 17 paź 2016, 14:14

Czy macie jakieś nowe informacje o Dominikowskich z Kujaw i okolic - zwłaszcza z XVIII w. i XIX w.?
Nadal nie wiem np. skąd przybył Kazimierz Dominikowski oraz gdzie i kiedy brał ślub z Rozalią.
Dziękuję
pozdrawiam
Andrzej

andompol

Post autor: andompol » wtorek 17 gru 2019, 14:36

Po kilku latach ponownie pytam (może jakieś informacje u kogoś z Was się pojawiły):

Czy macie jakieś nowe informacje o Dominikowskich z Kujaw i okolic - zwłaszcza z XVIII w. i XIX w.?

Nadal nie wiem np. skąd przybył Kazimierz Dominikowski oraz gdzie i kiedy brał ślub z Rozalią.
Dziękuję
pozdrawiam
Andrzej

ODPOWIEDZ