Umiński

Odpowiedz

Kod potwierdzający
Wprowadź kod dokładnie tak, jak jest wyświetlony na obrazku. Wielkość znaków nie ma znaczenia.
Emotikony
:-) ;-) :-> :-D :-P :-o :mrgreen: :lol: :-( :-| :-/ :-? :-x :shock: :cry: :oops: 8-) :evil: :roll: :!: :?: :idea: :arrow:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: Umiński

autor: ewaduch » wtorek 27 paź 2009, 08:34

Witaj Leszku :-)

Pięknie opracowana etymologia :-)

Dodam jeszcze rymutowską:

Umiński 1673 - od nazwy miejscowej Umienino (płockie, gmina Bielsk).

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

Ta nie wiedzie na manowce...

Umiński

autor: Leszek_Uminski » wtorek 27 paź 2009, 00:19

Witam, zacznę może trochę nie typowo, bo nie od pytania, ale od zamieszczenia informacji o pochodzeniu nazwiska Umiński:
"Rodziny Umińskich należały do herbu Cholewa. Kiedy ów herb się pojawił i nabrał znaczenia prawnego, trudno dziś ustalić z całą pewnością. Dyskusja nad jego wiekiem i momentem pojawienia się, trwa w zasadzie od czasów Długosza...
Na przełomie XV i XVI w. coraz więcej rycerstwa zaczyna używać nazwisk, z reguły zaczerpniętych od nazw miejscowości, w których zamieszkiwali. Nazwisko nie było jeszcze ciągle obowiązujące i dość łatwo je zmieniano wraz ze zmia­na własności. W podobny sposób rzecz się miała i z Cholewitami, choć obok na­zwiska zostaje już ukształtowany znak rodowy - herb. Wtedy też w ziemi płoc­kiej od wioski Umienino (leżącej na północny wschód od Płocka) Cholewki przyjęli nazwisko Umiński.
Do XVI w. była to wieś zamieszkała przez rodzinę, co spowodowało jej oodział na trzy odrębne Umienina: Umienino-Łubki, Umienino-Nagietki i Umienino-Żelazki. Najdłużej, bo do drugiej połowy XIX w., w posiadaniu rodziny Umińskich było Umienino-Żelazki. Już w XVIII wieku była to wieś cząstkowa, zasiedziała przez Umińskich, bądź też rodziny z nią skoligacone. Niestety, o tych pierwszych Umińskich niewiele wiadomo, gdyż księgi metrykalne parafii Proboszczewice z tamtego okresu nie przetrwały do naszych czasów (są to tylko regestry zbiorowe).
Rozrastając się szybko, nowe pokolenia Umińskich szukały nowych miejsc za­mieszkania. Już w XVI wieku w dużej liczbie występują oni na Kujawach. Trud­no byłoby wyliczać wszystkich i wszystkie miejscowości do nich należące..."
więcej o historii Umińskich na http://uminski.name/historia
pozdrawiam

Na górę