Nazwisko Kwiatkowski

Ogólna dyskusja o etymologii nazwisk.

Moderator: ewaduch

Fedorczyk

Nazwisko Kwiatkowski

Post autor: Fedorczyk » niedziela 22 sty 2017, 16:35

Witam!
Pani Ewo mam serdeczną prośbę aby Pani napisała mi coś więcej o entymologi nazwiska Kwiatkowski. Chciałbym to umieścić w mojej książce o mojej rodzinie Kwiatkowskich z prf.Ryńsk.
Serdecznie pozdrawiam
Zbyszek Fedorczyk

Welka

Re: Nazwisko Kwiatkowski

Post autor: Welka » niedziela 22 sty 2017, 19:04

Warto przy okazji wspomnieć ,że parafia Ryńsk została dokładnie zindeksowana urodzenia za lata 1821 -1868 na Family Search jakieś 10 lat temu .
Pozdrawiam

ps

Mało kto wie iż w latach 1889-1913 istniała w Ryńsku także parafia ewangelicka .
Ryszard Welka

ewaduch

Post autor: ewaduch » poniedziałek 23 sty 2017, 05:43

Witam :)

Nazwisko Kwiatkowski można wywodzić od nazwy miejscowej: I. Kwiatkowa (były powiat niborski), II. Kwiatki (były powiat chełmiński, świecki); III. Kwiatków (były powiat kolski, odolanowski); IV. Kwiatkowice (były powiat łaski, janowski, oszmiański); V. Kwiatkowo (były powiat niborski, przasnyski), zob. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. V, s. 20. Por. także kwiat, czyli: 1. część rośliny, 2. roślina, szczególnie w doniczce, 3. pora rozkwitu młodzieńczego, 4. przenośnie wybór, śmietanka, 5. plama biała na paznokciu, 6. żartobliwie penis, zob. tzw. Słownik warszawski. T. II s. 663-664. Nazwę osobową Kwiatkowski odnotowano na terenie Polski w 1386 roku (zob. K. Rymut, Nazwiska Polaków, t. I, s. 503).
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa Szczodruch

Fedorczyk

Post autor: Fedorczyk » poniedziałek 23 sty 2017, 06:09

ewaduch pisze:Witam :)

Nazwisko Kwiatkowski można wywodzić od nazwy miejscowej: I. Kwiatkowa (były powiat niborski), II. Kwiatki (były powiat chełmiński, świecki); III. Kwiatków (były powiat kolski, odolanowski); IV. Kwiatkowice (były powiat łaski, janowski, oszmiański); V. Kwiatkowo (były powiat niborski, przasnyski), zob. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. V, s. 20. Por. także kwiat, czyli: 1. część rośliny, 2. roślina, szczególnie w doniczce, 3. pora rozkwitu młodzieńczego, 4. przenośnie wybór, śmietanka, 5. plama biała na paznokciu, 6. żartobliwie penis, zob. tzw. Słownik warszawski. T. II s. 663-664. Nazwę osobową Kwiatkowski odnotowano na terenie Polski w 1386 roku (zob. K. Rymut, Nazwiska Polaków, t. I, s. 503).

Fedorczyk

Post autor: Fedorczyk » poniedziałek 23 sty 2017, 06:11

Pani Ewo bardzo dziękuję.
Serdecznie pozdrawiam!
Zbyszek Fedorczyk

ODPOWIEDZ