Małłek lub Kars

Moderator: ewaduch

bartosz_małłek

Małłek lub Kars

Post autor: bartosz_małłek » sobota 20 lut 2016, 15:34

Dzień dobry, opowiem o moim nazwisku.
Otóż nazywam się Małłek, od zawsze ludzie dziwili się skąd dwa ł, tym bardziej, że Małków jest bardzo dużo, a Małłków już zdecydowanie mniej.
Większość osób posiadających to nazwisko pochodzi z ziemi kujawsko-pomorskiej lub pomorskiej.
W rodzinie istniała piękna legenda, że pod Grunwaldem przodek nasz zasłużył się w bitwie, osłonił własną piersią Jagiełłę i dostał drugie ł.
Moja hipoteza jest nieco inna.
Według mnie pierwotnie nazwisko wyglądało tak jak u innych czyli Małek.
Ze względu na germanizację nazwisko przyjęło formę Mallek. Przy repolonizacji niektórzy wrócili do pierwotnego nazwiska Małek, a niektórzy, tak jak moja część rodziny zpolonizowała zgermanizowaną formę Mallek tworząc nazwisko Małłek.
Oczywiście w księgach nazwisko występowało w formach Małek, Malek, Mallek, Małłek.

Teraz będzie zagadka. Otóż swego czasu podczas poszukiwań doszedłem do ściany. Dalej już nic nie mogłem znaleźć. Nagle natrafiłem na ciekawy i przede wszystkim przełomowy wpis, w 1774 roku w Sypniewie k. Więcborka rodzi się Martinus, syn Paulusa Małek lub Kars. Tym samym okazało się, że dzięki temu mogłem "kopać" dalej, bo dalsi przodkowie widnieli pod nazwiskiem (przezwiskiem?) Kars, Kurs, Karsik, Karz. Dochodziło do sytuacji, że rodzili się jako Kars, a umierali jako Małek.

Ma ktoś pomysł skąd mógł się wziąć Kars? Czy to było przezwisko? Czy może pochodziło od nazwy miejscowej np. od Karsina?

Welka

Re: Małłek lub Kars

Post autor: Welka » sobota 20 lut 2016, 23:33

Panie Bartoszu

Ma Pan zupełnie rację ,poświęcając czas na ustalenie właściwego nazwiska rodowego .
Nieraz nie jest to łatwe .
Mnie zajęło to kilka lat .
Warto .
Zupełnie inaczej wyglądają wtedy poszukiwania .

Są jeszcze inne problemy mianowicie nazwiska trudne do napisania .
Ja mam właśnie taką sytuację z nazwiskiem Melchinkiewicz .

Teraz kiedy studiuję grafologię rozumiem dlaczego to takie trudne nazwisko .
Tak trudne ,iż przodkowie z własnej chęci tworzyli własne wersje -aby nie przekręcać .

Jako przykład takiego trudnego nazwiska podam nazwisko Job .

Ilośc wersji jest astronowmiczna .
Życzę powodzenia w ustalaniu źródłosłowu .

Pozdrawiam
Ryszard Welka

Welka

Re: Małłek lub Kars

Post autor: Welka » sobota 20 lut 2016, 23:44

A tak przy okazji na stronie http://mojemazury.pl/

Przewija się baner :

Rudziska Pasymskie: ruiny Uniwersytetu Ludowego Karola Małłka

Pozdrawiam
Ryszard Welka

ODPOWIEDZ